MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Raporti, shqiptarėt janė mė tė lumturit e rajonit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Raporti, shqiptarėt janė mė tė lumturit e rajonit Empty
MesazhTitulli: Raporti, shqiptarėt janė mė tė lumturit e rajonit   Raporti, shqiptarėt janė mė tė lumturit e rajonit Icon_minitimeWed Jul 08, 2009 2:44 pm

Raporti, shqiptarėt janė mė tė lumturit e rajonit
» Vendosur: 07/07/2009 - 08:04
•

Shqipėria renditet e 54 nė Indeksin e planetit tė lumturisė pėr kėtė vit. Raporti u publikua dje nga New Economics Foundation (NEF), njė institut i pavarur me qendėr nė Britani. Me anė tė HPI (Happy Planet IndeX) matet lumturia nė bazė tė jetėgjatėsisė, cilėsisė sė jetesės, si dhe tė dhėnave mbi ambjentin. Nė total janė vėzhguar 143 vende, tė cilat janė renditur nga 0 nė 100 pikė nė bazė tė tre indekseve: jetėgjatėsisė, nivelit tė jetesės si dhe ndikimeve ekologjike. Vendi mė i lumtur nė botė ėshtė Kosta Rika, e cila raporton jetėgjatėsinė mė tė lartė, 78.5 vjet, dhe njė dėm tė vogėl ekologjik, ndėrsa vendi mė pak i lumtur ėshtė Zimbaveja. Shqipėria ėshtė e renditur nė vendin e 54 me 47.9 pikė nė indeks. Mosha mesatare e jetėgjatėsisė ėshtė 76.2. Nė Shqipėri bėhet njė jetė e varfėr pėr sa i pėrket kėnaqėsive tė tė jetuarit me -5.5 nė njė renditje nga 1- 10. Pėrsa i pėrket burimeve ekologjike, Shqipėria ka shifrėn 2.2 % ēka tregon se vendi vazhdon tė ketė burime ekologjike tė pashfrytėzuara. Duke u mbėshtetur nė kėtė raport, Shqipėria ėshtė vendi mė i lumtur nė rajon duke u renditur e 54-tėrta, mė pas vjen Serbia e cila renditet e 58, Kroacia e 60-ta, Bosnje Hercegovina nė vendin e 65-tė, Sllovenia e 66-ta, Bullgaria e 82-ta, Turqia e 83-ta dhe Greqia e 97-ta. Shqiptarėt sipas kėtij indeksi janė madje mė tė lumtur se amerikanėt, tė cilėt renditen nė vendin e 114 pėrsa i pėrket indeksit tė planetit tė lumtur, tė publikuar nga New Economics Foundation.

indeksi i lumturise


  • 143 vende janė monitoruar gjithsej
  • 54 vendi nė tė cilin renditet Shqipėria
  • 47.9 pikė ka marrė Shqipėria nė indeksin e lumturisė
  • 76 .2 vjeē ėshtė jetėgjatėsia mesatare
  • 5.5 pikė ka marrė sa i pėrket varfėrisė
  • 2.2% ėshtė shifra qė ka Shqipėria pėr burimet ekologjike
  • 114 nė listėn e shteteve renditen amerikanėt

Mare nga gazeta Panorama.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
 
Raporti, shqiptarėt janė mė tė lumturit e rajonit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions