MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ne Itali me patente shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Ne Itali me patente shqiptare   Wed Oct 29, 2008 4:11 pm

Cdo shqiptar qe do te udhetoje drejt Italise me automjet privat nuk i nevojitet me patenta nderkombetare, por eshte e vlefshme patenta e vendit.
Dje qeveria shqiptare firmosi me ate italiane marreveshjen e njohjes reciproke te lejeve te qarkullimit.

"Pėr shqiptarėt rezident ose pėr ata qė shkojnė pėr studime ose qėndrime tė gjata nė Itali nė bazė tė marrėveshjes u njihet e drejta tė pėrdorin pėr 1 vit patentėn shqiptare dhe pas njė viti ajo mund tė konvertohet pa pagesė automatikisht mė patentėn italiane. Shqiptarėt tė cilėt prej kohėsh nuk kanė mundur tė marrin patentėn italiane dhe e kanė patentėn shqiptare dhe qė kanė qėndrim mė tepėr se 3 vjet nė Itali, e drejta e konverimit ju njihet pa kryer kurset e autoshkollave por duke dhėnė njė provė mbi aftėsitė dhe shprehitė e drejtimit tė automjetit”, u shpreh drejtori i Politikave te Transportit, Kujtim Harshova.

Njekohesisht marrėveshja parashikon edhe disa procedura lehtėsuese per marrjen e dokumentave tė vėrtetėsisė, duke eliminuar endjet dhe shpenzimet suplementare nė zyrat shqiptare konsullore.

Numri i pėrdoruesve qė shkojnė nė Itali tė kėsaj patente pėr vitin 2007 ka qėnė mesatarisht rreth 26.000 ndėrsa pėr vitin 2008 ka qėnė rreth 16 mijė.

Sipas Ministrise se Transportit ne mbledhjen e fundit te Komisionit greko-shqiptar u vendos qe te fillojne te njejtat procedura edhe me Greqine.

Burimi i lajmit: Top Channel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Ne Itali me patente shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letėrsia shqiptare
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Nuk kemi besuar se ekziston njė organizim kaq i mirė i FFSHGJ-sė dhe i klubeve shqiptare nė Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com