MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 cila eshte feja juaj?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 2:17 pm

une per vete mamin e kam ortodokse babin e kam musliman
me pelqen me teper feja e krishterte se pse qe e vogel kam pas shku ne organizimet e "kishes se dishepujve" ku aktivizoheshin aktivitete argetuese per femije

ndoshta nga ajo qe jam rritur qe e vogel me ket lloj besimi e ndiej veten me teper te krishterte
Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeMon Jun 02, 2008 1:02 pm

Myslimon me Bajrom e Ramazon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Tallava!
Antar i respektuar
Tallava!

Numri i postimeve : 379
Join date : 01/06/2008
Location : Actually in Kosova-Gjilani

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeFri Jun 06, 2008 4:52 pm

TAPA-aka-EPPK shkruajti:
Myslimon me Bajrom e Ramazon...

Me 2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.djbardhi.tk
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeFri Jun 06, 2008 4:55 pm

goca_babit shkruajti:
une per vete mamin e kam ortodokse babin e kam musliman
me pelqen me teper feja e krishterte se pse qe e vogel kam pas shku ne organizimet e "kishes se dishepujve" ku aktivizoheshin aktivitete argetuese per femije

ndoshta nga ajo qe jam rritur qe e vogel me ket lloj besimi e ndiej veten me teper te krishterte
Very Happy

po por duhet te respektosh edhe babin mo favi ,

une jam musliman!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeFri Jun 06, 2008 4:58 pm

ndonjehere me raste po

kur isha e vogel babi nga ajo qe behej xheloz siduket qe shkoja ne kishe me mori perdore dhe me coi ne xhami Laughing po une atje nuk u ndjeva mire qe e vogel sepse kishte shume burra Laughing plus qe hiqnim dhe kepucet prandaj sme ka terhequr ne fillim kurse te krishteret organizonin me tepre aktivitete per femije
po per ti festuar i festojme ne keto festa e muslimaneve se na rref babi Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 34

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 3:33 pm

goca_babit shkruajti:
ndonjehere me raste po

kur isha e vogel babi nga ajo qe behej xheloz siduket qe shkoja ne kishe me mori perdore dhe me coi ne xhami Laughing po une atje nuk u ndjeva mire qe e vogel sepse kishte shume burra Laughing plus qe hiqnim dhe kepucet prandaj sme ka terhequr ne fillim kurse te krishteret organizonin me tepre aktivitete per femije
po per ti festuar i festojme ne keto festa e muslimaneve se na rref babi Laughing

une jam Musliman...
dmth ti je mashtruar qe e vogel nga lojrat e tyre..???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
Sara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Sara

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/05/2008
Age : 64

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 3:38 pm

ISLAME ELHAMDULILAH (i uroj te gjitheve rritje ne besim)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 34

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeWed Jul 09, 2008 3:39 pm

Sara shkruajti:
ISLAME ELHAMDULILAH (i uroj te gjitheve rritje ne besim)

AMEEEEEEEEN...EDHE TY INSHALLAH
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeThu Jul 24, 2008 7:19 am

goca_babit shkruajti:

kur isha e vogel babi me mori perdore dhe me coi ne xhami Laughing po une atje nuk u ndjeva mire qe e vogel sepse kishte shume burra Laughing plus qe hiqnim dhe kepucet prandaj sme ka terhequr ne fillim Laughing

Favi nji koment te vogel kisha...saper burrat ne Xhami qe heqin kepucet, une e shof si nje shenj shum te mire sepse te edukon qe mos hysh ne shpi me kepuc Laughing tjetra ato i lajne kembet qe eshte nji ane tjeter pozitive apo jo sepse ne burrat ne pergjithsi jemi pak pertac...por e shikon Xhamija na ben qe ti lajm kembet jo pak por 5 here ne dit...


Edituar pėr herė tė fundit nga TAPA-aka-EPPK nė Thu Jul 24, 2008 4:11 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeThu Jul 24, 2008 11:30 am

Jo aspak nuk kam kundershtim me kto gjera thjesht po tregoja se si mu duk hera e pare dmth nga ajo qe isha mesuar ne kishe plus qe isha dhe e vogel

_________________
cila eshte feja juaj? Welcome028
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitimeWed Aug 04, 2010 8:11 pm

A ka Zot?
Kush eshte Zoti i vertete?
Si ta njohe dhe te kem maredhenie me te ?
E pranoj qe ka,por ē'vjen me pas?
Cfare thone fete e ndryshme?

Do te doja ta filloja kete shkrim me dy fjale per : Vetedijen,apo e shprehur me fjale te tjera: "Aftesia qe ka njeriu per te njohur e per te kuptuar boten qe e rrethon dhe vetveten,aftesia per te gjykuar e vepruar ne menyre te vullnetshme,per te kuptuar qarte qenesine e vet,vendin dhe detyren e vet ne jeten shoqerore dhe per te mbajtur nje qendrim te caktuar ne kushte e rrethana te ndryshme" ,kjo vetedije per besimtarin ka nje kuptim te plote.
Ka nje kuptim te plote te botes,te vetes dhe te Krijuesit si dhe te planit te tij kur ai krijoi njeriun.
Sepse Ai pati nje qellim kur e krijoi njeriun.Kjo vetedije e plote i dallon besimtaret nga gjithe njerezit e tjere.
Lexova nje artikull interesant ne faqet e kesaj teme ne lidhje me fene dhe rolin e saj ne sherbim te kombit.Me pelqeu diēka dhe po e perserise:-Per t'u marre serizisht me trajtimin e kesaj teme duhet pasur guxim dhe kurajo.Kjo teme s'duhet te jete tabu.
Nje tjeter antar ,Hasan Bello,shton:Feja si alternativ,si mbeshtetje per te zhvilluar nje komb,sidomos sot kur individi nen instikte te ndryshme dhe me nje egoizem te shfrenuar per kariere,pasurim,nuk njeh kufij moral.
Laert shton : Feja meson se kush eshte njeriu dhe Zoti,sepse ne fene eshte zemra e e ruajtjes se familjes.
Nuk mund te rri pa shtuar ne lidhje me kete ēeshtje nje mendim te nje poeti te famshem amerikan:WALT WITMAN:
"Bindja e verber te ēon ne skllaveri te plote,asnje popull nuk e fiton dot perseri lirine"
Problemi per t'u diskutuar eshte i madh,i gjere dhe nuk mund te sqarohet me pak fjale.
A ka Zot? Kush e krijoi gjene me te bukur te kesaj bote -Njeriun? Te ngjashem me Zotin:krijues,qe mendon,imagjinon,dashuron.
A ka Zot ? Nje pyetje qe s'ka nevoje per pergjigje.Njeriu,ne greqisht :Antrhopos-Ai qe shikon lart;ne latinisht :Suspiens-Ovidio ,poeti latin ,thote "Iddio all'uomo altera la fronte e comando di fissare il cielo"(Zoti njeriut ja ndryshoi ballin dhe e urdheroi te shikoj qiellin) eshte i vetmi qe e mbane shikimin lart dhe kerkon Zotin,sepse Zoti ne te ka vendosur nje koshience,ndergjegje qe te kuptoj ekzistencen e vete dhe po te shkeputet nga Zoti ,nga maredhenia me te ,te mos gjeje paqe edhe kur i ka qe te gjitha ne kete bote me shumice.Shikoni shume te pasur qe s'kane paqe dhe lumturi.Brenda zemres sone,shpirtit tone mund te fusim ēdo gje por ai nuk ngopet kurre,po nuk futem Zotin ne te,sepse Zoti e ka bere shpirtin e njeriut per veten e tije.Kot lodhen njerezit per ta mbushur me gjera te ndryshme, edhe pse te bukura,pa Zotin ai do te jete gjithmon bosh.
Pyetja qe une shtoje eshte kjo: Kush eshte Zoti i vertete?
Mjeshteria qe formon ose e deformon vetedijen quhet propogande.Ne kemi degjuar nga te gjitha llojet.
Ne nje artikull te botuar ne gazeten " SOT" me date 27,28/05/2010 Kastriot Myftaraj shtron nje problem te madh: Nje popull,nje komb,nje fe(besim),nje shtet.
Nuk me interesojne problemet politike ne kete artikull,por fakti:Te kthehemi tek besimi qe kemi pasur para se te pushtoheshim nga Turqia,e cila me dhune dhe me force arriti te myslimanizonte shumicen e popullit shqiptare.
Pra ,mendoj se keto jane disa nga problemet qe duhet te diskutojme dhe te zhvillojme se bashku.
Pershendetje nga Agim Shkodra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
cila eshte feja juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: cila eshte feja juaj?   cila eshte feja juaj? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
cila eshte feja juaj?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Pyetje mbi fete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions