MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A e respektoni partnerin- partneren tuaj?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Fri May 16, 2008 1:05 am


[b]A e respektoni partnerin- partneren tuaj?


Ka shumė prej atyre qė mendojnė se respekt ndaj partnerit do tė thotė tė qėndrosh "gatitu" ndaj urdhėrave tė tij. Respekt do tė thotė tė bashkohesh 100 % me mendimin e partnerit. Respekti ėshtė i domosdoshėm dhe i barabartė pėr tė dyja palėt. Ai duhet patur jo vetėm nė afate tė caktuara por nė ēdo fazė tė jetės. Respekt nė tė folur, respekt nė tė dėgjuar, respekt nė sjellje, etj.
Respekti bashkėshortor ishte tė pranuarit e mendimeve nga tė dy partnerėt. Ne mund ta kritikojmė atė qė nuk e pelqejmė. Nė qoftė se duam mund ta kritikojme edhe nė mėnyrė vulgare, tė papėlqyer, por nė qoftė se veprojmė kėshtu, atėherė kemi gabuar rėndė pasi tek njė ēift bashkėshortor tė dy partnerėt zotėrojnė tė drejta tė barabarta pėr tė paralajmėruar dhe kritikuar njeri-tjetrin. Kjo ėshtė shumė e natyrshme. Kur kritikat bėhen pėr shkak se urrejmė ose nuk e pelqejmė bashkėfolėsin, atėherė kemi tė bėjmė me shkelje tė respektit bashkėshortor. Kjo do t'i brente tė dyja palet. Lind pyetja ēfarė duhet tė bėjmė qė tė respektojmė partnerin tonė?
Fillimisht sa herė qė ndodh ndonjė mosmarrveshje, secili bashkėshort duhet ta vėrė veten nė vendin e partnerit tė tij, dhe tė gjykojė sikur tė ishte nė vend tė tij. Duhet tė tregohemi tė kujdesshėm kur flasim, duke kontrolluar tonin, theksin si dhe duke zgjedhur fjalėt nė mėnyrė qė tė jeni sa mė tė ndikueshėm tek partneri juaj.
Duhet tė mėsoheni tė dėgjoni tjetrin dhe t'i jepni mundėsinė partnerit tuaj tė rrefejė veten e vet.
Nuk duhet t'i kundėrpėrgjigjeni me tė njėjtin ton dhe mėnyrė partnerit tuaj nė qoftė se gabon.
Nuk duhen bėrė diskutime dhe gjykime nė ambjent tė hapur dhe nė praninė e tė tjerėve. Ėshtė mė mirė qė problemet tė zgjidhen kur partnerėt janė vetėm, duke ju pėrmbajtur normave tė respektit. Duhet tė nxjerrim nė pah dhe tė lavdėrojmė anėt pozitive tė partnerit, qoftė kur jemi me shoqėrinė, qoftė edhe kur jemi vetėm. Edhe nė qoftė se nuk marrim pjesė nė pėrzgjedhjen, nė guston apo nė mendimet e partnerit, pėrsėri ėshtė mė mirė tė heshtim. Nė qoftė se ėshtė e nevojshme mund tė flasim pėr tė rėnė nė konsensus pėr pjesmarrje tė barabartė nė pėrzgjedhjet dhe vendimet qė bėhen dhe merren nė familje.
Ashtu siē kemi respekt pėr partnerin tonė, ashtu duhet tė kemi respekt edhe pėr ata qė kanė vlerė pėr tė, p.sh, pėr prindėrit e bashkėshortit apo tė bashkėshortes. Mund tė pėrmendim edhe tė tjera materiale si kėto, por tani le tė mjaftohemi me kaq dhe ju lutem mendohuni mirė pėr to.
A e respektoni ju partnerin tuaj ose a ju respekton partneri juve? Nė qoftė se kėsaj pyetjeje do t'i pėrgjigjeshit me `jo`, atėherė ka diēka qė nuk shkon mirė mes jush, ka njė defekt qė duhet rregulluar sa mė shpejt. Mos harroni qė pėr tė qenė sa mė i respektueshėm pėrballė partnerit tuaj, duhet tė pranoni tė gjitha anėt e tij. Nė njė familje ku nuk ekziston respekti, edhe dashuria deformohet, prandaj mos nguroni tė zgjidhni problemet e tanishme, mos humbisni kohėn tė jeni i respektueshėm. Nuk duhet ngatėrruar roli i babait me rolin qė keni nė punėn e pėrditshme.
Njerėzit kanė role tė ndryshme nė jetė dhe sipas ketyre roleve kanė edhe mėnyra tė ndryshme tė tė sjellurit. D.m.th. i njėjti person nė jetėn e pėrditshme mund tė jetė i rreptė e me autoritet, por kur vjen para fėmijėve ai mund tė bėhet i mėshirshėm, ndėrsa kur vjen para nėnės tregohet si nevojtar pėr mėshirė. Nė qoftė se kėto role pėrzihen me njeri-tjetrin, atėherė lindin probleme qė shqetėsojnė jo vetem familjen, por edhe vetė personin.
Kush ėshtė babai?
A mos ėshtė personi i cili plotėson nevojat materiale (shpeshherė vetėm kur ia ndien zemra) duke ia bėrė qejfin fėmijės?
Nė qoftė se do tė ishte kėshtu, a ngopet fėmija vetėm kur i plotėson nevojat materiale e ekonomike? Sigurisht qė jo. Sigurisht qė babai ka nevojė tė punojė, qė tė sigurojė tė ardhurat pėr plotėsimin e nevojave tė fėmijės. Por ka edhe prej atyre fėmijėve qė megjithėse nuk vuajnė nga ana ekonomike e materiale pėrsėri nuk janė tė ngopur, nuk janė tė lumtur, sepse sa herė kur babai kthehet nga puna gjen justifikime tė tilla si: Nuk luaj dot se jam i lodhur, s“kam fuqi tė flas me ty, e lėmė pėr pastaj, pushoni se mė dhemb koka; pėr t'ju shmangur fėmijėve pikėrisht kur ata kanė nevojė pėr interesimin tuaj. Kėto justifikime mund tė jenė edhe tė vėrteta, por sidoqoftė ato janė gjėra qė i pėrkasin punės sė pėrditshme, prandaj sapo babai hyn nė shtėpi, pėrpara fėmijėve duhet tė tregohet si baba e jo si minator apo vagonist. Fėmija ka nevojė pėr babain, nuk do t'ia dijė pėr kėto justifikime dhe nuk jua vė veshin shumė. Edhe nė qoftė se do tė shtireshit, pra, nė qoftė se do tė plotėsonit dėshirėn e tij pa dėshirėn tuaj, ai pėrsėri nuk do tė kenaqet. Nė mendjen e fėmijės formohet mendimi qė ėshtė i pavlerė dhe nuk ka rėndėsi pėr babain. Nė kėtė mėnyrė dobėsohet lidhja ndiesore baba-fėmijė dhe fėmija humbet besimin te i ati. Shpeshherė ndodh qė tė tregoheni i rreptė pėr arsye tė punės qė bėni, p.sh: Nė qoftė se ju jeni pronar i njė pune, duhet tė jeni mėsuar duke dhėnė urdhėra dhe duke qenė superior mbi tė tjerėt. Nė qoftė se vini nė shtėpi dhe nuk e zhvishni rrobėn e rreptėsisė, atėherė kjo do tė thotė qė ju nuk jeni i sukseshėm nė jetėn tuaj. Asnjėherė nuk keni qenė pardon i partnerit dhe fėmijėve tuaj. Jeni i detyruar tė silleni i butė dhe i mėshirshėm nė familje. Pra, tė gjithė ju baballarė qė kėtej e tutje mos i ngatėrroni rolet nė jetė. Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mund tė siguroni lumturinė pėr vete dhe familjen tuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
P.I.FIN
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 47
Join date : 15/05/2008

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Fri May 16, 2008 11:43 am

Laughing o niko nuk e lexova ate qe ke shkrujt se e gjat shume.... Laughing

po une po i pergjigjem pyetjes......

respekti duhet te jete i anasjellte....dhe i barabarte pervec disa respekte qe gruaja duhet ti bej burrit ne shoqerin e dites....mos flasi para burrit mos kundershtoi mendimin e burrit per mumentit (mund tia bej ate verejteje ne shpi pastaj Laughing ) e disa gjera te vogla......qe ma do menja qe femra shqiptare i njeh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 32

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Fri May 16, 2008 3:40 pm

jam plotesisht dakort me P.F. Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
Esmerja
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 58
Join date : 08/05/2008
Age : 32

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Fri May 16, 2008 6:29 pm

duhet te jeni pak edhe me tolerant djema , sepse gruaja mund te mos e kundershtoj burrin per cka i duket e drejt sepse edhe burri mund te kete gabimet e veta apo jo ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Sat May 17, 2008 5:28 am

tani sic i thone burre e grua mish e thua... kshuqe duhet te jete respekt i dy anshem... ne nji lidhe une besoj shum ne respekt dhe as pak ne dashuri kshuqe jam i mendimit qe mashkulli duhet ta respktoj femren dhe femra mashkullin gjithashtu.... une per vete i kam nda 50-50 drejtat me grun time edhe pse jam akoma beqar hahahaha


PS: Esmerja po ta lexosh me kujdes cfare P F ka then eshte qe mos e kundershtoj per momentin por ne shpi me von te sqarohen.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Sat May 17, 2008 4:37 pm

per mendimin tim sespekti duhet te jete nga te dyja palet , keshtu qe lidhja do ishte me e sinqert
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
era
Antar i respektuar
avatar

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Sun May 18, 2008 8:29 pm

niko ta mbeshtes mendimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Sun May 18, 2008 11:23 pm

era shkruajti:
niko ta mbeshtes mendimi

me behet qejfi qe paskemi te njejtin mendim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Fri Aug 29, 2008 6:45 pm

edhe mua me behet qejfi qe kam mendimin e ketyre 2 personave siper!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: A E RESPEKTONI PARTNERIN TUAJ   Wed Jun 10, 2009 11:51 am

TANI PER TANI NUK KAM PARTNER SE JAM E ZEN ME GJERA TE TJA POR PER MENDIMIN TI RESPEKTI ESHT NJE NGA GJERAT QE E MBAJN GJALL NJE LIDHJE PO NUK PATI RESPEKT NUK KA AS DASHURI DHE ATEHER BEHET FJAL PER NJE LIDHJE TE SEMUR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Wed Jun 10, 2009 1:31 pm

Ne pjesen me te madhe te lidhjeve, jo gjithmon ndothe ashtu sic paraqitet, ndryshe reflekton gjendia e jashtme dhe ndryshe eshte e verteta ne brendesi, pasi vete rrjedha
e jetes eshte teper e nderthurur. Po nuk respektove te dashuren/in, bashkeshorten/in do te thote se eshte nje lidhje ikonike dhe provizore.
Respeki dhe lirshemria ne diskutim jane dy kollonat themeltare dhe baze te nje lidhjeje.
Lajkat jane te lehta dhe i mer era, dhelat jane te momentit, ndersa respekti eshte burimi shpirteror dhe keshtiella e pa thyeshme qe te fale dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   Thu Jun 11, 2009 12:17 pm

patjeter qe rrespekti per partnerin ka vendin e par se perndryshe e kote qe te rrish me te edhe mos te kesh rrespekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A e respektoni partnerin- partneren tuaj?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A e respektoni partnerin- partneren tuaj?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PĖRSHĖNDETJE, URIME dhe SUKSESE nė JETĖN TUAJ tė LAVDISHME

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Ne kerkim te romances-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create your own blog