MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Truri vazhdon rritjen edhe pas moshės 50-vjeē

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Truri vazhdon rritjen edhe pas moshės 50-vjeē Empty
MesazhTitulli: Truri vazhdon rritjen edhe pas moshės 50-vjeē   Truri vazhdon rritjen edhe pas moshės 50-vjeē Icon_minitimeFri Jul 11, 2008 1:08 pm

BERLIN- Truri rritet edhe pas moshės 50-vjeē. Lajmi, qė ėshtė i destinuar t’i ngrejė humorin miliona njerėzve, vjen nga njė kėrkim i universitetit Amburgo dhe spitalit universitar tė Jenas.

Kėrkuesit kanė treguar se nėse mbahet aktiv dhe nėn ndikimin e stimujve tė rinj, truri vazhdon tė zhvillohet dhe tė rritet.

‘Kavjet’ e eksperimetit, rezultat e tė cilit u publikuan nė revistėn «Journal of Neuroscience», 44 tė rritur nga 50-67-vjeē u ėshtė kėrkuar tė mėsojnė lojra prestigji.

Tre muaj prova pėr tė arritur rezultate: truri mbahet aktiv me mėsimin e lėvizjeve tė reja. Dhe jo vetėm: kush ndėrpreu ushtrimet ka menjėherė si pasojė njė zvogėlim tė “materies gri”.

“Eksperimenti”, shpjegon Arne May, drejtoreshė e studimit, “tregon se transformimet cerebrale nuk limitohen vetėm tek tė rinjtė. Struktura anatomike e trurit tė tė rriturve mund tė ndryshojė dhe nė mosha mė tė avancuara”

E rėndėsishme, sipas saj, ėshtė tė ushtrohesh nė mėnyrė tė vazhduar pėrmes ushtrimeve tė memories dhe tė jesh i hapur ndaj sfidave tė reja.

Ekipi kishte realizuar mė parė njė studim, rezultatet e tė cilit u publikuan te “Nature”. Nė tė tregohej qė pas procesit tė pjekurisė, qė konsiderohej i mbyllur nė 20-vjeē,
truri ishte nė gjendje tė vijonte zhvillimin dhe rritjen.

Kėrkimi i fundit, tregon se procesi mund tė vazhdojė edhe pas 50-60 vjetėve tė jetės.
Pjesėt cerebrale tė trurit tė rritura pėrmes ushtrimeve ishin nė gjendje tė prodhonin qeliza tė reja cerebral dhe zona cerebrale vazhdonte tė pėrfshihej nė kėnaqėsi.

Marrė nga La Stampa

_________________
Truri vazhdon rritjen edhe pas moshės 50-vjeē Welcome028
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Truri vazhdon rritjen edhe pas moshės 50-vjeē
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Shkenca dhe jeta-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions