MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Empty
MesazhTitulli: Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki   Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Icon_minitimeFri Jul 17, 2009 10:40 am

Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki


GJERGJ MARKU

Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Shtatorja%20zoguBURREL - Qė nga dita e djeshme sheshi kryesor i qytetit tė Burrelit
do tė mbajė simbolin e sundimit mbretėror tė shekullit tė kaluar, Ahmet
Zogu, bir i njohur i fisit tė Zogollajve tė Burgajetit tė Matit. Prej
disa kohėsh ėshtė hapur njė debat i vazhdueshėm pėr vendosjen e njė
monumenti tė tillė, madje ku u vunė pėrkundėr dy palė, njėra pėr tė
hequr shtatoren e Skėnderbuet dhe tjetra, qė kurrsesi nuk duhej luajtur
me monumentin e udhėheqėsit tė para 5 shekujve. Me sa duket ėshtė
gjetur njė rrugė e mesme qė dy monumentet tė qendrojne nė dy sheshe
thuajse ngjitur me njėri-tjetrin dhe ku dominon pėr nga madhėsia busti
i Zogut.


Pikėrisht dje ėshtė pėruar shtatroja e Mbretit Zog ne praninė e
Kryeminsitrit tė vendit Sali Berisha si dhe monarkistė tė shumtė e nė
mes tyre dhe pretenduesi i fronit tė mbretit princi Leka Zogu. Me nota
shumė pozitive ėshtė shprehur pėr mbretin Ahmet Zogu Kryeministri
Berisha duke nėnvizuar se vendosja e kėsaj shtatorje ėshtė nder pėr
krahinėn e Matit dhe gjitha Shqipėrinė. "Pavarėsia u shpall nė Vlorė,
tha Berisha, shteti i parė modern shqiptar nisi kėtu nė Mat me burrin e
madh Ahmet Zogu". Berisha pohoi se: "Mbreti Zog i shqiptarėve dhe
flamuri kuq e zi u bėnė simbole tė vetme tė bashkimit tė tė gjithė
shqiptarėve, kudo qė janė". Ai shto se Ahmet Zogu ishte mbreti i vetėm,
qė pas luftės antifashiste nuk u lejua tė vinte nė atdheun e tij pėr tė
cilin kishte bėrė kaq shumė. Berisha nėnvizoi se Mbreti Zog me
pėrpjekjet e vazhdueshme konsolidoi pavarėsinė e Shqipėrisė dhe ndali
popujt e tjerė pėr ndarjen e mėtejshme tė saj.


"Gjate luftes, Mbreti Zog ia doli te organizoje rezistencen e shkelqyer
antinaziste, antifashiste, e cila u perfaqesua nga burra te vertete si
Abaz Kupi dhe burra te tjere te medhenj te kombit shqiptar, luftetare
te paepur te lirise dhe dinjitetit kombetar", ka theksuar Kryeministri.
Mos lejimi gjate viteve te komunizmit per t'u kthyer ne atdhe, kishte
sipas tij, nje sfond ndikimesh rajonale. "Armiqesia dhe qendrimi ndaj
Ahmet Zogut ishte armiqesi ndaj identitetit kombetar te shqiptareve,
armiqesi ndaj qenies se shqiptareve, ishte diktat i Beogradit, ishte
pjese e komplotit dhe skenarit nga klika hoxhiste, per te bashkuar
Shqiperine me ish-Republiken Federative te Jugosllavise", ka deklaruar
kryeministri.


Per ta mbyllur serish, me nje adresim mbreteror per Leka Zogun.
"Madheria juaj, Leka Zogu i pare, ndihem shume i nderuar qe ju jeni sot
ketu dhe se bashku nderojme mbretin Zogu i Pare. Une ju garantoj se
qeveria ime ushqen dhe do te ushqeje respektin dhe nderimin me te madh
per vepren e pavdekshme te Ahmet Zogut", ka shtuar Berisha.


Mė pas Kryeministri Berisha dhe Princi Leka zbuluan sė bashku shtatoren
5 metra tė lartė qė do tė qėndrojė nė sheshin "Demokracia" tė Burrelit.
Pas ceremonisė legalistė tė njohur tė trevės sė Matit puthnin shtatoren
tė pėrlotur. Princi Leka dhe monarkistėt pushuan nė njė nga lokalet e
qytetit, ndėrkohė Kryeministri Berisha pėrurori nisjen e dy rrugėve,
atė nga Gjykata e Burrelit deri nė unazėn e kėtij qyteti dhe rrugėn nga
ura e Matit nė drejtim tė Selishtės, Dibėr.

Mare nga gazeta Shekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
Alipasha
Antar i ri
Antar i ri
Alipasha

Numri i postimeve : 14
Join date : 20/06/2009

Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Empty
MesazhTitulli: Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki   Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Icon_minitimeFri Jul 17, 2009 12:08 pm

Berisha eshte komunist i keq. Ahmet Zogu nuk ka asgje me teper se Enver Hoxha.
"Gjate luftes, Mbreti Zog ia doli te organizoje rezistencen e shkelqyer antinaziste, antifashiste, e cila u perfaqesua nga burra te vertete si Abaz Kupi..." (po mbreti Zog ku ishte?...).
Ahmet Zogu ka vetem nje merite qe konsolidoi shtetin shqiptar, por nuk eshte figure per t'i ngritur monumente.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Empty
MesazhTitulli: Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki   Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Icon_minitimeFri Jul 24, 2009 8:56 am

Fatkeqesishte ne shqiperi kohet e fundi ka nje fryme anti nacionaliste dhe anti brutale persa i perket figurave te shquara historike te vendit tone, kjo gje erdhi si pasoje e c'rregullimit te sitemit politik dhe dominimit te tije ne shume fusha te rendesishme kultururo-shkencore duke i nevlesuar ato.
Eshte mekat qe te krahasohet e te lavdohet "Ahmet Zogu" kur historikisht ai eshte faktuar qe nuk i ka ofruar asgje pozitive vecese nje c'vlersimi dhe shitjeje te rendomet te truallit shqiptare, ndersa sot "Ahmet Zogu" mere noten vlersuese me te larte se sa legjendari dhe i madhi SKENDERBE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
Sponsored content
Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Empty
MesazhTitulli: Re: Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki   Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Burrel, Berisha shpall Shqipėrinė monarki
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions