MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   Mon Jun 02, 2008 12:40 pm

Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė


Je njohur pėrmes internetit apo je duke shkuar tė takohesh pėr tė parėn herė me njė vajzė dhe pasi jeni marrė vesh pėr vendin dhe kohėn e caktuar, je ndrequr dhe rregulluar. Po i afrohesh vendtakimit dhe e sheh atė nė tavolinė duke tė pritur dhe shikuar. Je disa metra larg saj dhe deri sa t’i i afrohesh tavolinės, truri i saj tashmė fillon tė funksionojė me tė madhe. Nė ēastin kur ti tashmė je afruar nė tavolinė, ajo e ka tė gatshme konstatimin, vlerėsimin e saj dhe tashmė e ka krijuar njė mendim bazė pėr ty. A do tė dėshironit tė dini se nė ēka ėshtė bazuar ajo pėr ta krijuar atė mendim bazė pėr ty? Nėse po, atėherė lexoje nė vazhdim.


1- Sa mirė je “i veshur dhe i paketuar”

Kėtu ajo tek ty kėrkon ndonjė paralajmėrim. Asnjė vajzė nuk ka dėshirė qė pėr vete ta ketė njė djalė qė thjesht ka hedhur ca rroba nė trup, tė cilat mė parė kanė qenė tė shpėrndara nėpėr dhomė. Po ashtu, ajo vėren se sa rėndėsi ju i keni kushtuar flokėve dhe pamjes sė fytyrės. Kur jemi nė kėtė temė, shumica e femrave i dėbojnė tipat e meshkujve qė nuk pėrkujdesen fare pėr veten, por edhe ata qė pėrkujdesen pėr sė tepėrmi. Sidoqoftė ėshtė mė mirė tė dukesh perfekt sesa i lėnė pas dore. Nė anėn tjetėr, nėse i pėlqen stili yt, atėherė hulumtimi i saj vazhdon, duke i rrotulluar sytė, poshtė-lartė derisa e fikson shikimin kohė pas kohe edhe nė duart tua.


2- Ajo ēfarė mbani nė duar flet shumė pėr ju

Pėr shumė vajza, edhe po tė mos flasėsh asnjė fjalė tė vetme, vetėm shikimi i duarve tuaja flet mjaft. Ajo ēka ke nė duar, bėn qė femra tė mund t’iu lexojė mė mirė. Pėr shembull topi i tenisit apo i futbollit nė duar do tė thotė se je nė formė tė mirė dhe tip sportist. Ke shpirt garuesi dhe tė pėlqen loja. Libri do tė thotė pėr tė se je tip lexues, i qetė. Do t’i interesojė se ēfarė lexon. Nėse rastėsisht ėshtė diēka qė edhe ajo ka lexuar apo ka dėshirė tė lexojė, atėherė, menjėherė do tė mendoj se ti je i dedikuar nga kozmosi tė jesh fati i saj. Ndoshta pas njė bisede tė shkurtėr ajo mund tė arrijė edhe nė konstatim se ia ke shpėtuar jetėn, nėse tashmė ka filluar tė besojė se je fati i saj. Nė anėn tjetėr telefoni celular nė takim tė parė me ndonjė vajzė, pa e marrė parasysh se ēfarė raporte dėshironi tė krijoni me tė, do tė thotė se ose je person vėrtet i rėndėsishėm pėr rrethin ose shtiresh se je.


3- Sytė flasin mė tepėr se vetė goja

Sytė janė aq tė lėvizshėm dhe nė ēdo lėvizje japin nga njė informacion. Profesori Michael thekson se, prej syve mund tė vėrehet se sa ėshtė i menēur njė njeri nė bazė tė asaj se a veprojnė sytė e atij personi aktivisht apo janė tė ngurtėsuara. Pastaj se sa ėshtė i shėndetshėm: A janė tė kthjellėt apo tė skuqur, apo tė turbullta. Nėse bebėzat i keni tė zgjeruara, atėherė jepni sinjal se po mendoni nė diēka seksuale, ndoshta pėr ndonjė aktore seksi bombė. Mos harroni se ajo ka tė drejtė qė i beson syve, ngase lėvizjet e syve janė tė drejtuara nė njėfarė mėnyre nga ndėrdija e njerėzve. Dhe, atėherė ėshtė ēasti kur edhe ajo merr nė mėnyrė tė vetėdijshme mjaft informata pėr botėn tuaj dhe sjell vendimin pėr po apo jo. Tjetėr gjė qė asaj i tėrheq vėmendjen ėshtė edhe madhėsia e syve tu.

Kur njė mashkull i kushton rėndėsi vetes

Nė rast se tepėr i ke kushtuar rėndėsi vetes, atėherė duhesh t’i ndihmosh femrės, qė nė njėfarė mėnyre ta shėrosh nga kompleksi i inferioritetit, e cila e ka kapluar nga pamja jote. Nėse ajo e sheh se rrobat tuaja janė aq perfekte, atėherė do ta kaplojė njė frika nga ideja se ėshtė e pamundshme pėr t’iu kėnaqur nė jetė. Pra duhet t’i japėsh ndonjė shenjė se ty tė nevojitet ajo. Sidoqoftė, kjo vlen vetėm pėr rastet kur asaj i pėlqen stili yt. Nėse jo, atėherė, skanimi i saj ndalet me kaq, i kaloni edhe disa ēaste, dhe nė vazhdim do tė dėgjosh vetėm arsyetime pėr mungesė tė kohės sė saj etj. Ajo asnjėherė nuk tė thotė drejtpėrdrejt se ti nuk i pėlqen. Kjo ndodh pėr arsye se femrat asnjėherė nuk do tė donin tė ishin nė pozitė tė tillė qė tė mos i pėlqejnė njė mashkulli. Paramendo, po t’i thotė njė mashkull njė femre, “ti s’mė pėlqen”. Kjo do tė shkaktonte te ajo trauma aq tė thella sa qė me muaj do t’i duhet tė mjekohej pėr to.

Pėrshtypja e parė te sytė e femrės

Natyrisht se gjithnjė nuk janė me tė drejtė kėto konstatime tė femrave, por ja qė ato, nga kėto gjėra fillojnė tė krijojnė bindje ashtu automatikisht. Kėto gjėra femrave u krijojnė njėfarė baze ku do ta themelojnė mendimin dhe bindjen e tyre. Nėse ke gazetė nė duar, ajo do tė konstatojė se je mirė i informuar dhe bashkėbisedues interesant. Nėse me vete ke marrė qenin, atėherė ajo do tė kuptojė se je tip vetmitar dhe se je shumė i pėrshtatshėm si baba i fėmijėve tė saj. Profesori i psikologjisė, Michael Cunningham nga universiteti Lousville thotė: “Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė prodhimi, sot gjithkush shikon nė paketim. Nėse njėherė keni mbetur tė zhgėnjyer nga prodhimi, herėn tjetėr mė tepėr rėndėsi do t’i kushtoni paketimit. Dhe, kur tashmė ka mbledhur dhe pėrpunuar mjaft materiale, do tė fillojė tė studiojė faktin se ēfarė ėshtė interesante te njė mashkull pėr sytė e femrės.

Natyrshmėria apo paraqitja e njė femre

Njė vajzė mė kalon nė krah dhe buzėqesh. E bukur? S’jam i bindur. Disa kile mė shumė, hunda pak me hark, por ka diēka qė mė tėrheq tek ajo, ėshtė intriguese, shprehet njė mashkull i kohėve tė sotme. Pėrgjigjja qė mund tė merrte ėshtė se: Ajo qė tė tėrheq ėshtė feminiteti, por edhe siguria e saj. Njė miks eksploziv sensualiteti qė tejkalon estetikėn tė bėn tė harrosh centimetrat mė shumė apo mė pak, kėmbė tė gjata, tė shkurtra apo celulite, s’kanė rėndėsi. Ėshtė thjesht sharm, “sex appeal”, erotizėm i pashprehur. E keqja jonė ėshtė se na ndodh qė shpesh tė fiksohemi tek defektet dhe lėmė pas dore armėn tonė mė tė fortė: Natyrshmėrinė. Joshja seksuale ėshtė veēanti ose mė mirė krenaria e tė qenit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen “sharm”. Nė kohėt qė jetojmė ka shumė bukuri seriale, tė manipuluara sipas operacioneve plastike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   Mon Jun 02, 2008 4:40 pm

per mendimin tim thjesht rri vetvetja....dhe thuja te drejten se cfare qellimesh ke se do te kuptoj me shum...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: SI TE KRIJOSH PERSHTYPJEN E DUHUR NE TAKIMIN E PAR   Wed Jun 10, 2009 12:06 pm

PER MENDIMIN TIM NUK ESHT NEVOJA TE NA TREGOJ NJERI SE SI TE SILLEM NE TAKIMIN E PAR SE PASTAJ DO BEHEMI PA E KUPTUAR ME DY FYTYRA ME E MIRA ESHT TE JESH VETJA JOTE DHE TJETRI TE PELQEJ ASHTU SIC JE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   Wed Jun 10, 2009 5:48 pm

Per mendimin tim mire eshte te jesh vetja jote. Po te hiqesh ndryshe, besoj qe maska shume shpejte do te bjere. Por prape nqs nuk eksiston ajo shkendija(klick) kur e shikon tjetren, d.m.th kimia midis dy njerezeve eshte cdo gje e kote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   Wed Jun 10, 2009 6:35 pm

Ledi shkruajti:
Per mendimin tim mire eshte te jesh vetja jote. Po te hiqesh ndryshe, besoj qe maska shume shpejte do te bjere. Por prape nqs nuk eksiston ajo shkendija(klick) kur e shikon tjetren, d.m.th kimia midis dy njerezeve eshte cdo gje e kote.edhe une bashkohem me ty, pse ti perkedhelesh vajzat ose djemte eh sa i bukur je ti, keshtu ata e tregojne veten se jane te papjekur ose cuna mamaje, njeriu duhet ta pranoje tjetrin ashtu si eshte as gek as mek nuk te ndryshon mendjen po tregove genjeshtra.Si do te besojne pastaj se ti thua te verteten kur ke thene vec genjeshtra.
Nuk behet loje me jeten jeta eshte e shkurter. Me mire ta gezojme ne anet e sinqeritetit sesa te shtirurit. CIAOOOOOOOOOOOOO lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   Thu Jun 11, 2009 11:51 am

Qe te jesh vetevetia ne takim te pare me nje person per te cilin zemra me shpejtesi ka rrahur tik-tak, me duket pak e veshtir, pasi vetem emocionet po te shikojme me siguri do biem ne dilem (flas gjithmon per lidhjet persa i perket dashuris e anes sentimentale) se eshte teper e veshtire te jesh vetevetia dhe origjinal 100%-te...
Kemi degjuar dhe besoje se c'do kush nga ne di shume raste te cilet mbasi kan kryer nje pjes te udhes se dashuris se bashku, papritur gjenden perpara surprizave, duke pretenduar ndryshimin radikal te te dashurit/es, bashkeshortes/it, pra si mund te jeshe vetevetia kur personi qe sapo ke dale per here te pare te ka heq trurin me pak fjale? Question Question Question Exclamation
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   Thu Jun 11, 2009 12:06 pm

me sinqeritetin qe ke edhe te jesh vetvetia kjo len pershtypjen me te mire tek nje njeri besoi une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si tė krijosh pėrshtypjen e duhur nė takimin e parė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tė krijosh do tė thotė tė vrasėsh vdekjen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Ne kerkim te romances-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs