MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Milano, emigranti shqiptar proteston 14 orė mbi njė vinē

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Milano, emigranti shqiptar proteston 14 orė mbi njė vinē Empty
MesazhTitulli: Milano, emigranti shqiptar proteston 14 orė mbi njė vinē   Milano, emigranti shqiptar proteston 14 orė mbi njė vinē Icon_minitimeTue Jun 23, 2009 4:05 pm

Milano, emigranti shqiptar proteston 14 orė mbi njė vinē 23%20qershor%20GASHI%20NE%20VINC

MILANO - Plot 14 orė mbi platformėn e njė vinēi, nė njė lartėsi 40 metra. Ka kėrcėnuar se do hidhet, duke protestuar. Shkaku i protestės? Kishte lexuar njė artikull mbi urinė nė botė, shoqėruar me fotot e disa fėmijėve qė hanin insekte. I shokuar nga teksti dhe nga fotot, kishte vendosur tė tėrhiqte vėmendjen kundėr urisė nė tė gjithė botėn, qė ka goditur nė veēanti fėmijėt.

Duket e pabesueshme, por jo pėr kuesturėn dhe zjarrfikėsit e Milanos, qė kanė qėndruar 14 orė "dezhurn" pėrballė 35-vjeēarit shqiptar, tė cilin gazeta italiane "Il Giornale", e identifikon me emrin Liman Gashi.

14 orė bisedime nga policia dhe ndėrhyrja e zjarrfikėsve, dhe, mė nė fund, "dorėzimi" vjen pas ndėrhyrjes sė zėvendėskomisarit, Silvano Gattari, i cili pėrdori vajzėn e tij, duke arritur ta bindte tė zbriste.

Gattari ka kaluar 40 vjet mes terrorizmit dhe jetės sė keqe. Dje nė mėngjes, teksa kishte hyrė nė shėrbimin e punės, i kanė thėnė se "ai" vazhdon tė ndodhet mbi vinē. "Ai' ėshtė Liman Gashi, shqiptari 35-vjeēar, disa herė problematik me drejtėsinė. Njė histori emigranti interesante: Transferohet nga Saronno, hap njė qendėr tė vogėl pėr transport, martohet me njė mėsuese italiane, prej sė cilės, dy muaj mė parė pati edhe njė vajze dhe tashmė ėshtė duke arritur tė marrė kartėn e qėndrimit.
"Ėshtė pikėrisht lindja e vajzės qė e bėn ndoshta mė shumė tė ndjeshėm ndaj dhunės pėr fėmijėt", - shkruan "Il Giornale".


Njė ditė mė parė, Gashi kishte lexuar nė gazetė njė raport tė FAO-s mbi urinė nė tė gjithė botėn, njė faqe qė godiste nė pėrgjithėsi tė vegjlit, tė detyruar tė hanė insekte pėr tė mbijetuar. Lajmi e tronditi shumė. Shkroi qė atė ditė njė letėr pėr redaksinė e "The Washington Post" dhe organizatės sė FAO-s.

Mė pas gjendet nė sheshin "Meda", duke u ngjitur mbi njė vinē 60 metra tė lartė. Ngjitet dhe nė platformėn e kartėrt (40 m lartėsi), ku lėshon mesazhin e tij. Pak minuta mė pas mbėrrijnė helikopterėt dhe zyrtarėt e zjarrfikėsve. Njė funksionar mundohet ta bindė atė, por ai mbetet i palėkundur nė vendimin qė ka marrė dhe kėrcėnon se do ta hedhė qė andej, nėse dikush tenton tė shkojė dhe ta ndalojė.

Nė kuesturėn e rajonit vendosin fillimisht tė lihet atje, derisa uria dhe lodhja tė ulin rezistencėn e tij dhe ta detyrojnė tė zbresė poshtė vullnetarisht. Por asgjė. Ai ėshtė i vendosur tė rezistojė edhe gjatė natės milaneze nė shi.

Mėngjesin tjetėr ėshtė akoma atje, i uritur, i rraskapitur, i lagur si njė zog pule, por i palėkundur. Eksperti i policisė lė zyrėn dhe shkon ta bindė. I flet pa megafon. Gashi duket nė fakt se ėshtė bėrė hekur, duke zbritur dhe u ngjitur me dhjetėra herė, pa dhėnė asnjė shenjė se ėshtė qetėsuar. Gattari fillon t'i flasė pėr tė bijėn. Ēfarė do tė ndodhte nėse babai do tė pėrfundonte nė burg apo do tė binte poshtė? Po, karta e qėndrimit? Sa dėme do tė bėhen nėse do tė ndodhin kėto budallallėqe?!"

Mė nė fund bindet. Gashi, pasi lėshon edhe njė britmė tjetėr: "Fėmijėt po vdesin urie, ėshtė gjė e rėndė, meritonte njė gjest goditės..."

Pėr fat tė keq, veprimi i tij ėshtė denoncuar dhe ai duhet tė shkojė nė gjyq. Ka patur kosto pėr prokurorinė, pėr shėrbimet publike, mbi tė gjitha, pėr atė tė shėrbimit tė zjarrfikėsve, 14 orė rresht nė roje. Ndaj, Gashi, me gjithė qėllimin e mirė, duhet tė shkojė para njė trupi gjykues. Ndoshta gjykata do tė jetė disi e butė me tė...

Mare nga Shekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
 
Milano, emigranti shqiptar proteston 14 orė mbi njė vinē
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions