MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndertoi mbi 707 mije arkivole, hyn ne 'Guinness"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Ndertoi mbi 707 mije arkivole, hyn ne 'Guinness"   Thu May 07, 2009 11:01 am

Ndertoi mbi 707 mije arkivole, hyn ne 'Guinness"


E Merkure, 06 Maj 2009

AUSTRI- Nje austriak karpentier ka gjetur nje menyre vertet "makabre", per te hyre ne Librin e Rekordeve Boterore "Guinness". Gjate karrieres se tij mbi 30-vjecare, Herbert Veber, banues ne Salzburg te Austrise, ka ndertuar te pakten 707.335 arkivole per te vdekurit. Zyrtaret ne Salzburg te Austrise thane se ne krahinen e tyre, Herbert Veber ka qene i nderuar per ndertimin e me shume arkivoleve, se cdo zdrukthetar tjeter. Vete Verber, shpjegoi per mediat se kishte nisur karrieren e tij, duke ndertuar arkivole ne maj te vitit 1978 ne kompanine qe merrej me perpunimin e drurit, e quajtur Holzindustrie Moser, qe shtrinte aktivitetin e saj ne zonen e Bischofshofen. Behet e ditur se zyrtaret kane planifikuar ta nderojne zdrukthetarin 50-vjecar me nje certifikate te rekordeve boterore "Guinness", me qender ne Londer te Anglise. Ai do te kete shansin te behet pjese e librit te cudirave me te medha ne rruzullin tokesor, si dhe do te perfitoje disa te holla, me qellim qe te coje perpara arritjet e tij. Per nderimin e tij, organizatoret duket se kane zgjedhur nje moment shume kyc; Veber do te jete i ftuar ne Panairin e Funeraleve Nderkombetare, i cili ngre siparin diten e shtune ne Salzburg te Austrise. Ndoshta punetori i devotshem, nuk e di ende se cfare kane ndermend zyrtaret e krahines ku ai ben pjese. Rekordet "Guinness" jane pergjithesisht te vecante, por ky i Herbert Veber eshte me te vertete i pazakonte. Ende nuk eshte bere e ditur nese, njeherazi me numrin e madh te arkivoleve, Veber do te hyje ne histori edhe per dekorimin e "kafazeve" ku qendrojne eshtrat e te vdekurve. Ne Austri ka jetuar gjithashtu ne shekullin e VII edhe Frederik Vinkelmeir, mashkulli me gjatesine me te madhe te shenuar deri tani, 2.78 m. Me siguri, nese ai do te jetonte ne kohet moderne, do te ishte padyshim pjese e librit te famshem te rekordeve "Guinness".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Ndertoi mbi 707 mije arkivole, hyn ne 'Guinness"   Thu May 07, 2009 2:49 pm

Austriaku i vendosur qe me c'do menyre te hyje ne "Guinness", kishte deshire te madhe ta kujtonin me c'do kushte, s'ka rendesi se si!? lol! lol! lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Ndertoi mbi 707 mije arkivole, hyn ne 'Guinness"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Pipa: Dosja DA ose "arratia" akuzuese e njė fėmije jetim
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog