MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fotografohet planeti i pare, "Alien"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Fotografohet planeti i pare, "Alien"   Wed Sep 17, 2008 9:53 am

Astronomia bėn njė hap tjetėr gjigand pėr njerėzimin. Njė grup astronomėsh tė Universitetit tė Torontos, nė SHBA ka arritur tė fotografojė planetin e parė jashtė sistemit solar. Deri tani janė njohur 300 planetė ekstrasolarė. Planeti ėshtė dalluar falė njė teleskopi “Gemini North” nė ishullin Mauna tė Kea nė Hawai. Bėhet fjalė pėr njė planet tė ngjashėm me Jupiterin, por me njė masė 8 herė mė tė madh dhe mė i nxehtė. Planeti ėshtė 500 vjet dritė larg tokės. Planeti nuk ėshtė i pėrshtatshėm pėr jetė, ndonėse analistėt thonė se nė tė janė gjetur gjurmė uji dhe andridi karbonik. “Gjithmonė ka qenė njė sfidė, gjetja e njė planeti pranė njė ylli sepse ky i fundit ėshtė shumė mė i ndritshėm” shpjegon Ray Jayaėardhana, njė nga anėtareėt e ekuipazhit tė astronomisė._________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Fotografohet planeti i pare, "Alien"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a free blog