MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Akullorja mė e mirė se seksi"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: "Akullorja mė e mirė se seksi"   Tue May 13, 2008 3:53 pm

Akullorja eshte simbol i seksit dhe misterit, e krahasueshme dhe zėvendėsuese perfekte e dashurisė.
Akullorja? Pėr shumė njerėz ėshtė njė antistres mė i mirė se seksi. Njė veprues i mirė kundėr mėrzitjes, akullorja nuk shton as rrahjet e zemrės ashtu si seksi. Nė studimin e fundit tė bėrė nė Itali, nga antropologu Enrico Stecchi dhe Cremeria Motta, 7 nė 10 italianė kanė nė frigorifer njė akullore dhe kjo ndikon si antistres pėr ta.
Italianėt nė studim janė pėrgjigjur se akullorja ėshtė njė ilaē kundėr shumė tė kėqijave: kundėr lodhjes dhe stresit (64% e pėrgjigjeve), kundėr mėrzitjes (35%), pakėnaqėsive (29%); kundėr shqetėsimeve (24%), vetmisė (19%) dhe zemėrimit (8%). Por jo vetėm.
Kur vjen fjala pėr akulloren, edhe seksi del nė plan tė dytė. Rreth 40% e tė pyeturve mendonin se akullorja ėshtė mirė tė shijohet bashkė me partnerit, ndėrkohė qė tė tjerėt mendonin se akullorja ėshtė njė shije private qė ja vlen ta shijosh kur je vetėm.
Rreth 45% e tė intervistuarve zgjedhin akulloren pėr tu relaksuar, 21% pėr tu freskuar dhe 16% pėr tu ndjerė tė lirė dhe pėr tė hequr nga mendja mendimet e kėqija. Pėr 30% akullorja ishte njė sinonim i gėzimit dhe ēlirimit nga dhimbja e kokės.
Tė tjerė mendojnė se akullorja ka shumė kalori, por megjithėkėtė ata nuk do tė hiqnin dorė nga ajo.
Sipas italianėve, akullorja ėshtė pjesė e bukurisė dhe fuqisė.
Nėse akullorja do tė ishte njė periudhė historike? Pėr shumė njerėz ajo do tė krahasohej me Rilindjen. Dhe nėse do tė ishte njė kafshė? Ajo sigurisht do tė ishte njė mace, simbol i seksit dhe misterit, e krahasueshme dhe zėvendėsuese perfekte e dashurisė.

shekulli.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
"Akullorja mė e mirė se seksi"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog