MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Java e kulturės shqiptare nė Dyseldorf

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: Java e kulturės shqiptare nė Dyseldorf   Wed May 06, 2009 10:42 am

Qyteti i Dyseldorfit do tė flas pėr njė javė rresht shqip, nė kuadėr tė Javės sė kulturės shqiptare qė organizohet nė Gjermani, aktivitet qė synon tė rrisė bashkėpunimin kulturor mes dy vendeve. Falė artistėve shqiptarė qė jetojnė nė Gjermani, kjo ėshtė hera e dytė qė zhvillohet njė aktivitet me pėrmasa tė tilla. Organizatorėt kanė menduar qė kėtė vit tė pėrfshihen njė sėrė fushash tė artit, si kinematografi, pikturė, muzikė etj. Kėshtu do tė prezantohen disa nga filmat mė tė mirė shqiptar tė dekadės sė fundit, si “Koha e Kometės”, “Tirana, viti 0″ tė regjisorit Fatmir Koēi, “Ne dhe Lenini”, filmi mė i ri i Saimir Kumbaros dhe “Lule bore” i Robert Budinės.
Ndėrkaq regjisori Kumbaro do tė jetė i pranishėm nė Dyseldorf pėr njė bashkėbisedim me publikun qė do tė jetė nė shfaqjen e filmave. Ndėrsa njė vend tė veēantė do tė zė edhe njė tryezė debati rreth gjuhės shqipe. Muzika shqiptare do tė jehojė nė njė nga sallat mė tė mira qė mban emrin e kompozitorit Schuman dhe ku do tė luhet njė koncert me pjesė klasike shqiptare. Njė orkestėr e vogėl ėshtė pėrzgjedhur nga Tirana pėr tė shoqėruar nė interpretim sopranot Suzana Frashėri dhe Migena Gjata. Java e Kulturės do tė mbyllet me njė ekspozitė pikture, ku do tė marrin pjesė emra si Ali Oseku, Gazmend Leka, Artan Peqini, Genc Pėrmeti, Genc Mulliqi dhe Besim Tula. Piktorėve u bashkohen edhe artistė shqiptarė qė jetojnė jashtė Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Java e kulturės shqiptare nė Dyseldorf
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Adem Berisha:Lediana Kapaj - Margaritar i ri i artit dhe kulturės shqiptare nga mėrgimi
» Letėrsia shqiptare
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs