MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytsoriKrkoGrupet e AntarveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Takimi i Muslimanit dhe të krishterit

Shko posht 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Takimi i Muslimanit dhe të krishterit   Wed May 28, 2008 12:48 am

Takimi i Muslimanit dhe të krishterit


Me emrin e Allahut. Meshiruesit. Meshirberesitl
Ky liber eshte shkruar ne baze te rezultateve te dialogeve me Kleret Kristiane. Debatet kane qene te sjellshme, dashamirese, miqesore dhe konstruktive, pa synuar lendimin e ndjenjave fetare te ndonje Kristiani. Por me teper ky eshte nje ngacmim dhe nje thirrje ndaj kristianizmit, gjithashtu dhe dicka e domosdoshme per te verteten ndaj Krahasimeve Religjoze.


Kristiani---- Nese te tri besimet: Judaizmi, Kristianizmi dhe Islami thone sa vijne nga i Vetmi dhe i njejti Krijues, perse ndryshojne atehere?

Muslimani---- Te tere profetet nga Adami tek Muhamedi (PQMT) u derguan me te njejtin mesazh, e ky mesazh ishte nenshtrim i plote i njerezimit ndaj Allahut. Ky nenshtrim ne Arabisht quhet Islam, Islam do te thote gjithashtu Paqe, paqe ndermjet Krijuesit dhe krijesave te Tij. Ne ndryshim nga Judaizmi dhe Kristianizmi, emri Islam eshte dhene nga Allahu, nga vete Ai dhe ne Suren 5:3: "Sot juve ua kam perkryer fene tuaj, dhe begatine time ndaj jush e kam plotesuar, dhe jam i kenaqur qe Islami do te jete fe e juaj". As emri "Judaizem" e as emri Kristianizem" nuk gjendet ns Bibel, madje as ne fjaloret Biblike. Asnje profet izraelit nuk e permendi fjalen "Judaizem. "Jezusi kurre nuk e shpreh se donte te vendoste Kristiani----zmin mbi toke dhe kurre nuk e shpalli veten Kristian. Fjala Kristian permendet vetem 3 here ne Dhjaten e Re e per here te pare nga paganet dhe çifutet ne Antioki rreth vitit 43 te eres sone, shume kohe pasi Jezusi e kish lene kete bote. Lexo veprat e Apostujve 11 "Pali e ndoqi keshillen dhe solli me vete 4 njerezit. Te nesermen pasi u pastrua se bashku me ta, hyne ne tempull..."
Grate myslimane i kryejne lutjet me koke te mbuluar ashtu sic; thuhet ne letren e Pare Derguar Korintasve 11 :5,6 dhe 13 "Perkundrazi, eshte shenje mospenilljeje ndaj burrit ne qotte se gruaja e tij e emancipuar lutet ose profetizon me koke te zbuluar gjate sherbeses fetare. Ajo sillet sikur te ishte prostitute me floke te qethur. E po ndodhi qe ndonje grua nuk do ta mbuloje koken, Ie te qethet (e Ie te perjashtohet). a mos eshte turp per gruan ne qofte se e qeth ose e rruan koken? Kjo eshte nje arsye e metejshme per te mbuluar koken e saj... Gjykoni ju vete: aka hije qe gruaja te lutet para Perendise me koke zbuluar?".

Myslimanet luten duke u perkulur, gjunjezuar, shtrire dhe pa kepuce ashtu si(.fluteshin dhe Profetet: Psalmet 95:6: "Hajdeni te lutemi e te perkulemi, t'i gjunjezohemi Perendise, krijuesit tone." Joshua 5:14{ Joshua u perkul gjer me toke e filloi te lutej..."
Mbreterit 118:42: "Por Elija u ngjit ne maje te Karmelit; ai u ul mbi gjunje dhe fytyren e uli (vuri) ne mes kembeve."
Numrat 20:61"... dhe ata MOISIU DHE AARONI u perkulen gjer mbi dhe e perpara tyre u shfaq lavdia e Perendise."
Gjeneza 17:3 "Dhe Abrami u gjunjezua, e Perendia filloi te fliste duke i thene..."
Eksodi 3:5 dhe Veprat e Apostujve 7:33:"Dhe Ai(PERENDIA) i tha atij (MOISIUT) Hiqi sandalet sepse po qendron ne toke te shenjte."
Kristianet do te dridheshin po te dinin se peligrinazhi apo haxhilleku, siç i themi ne, i cili kryhet nga myslimanet duke u sjella rreth gurit ta shenjta Ka'bes . ne Meke, eshte kryer nga mjaft Profete, madje dhe nga Profete Izraelite.

Kristiani---- Ne Bibel nuk e kam hasur kurre haxhillekun apo gurin e Shenjte.
Muslimani----Kjo permendet disa here e mjaft qarte, por lexuesit e Bibles nuk e vene re:

1."Kur ish nisur per ne Padan-aram Jakobit iu shfaq nje vegim dhe te nesermen ai ngriti nje shtylle prej guri te cilen e quajti "Beth-EI" dmth Banesa e Perendise (Gjeneza 28:18-19).
2. Vite me vone, po ky profet, Jakobi, u urdherua nga Allahu te shkonte ne Beth-EI (Gjeneza 35:4,14,15). Perpara se te shkonte atje, Jakobi hoqi te tere Perendite e huaja per te. Te njejten gje beri dhe Muhamedi me vone kur hoqi te tere idhujt e vendosur rreth gurit te shenjte: Ka'bes ne Meke.
3.Nje shtylletjeterguri ngriti Jakobi dhe vjehrri i tij Laban (Gjeneza 31 :4549:" Jakobi ngriti nje kollone te gurte. pasi e beri kete u tha te afermve: "Mblidhni gure" E ata mblodhen gure e ngriten nje pirg e mbi ate pirg u shtruan te hane buke. Labani e quajti "Jegar-sahadutha" por Jakobi i vuri emrin "Galeed.." Dhe "Mizpah"; sepse ai tha: "Perendia ruajte mes meje e teje ..."
4."Xheptahu dhe Amoni ishin ne lufte mes tyre. Xheptahu iu betua Perendise perpara Mizpeutte Giledit se,"nesa fitonte do te bente tli bijen e tij te vetme. Ai e flijoi dhe e dogji te gjalle vajzen e tij te vetme si kurban per Perendine (Gjykatesit 11 :29-39)
5."400.000 shpatare nga 11 fiset e Izraelit u betuan perpara Perendise ne Mizpah se do te zhduknin nga faqja e dheut fiset e Benjaminit" ( Gjykatesit 20 dhe 21).
6."Bijte e Izraelit nen udheheqjen e Samuelit u betuan ne Mizpeh se nese
do te fitonin kunder Filistineve do ti shkaterronin idhujt e tyre" (I Samuel 7)
7.Kur Samueli u caktua mbret i Izraelit, i gjithe kombi u mblodh ne Mizpeh
(I Samuel 10).
Pra, eshte me se e qarte se ne bote nuk ka mbetur asnje Mizpeh, veç atij me te vjetrit ne qytetin e Shenjte te Mekes, . ndertuar nga Abrahami dhe i biri Ishmaeli prej te cileve rrjedh dhe Profeti Muhamed. Myslimanet jane me te vertete ndjekes te te gjithe Profeteve. Mund-te te tregoja edhe mjaft gjera te tjera rreth Myslimaneve, Islamit dhe Muhamedit (POMT) se si ata jepen ne Bibel, por perse te dish keto kur nuk kerkon te dish te verteten?

[b]Kristiani---- Kam mjaft besim ne perkushtimin tim si kristian, por kjo me nxit perte ditur me teper rreth te dy besimeve. Nganjehere me duket vetja i perqeshur kur lexoj libra te shkruatur prej myslimaneve.

Muslimani---- Ka influencuar kjo ne jeten tende fetare?

Kristiani---- Po, ndaj dhe tani nuk vete ne Kishe aq rregullisht si me pare. Fshehurazi lexoj libra shkruar prej myslimaneve. Shpesh kam pyetur disa Myslimane per ate gjera qe kisha te paqarta, po nuk mbetesha i kenaqur. Une kerkoj nje besim tek i cili mund te mbeshtetem, besim i cili te me jape paqen shpirterore dhe te jete i pranueshem e jo te besoj verbazi tek ai.
.
Muslimani---- Jam i nje mendimi me ty dhe e vleresoj qendrimin tend. Por ne nuk na lejohet te joshim askend. Ne u flasim vetem atyre qe desherojne te na degjojne.

Kristiani---- Megjithate une jam i lire te besoj ç'te dua dhe askush s'mund te me ndaloje. ;.

MUSLIMANI Po, eshte e vertete. Feja nuk e njeh detyrimin.por sipas zgjedhjes do kesh denim ose shperblim.

Kristiani---- Por atehere perse kerkojne myslimanet qe te tjerat ta pranojna besimin e tyre?

Muslimani----Ashtu si kristianet u kerkojne çifuteve qe ta pranojne Jezusin si Mesia, ashtu dhe ne myslimanet u kerkojma kristianeve,çifuteve dhe gjitha njerezimit qe ta pranojne Muhamedin (POMT) si vulen e gjithe Profeteve.
Profeti yne Muttamed (POMT) ka thane: " Jepja fjalen time edhe nje sherbyesje (varg j Kur'anit te Shenjte)"
Po keshtu Isaja perm end ne kapitullin 21 :13 "Pesha mbi Arabine" qe do te thote pergjegjesia e Arabeve Myslimane, dhe tani e tare myslimanve, per te perhapur Islamin. Isaja i thote keto fjale pasi sheh nja vegim, ku jane nje karroce me gomere e nje me deve (21 :7):"Ai pa dy kalores mbi karroca, nje karroce e mbrehur me gomere e nje e mbrehur me deve:"
Karroca me gomere doli se qe Jezusi i cili hyri ne Jeruzalem mbi te (Gjoni 12:14: Mateu 21 :5) Cili qe atehere karroca me deve? S'mund te kete qene tjeter njeri vec; Muhamedit (paMT), i eili erdhi 600 vjet pas shtaqjes sa Mesise. Nese kjo nuk pranohet atehere profetesia e tij eshte permbushur.

Kristiani----Keto shpjegime me nxisin qe ta lexoj Biblen me me teper kujdes. Do te me pelqente qe te diskutonirr.me teper se bashku.

Muslimani----Patjeter, te jesh i suksesshem na kete bote nuk do thote se dote jesh I tille dhe ne tjetren: Jeta tjeter eshte shume me e mire e shume me e gjate. Tani njerezit jane here materialiste e te ngushte. Le te takohemi e ti diskutojme dallimet mes feve tona hapur e pa paragjykime. Islami bazohet mbi arsyen nuk pranon qe gjerat te pranohen me symbyllur. Madje dhe Bibla thote: "Por shqyrtoni me kujdes çdo profeci dhe pranoni vetem ate qe eshte me e mire"."(Letra e Pare Drejtuar Selanikasve 5:21)

Kristiani----Tani sapo citove nga Isaja "karroce me deve" dhe nga kjo dola ne konkuzionin se ky eshte Muhamedi. Eshte profetizuar atehere ai ne Bibel?

MUSLIMANI Sigurisht.

Kristiani---- Ne Dhjaten e Re apo te Vjeter?

Muslimani----Ne te dyja. Por per sa kohe qe nuk pranon se Perendia eshte Nje nuk do ta njohesh (Muhamedin) kurre ne Bibe!. E kam tjalan per sa kohe qe te besosh ne Trinine e Shenjte, Hyjnesina e Jezusit, ne Jezusin si bir ta Perendise, ne natyren mekatare te njeriut dhe na shlyerjen e mekatit. Te gjitha doktrinat jane shpikur prej njerezve. Jezusi profetizoi (Mateu 15:9) se njerezit do ta adhurojne me kot dhe do te besojne na doktrina te bera nga vete njerezit "Por me kot me adhurojne mua, sepse vetem masojne urdharesa te shpikura nga njerezit. "1)
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://www.lushnja.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Takimi i Muslimanit dhe të krishterit   Wed May 28, 2008 12:49 am

A ESHTE . BIBLA E SHENJTE

Muslimani---- A je i sigurt se Bibla eshte e shenjte?
Kristiani---- Sigurisht qe jam ajo eshte fjala e Perendise
Muslimani---- Lexo atehere se çfare thote luka mbi ato qe ka shkruar vete, {luka kapitulli 1:2-3.
Kristiani---- "Keto raporte na i lane ata qe ishin deshmitare te atyre ngjarjeve dhe u ngarkuan me detyren e shpalljes se lajmit te mire. Per kete arsye vendosa dhe une t'i shqyrtoja te gjitha me kujdes qe nga fillimi, dhe t'i shkruaj me rradhe, saktesisht, per ty, i Toofil, shkelqesia juaj".
MUSLIMANI Si mund te vazhdosh te besosh se Bibla eshte fjala e Perendise kur vete Luka thote se ai nuk qe deshmitar dhe gjithçka e mblodhi prej deshmitaresh te tjere e jo nga fjale te frymezuara prej Perendise?
Kristiani---- Ndoshta vetem kjo pjese nuk eshte fjale e Perendise.
Muslimani---- Historia tregon se Bibla u eshte nenshtruar ndryshimeve ne te gjitha
epokat. "The Revised Standard Version" 1952 dhe f971 "New American Standard Bible" dhe "New World Translatio.n" kane hequr mjaft vargje te Versionit te Mbretit Xhejms. Reader's Digest skartoi 50% te Dhjates se Vjater, ndersa Dhjaten e Ra a ngjeshi ne 25%. Mos do te thote fjala "a shenjte" sa Bibla nuk ka gabime.

Kristiani---- Po ashtu eshte. Por per çfare gabimesh e keni fjalen?

Muslimani---- E zeme' se ne njeren vjershe thuhet se nje person vdiq ne moshen 50 vjeçare, ndersa ne nje tjeter po ky person thuhet se vdes ne moshen 60 vjeçare. A mund te jene te dy pohimet te verteta?

Kristiani---- Jo, te dyja nuk mund te jene kurre te verteta. Ose njera eshte e drejte e tjetra e gabuar ose te dyja jane te gabuara.

Muslimani---- Nese nje liber i shenjte permban vargja kontradiktora a mund te vazhdosh ta konsiderosh te shenjte?

Kristiani---- Sigurisht qe jo, sepse shkrimi i Shenjte eshte reveluar nga Zoti dha eshte e pamundur qe te permbaje gabime apo vargje kontradiktore.

Muslimani---- Pra nuk eshte i shenjte

Kristiani---- Drejt, nga shenjteria e tij nuk mbetet asgje.

MUSLIMANI Po qe keshtu atehere si beson dot plotesisht. Cila mund te jete arsyeja e ketyre te metave?

Kristiani---- Ndoshta mund te jene gabime qe jane bare gjate shkrimit Ie librit ndryshime te qellimshme kryer nga shkruesit, shtime dhe redaktime.

MUSLIMANI Nese Bibla do te permbante vargje kontradiktore, a do te vazhdoje ta konsideroje te shenjte?

Kristiani---- Besoj se Bibla eshte e shenjte, pasi ne te nuk shoh asgje kontradiktore.
Muslimani---- Ndersa una them se ne te ka mjaft vargje kontradiktore.

Kristiani---- Ne Dhjatan e Re apo te Vjeter?

Muslimani---- Kontradikta gjen ne te dy Dhjatat. Ja disCI prej tyre:

II Samuel 8:4
Dhe Davidi mori prej tij 1000 karroca, shtateqind kalores dhe njezet mije kembesore.
{I Kronikat , 18:4 Dhe Davidi mori prej tij nje mije karroca, shtate mije kalores dhe njezet mije kembesore.


Pyetje: Shtateqind apo shtate mije?
{II Samuel 8:9-10] Kur Toi, mbret i Hamateve degjoi se Davidi kish mundur ushtrine Hadadarezerit atehere Toi dergoiv joramin birin e tij qe te pershndeste e uronte davidin pasi kishte luftuar dhe mundur hadadazerin, I cili kish qene ne lufte me toin.Jorami mori me vete plor sende ari, argjendi dhe bronxi.
{I Kronikat 18:9-10}Kur Tou mbret I I hamateve degjoi se si Davidi kishte mundur te gjithe ushtrine e Hadarezerit mbretit te zobahut.Ai dergoi tk davidi birin e tij hadoram qe ta pyeste dhe pergezonte mbi fitoren eHadarezerit dhe me vete I dha plot sende ari argjendi dhe bronxi.

,
Pyetje: Toi apo Tou. Joram apo Hadoram, Hadadezer apo Hadarezer?

{II Samuel 10:18
Dhe sirianet ia mbathen perpara
Izraelit, dhe Davidi vrau ushtaret e shtateqind karrocave siriane dhe dyzet mije kalores. ai mundi Shobahun, komandantin e tere ushtrise, i cili vdiq aty.

Kronikat I 19:18
Por sirianet ia mbathen perpara
Izraelit; dhe Davidi vrau shtale mije ushtare siriane mbi karroca dhe dyzet mije kembesore si dhe vrau Sho pahun, Komandantin e Hire ushtrise.

Pyetje: Shtateqind karroca apo shtate mije ushtare? Dyzet mije kalores apo kembesore? Shobahun apo Shopah?

II Mbreterit 8:26
Ahaziahu istlte njezet e dy vjeç; kur filloi te mbreteronte.

Ii Kronikat 22:2
Ahazihau ishte dyzet e dy vjeç;, kur filloi te mbreteronte.

Pyetje: Njezet e dy apo dyzet e dy?
II Mbreterit 24:8
Jehoakimi qe tetembedhjete vjeç kur filloi te mbreteronte dhe ai mbreteroi ne Jeruzalemper tre muaj.
II Kronikat 36:9
Jehoakimi ishte tete vjeç; kur ai filloi te mbreteronte dhe ai mbreteroi Jeruzalem tre muaj e dhjete dite,

Pyetje: Tete apo tetembedhjete vjec;? Tre muaj apo tre muaj e dhjete dite?

II Samueli 23:8

Keto qene emrat e trimave te Davidit: Takmoniti i eili ulej mbi fron e qe komandant i komandanteve; I tille qe dhe Adino, Ezniti: ai ngriti sopaten e me nje te qelluar vrau teteqind vete.

I Kronikat 11 :11

E ky eshte numri i. trimave qe kishte Davidi Jashobeam, nje Hakmo-nit, i eili qe komandant i komandanteve ai ngriti sopaten e me nje te qelluar vrau treqind vete.

Pyetje: Takmonit apo Hakmonit? Teteqind apo treqind.

II Samueli 24:1
Perseri u ndez zemerimi I Perendise kunder Izraelit dhe Ai e nxiti Davidin, duke i thane "shko dhe numero Izraelin dhe Juden."

I Kronikat 21 :1
Satanai (djalli ngrit kunder Izraelit dhe e nxiti Davidin qe te bente nje numerim te popullsise se Izraelit.

Pyetje: Mos eshte Satanai Zoti i Davidit? Mos 0 Zot!

{II Samueli 6:23[b] Dhe Mikela , bija e Solit nuk pati femije deri sa vdiq}

Kosowar4Life
08-03-08, 21:32

II Samueli 21:8
Por mbreti mori Armonin dhe Mefiboshetuin, dy djernte e Rizpahut, vajzes se Ajahut, qe ajo i kish lindur me Solin; se bashku me pese djemte e Mikalit, bijen se Solit, te cilet ajo i kish lindur me Adreielin birin e Barzilait, Meholatit.
A Pyetje: Kishte apo nuk kishte femije Mikela?
Vini re: Emri Mikel qe perdoret ne librin e dyte te Samuelit gjendet si ne versionin e Mbretij Xhejms, ashtu dhe na botimin "New Wold Translation" i shkrimeve te shçnjta, perdorur nga Doshmitaret e Jehovait, por e botimin e vitit 1973 "New American Standard Bible" ky emer eshte ndryshuar na Merab

Kristiani---- Kjo nuk me kish rene kurre ne sy me pare? A ka te tjera?
MUSLIMANIKerkon te dish me teper? Nuk eshte kjo e mjaftueshme per te mohuar
shenjterine e Bibles?

Shih Gjeneza 6:3: "Dhe Zoti tha,- Shpirti im nuk do te mbese pergjithmone
tek njeriu, pasi ai ashte i vdekshem; ai do te jetoje njeqind e njezet vjet"
Por sa vjeç; ishte Noahu kur vdiq? Mbi njeqind e njezet vjeç Shih Gjeneza 9:29:" Dhe Noahu vdiq kur kish mbushur nenteqind e pesedhjete vjec", Disa teologe kristiane thone sa njeqind e njezet vjetet nuk jane mosha maksimale e njeriut; por koha kur do te ndodhte permbytja, Por as kjo fluk perputhet' me Biblen, pasi ne kohen e permbytjes Noahu duhet te keto qene gjashteqind e njezet vjeç(500+ 120), ndersa Bibla thote se ai ishte gjashteqind vjeç, Studioni keto vargje; Gjeneza 5:32 "Dhe Noahu ishte peseqind vjeç" Gjeneza 7:6 "Dhe Noahu ishte gjashteqind vjeç kur ujet e permbytjes mbu!uan token..,"
Kristiani----zmi beson sa Zoti e krijoi njeriun sipas shembeiltyres se Tij; te bardhe, te zinj apo sido qe te jete, mashkull apo femer. Kete e themi duke patur parasysh ata çka thuhet ne Gjeneza 1 "Dhe Zoti tha, "Ie ta bajme njeriun sipas shembelltyres tone, ta ngjashem me ne...", Por kjo bie na kontradikte me ate çka thuhet ne Isaja 40:18-25: "Me cilin doni ta krahasoni Perendine? Me çpamje doni ta perqasni?..Me cilin doni te me perqasni? Apo cili eshte i barabarte me mua?"-tha Shejteria e Tij" Po ashtu shih Psalmet 89:6: "Cili nga ata, ne qiejt e siperm mund te krahasohet me Perendine? Kush nga qeniet hyjnore eshte si Perendia?" Dhe Xheremia 10:6,7:" Asnje nuk eshte si ty 0 Zot...asnje nuk eshte si ty".

[jeremia 8-8]Si mund te thoni, 'ne jemi te mencur, dhe ligjet e Zotit jane me ne'? Por, kujdes, penda e shkruesve (te bibles) e ka kthyer ne Genjeshter.
Kristiani---- Por, te tera keto bejne pjese ne Dhjaten e Vjeter

MUSLIMANI Ti kthehemi Dhjates sa Re tani.

Gjoni 5:37 Gjoni 14:9
"Ju nuk e degjuat kurre zerin e "..,Kush me pa mua,pa edhe
tij as nuk e pate formen e tii" Atin”

Gjoni 5:31 Gjoni 8:14
"Neqoftese dote deshmoja per "Jezusi u pergjigj dhe u tha,
vetveten, deshmia ime nuk do te. Ndonese une deshmoj per vetveten
ishte e vertete deshmia ime eshte e virtete".,


(Romaket 7:6)Por tani jemi zgjidhur nga ligji duke qënë të vdekur nga ç`ka na mbante të lidhur, prandaj shërbejmë në risinë e frymës dhe jo në vjetërsinë e shkronjës.
RISIA FRYMES ESHTE SHTESA SE FRYMES SE SHENJTE VJETERSIA E SHKRONJES ESHTE UNGJILLI ORIGJINAL.


ZBULESA
18 Unë i deklaroj kujtdo që dëgjon fjalët e profecisë së këtij libri, se nëse ndokush do t`i shtojë këtyre gjërave, Perëndia do të dërgojë mbi të plagët e përshkruara në këtë libër.

19 Dhe nëse dikush heq nga fjalët e librit të kësaj profecie, Perëndia do t`i heqë pjesën e tij nga libri i jetës nga qyteti i shenjtë, dhe nga gjërat që janë përshkruar në këtë libër
PRA KJO TREGON SE JEZUSI ISHTE LAJMERUAR NGA ZOTI QE E DI CFARE DO TE NDODHTE NE TE ARDHMEN PER NDRYSHIMET DHE HEQJET QE DO TI BEHESHIN BIBLES
Keto jane vetem disa nga kontradiktat qe gjenden ne Dhjaten e Re. Te tjera do te dalin nese do te diskutonim se bashku doktrinat e Kristiani----zmit modern si; Trinine e Shenjte, shenjterine e Jezu Krishtit, Lindjen Hyjnore te Jezusit, natyren mekatare te njeriut dhe larjen e fajeve, pa permendur zvetenimin e mjaft Profeteve ne Bibel,si adhuronjes te Perendive te rreme, duke i akuzuar gjithashtu per incest, perdhunim dhe tradheti bashkeshortore.

[b]Kristiani---- Po keto ku gjenden ne Bibel?

Muslimani---- Tregohet se Noahu u be aq tape saqe u zhvesh lakuriq ne sy te bijve (Gjeneza 9:23-24): "Shemi dhe Jafeti moren nje rrobe dhe u kthyen duke ia hedhur mbi supe, duke mbuluar me te lakuriqesine e te jatit; fytyrat nuk i kthyen dhe nuk e pane te jatin lakuriq. Kur Noahu u permend, ai e kuptoi se 9fare i kishte bore djali me i vogel" .
Solomoni u akuzua jo vetem sepse kishte nje harem te madh, par edhe bashke adhuronte Perendi te rreme (I Mbreterit 11 :9-1 O)"Dhe Zoti u zemerua me Solomonin...Ai e kish keshilluar qe te mos.shkonte pas Zotave te tjere: par Solomoni nuk e perfilli urdherin e te Plotfuqishmit."
Aaroni; si Profeti qe kish shoqeruar Moisiun pertek Faraoni, u akuzua se u kish dhene izraeliteve per te adhuruar nje viç te arte (Eksodi 32:4):"Ai (AARON I) i mori te gjitha VETMET E FLORINJTE) dhe me ane te nje vegle u dha formen e nje idhulli qe paraqiste nje viç te arte; dhe ata thane: keto qofshin zotat e tu, 0 Izrael, te çilet te nxorren nga toka e Egjyptit".
Po keshtu do te lexosh incestin e Profetit Lot me dy bijat e tij (Gjeneza 19:36 "keshtu dy vajzat e Lotit mbeten shtatzena nga babai i tyre".

Do te lexosh per nje Profet, i cili u martua ne te njejten kohe me dy motra (Gjeneza 29:2 "Jakobi keshtu ben. Javen e perfundoi me ato, ndersa me pas ai (LABANI) i dha per grua vajzen e tij, Rashelen." .
Dhe nje Profet tjeter, i akuzuar per tradheti bashkeshortore (Samueli 1111-4-5):"Atehere Davidi dergoi lajmetare per ta marre ate (gruan e Uriahut). Ajo erdhi e ai u shtri me te ajo u pastrua nga papastertia. Pastaj ajo u kthye ne shtepi. Gruaja u mbars dhe i dergoi Davidit fjale, duke i thene "Une jam shtatzene."
Pyetja ime eshte: Si mund te pranohej Davidi ne gjeneologjine e Jezusit, kur ai e filloi me tradheti bashkeshortore? Mos 0 Zotl A nuk bie kjo ne kundershtim me ate çka thuhet ne Deuteronomi 23:22 "Asnje i lindur prej nje martesete paligjshme dhe asnjenga pasardhesit e tij deri ne brezin e dhjete nuk mund te hyje ne bashkesine e Perendise."
Nje tjeter shfaqje incesti, shoqeruar me perdhunim ishte ajo qe kreu Amoni, i biri i Davidit, mbi motren e tij, Tamaren (II Samueli 13:1.4:") Por ai, AMONI nuk pranoi ta degjonte dhe duke qene me i forte se ajo, e perdhunoi:" Nje tjeter perdhunim i Shumefishte ishte ai qe kreu Absalomi me grate e Davidit, siç tregohet ne I' Samuelin 16:33: "Keshtu ata i ngriten Absalo'nit nje tende mbi Qati dhe atjeai harboi me grate e te jatit perpara gjithe Izraelit". (Nuk besoj se ka njeri te afte madje edhe mes barbareve, qe mund te kryeje diçka te tille).

Inçesti tjeter qe edhe ai ndermjet Judes dhe nuses se birit te tij, T amares. Rruges per ne Timnam, ku do te shkonte per te qethur delet, ai pa Tamaren. Mendoi se ajo qe ndonje prostitute pasi fytyren e kishte te mbuluar. (Gjeneza 38:1 :"Ai ia dha UNAZEN, BYZYLYKUN E TE TJERAT dhe fjeti me te, dhe ajo mbeti shtatzene prej tij."
Ndonese çfifutet dhe muslimanet jane armiq me njeri tjetrin, asnje musliman nuk do te guxonte te shkruanle nje liber ku profetet izraelite si Juda, Davidi, Jezusi (paqja dhe bekimi i Allahut qofte perhere mbi ta) te kryenin perdhunime, inçeste, prostitucion apo te shkelnin kuroren.
Te tere Profetet u derguan nga Allahu perte udhehequr njerezimin. Mos mendoni se Zoti nuk dergoi njerezit e duhur?

Kristiani----Jo, nuk jam i atij mendimi. Po ti nuk beson ne Bibel?

Muslimani----Ne vertets besojme ne te gjilha shkrimet e Shenjta, por ama kur ate jane ne formen e tyre origjinale. Zoti i dergoi çdo kombi Profet qe te sherbenle si paralajmerues dhe disa prej tyre kishin me vehte nga nje doreshkrim, i cili do te sherbente si udherrefyes, vetem' per ate komb. Suhofi i Abrahamit, Torahu (pjese e Dhjates se Vjeter) i Moisiut, Zeburi (Psallmel) e Davidit dhe Inxhili (Dhjata eRe) i Jezusit. Asnje nga keto doreshkrime nuk ka mbetur ne formen e tij origjinale. Si pjese e planit te bere prej Allahut, Ai pertundimisht dergoi Muhamedin (paqja qofte mbi te) si vulen e tare Profeteve dhe i dha Kur'anin e Shenjte si udherrefyes per tere njerezimin, kurdo dhe kudo qofte.
Jezusi vete tha se ai ish derguar vetem per tek populli i Izraelit (Mateu 15:24) "loti me dergoi vetem tek kopeja e humbur, tek populli i Izraelit."Gjithashtu (Mateu 1 :21) "Ajodote linde djale: ti do t'ia vesh emrin Jezus (shpetimtar), sepse ai do ta shpetoje popullin e tij nga mekatet."Ai madje tha se nuk kishte ardhur per te ndryshuar por per te permbushur (Mateu:5:17-1 : "Mos mendoni se erdha per te anuluar Ligjin e Moisiut dhe udhezimet e Profeteve. Nuk erdha per te anuluar ato, por per t'i permbushur. Une (Mesia) po ju theMuslimani---- Derisa te jete qielli dhe toka, asnje shkronje dhe asnje presje nuk do t'i hiqet ligjil derisa ai te behet realitet."

Kristiani----Por ne ungjillin e Markut 16:15 Jezusi thote: "Dilni ne mbare boten dhe ia predikoni lajmin e mire te gjithe njerezve".

Muslimani---- Kjo bie ne kundershtim me ate çka u tha me lart ne Mateun 15:24 dhe Mateun 1 :21. Se dyti, shume Bibla kane hequr vargjet 16:9-20 te ungjillit te Markut. "The New American Standard Bible" e ka vendosur kete pjese ndermjet kllapash dhe shkruan komentin e meposhtem "Disa nga doreshkrimet me te vjetra nuk i kane vargjet 9-20". "The New World Translation" i shkrimeve te shenjta qe perdoret nga deshmitaret e Jehovait, pranon se disa doreshkrime te lashta vendosin perfundime te gjata apo te shkurtra pas Marku 16:8 ndersa disa te tjera e lene deri aty. "The Revised Version" boton shenimin e meposhtem "Disa nga autoritetet me te lashta e mbyllin Ungjillin me vargun 8..."kjo tregon se edhe ringjallja e paraqitur ne Markun 16:19 nuk eshte e vertete.

Kristiani----Por Jezusi thote ne ungjillin e Mateut 28:19: Per kete shkoni dhe . mesoni ta gjithe kombet” "
Muslimani----"Gjithe popujt" duhet shpjeguar si 12 fiset e Izraelit; ndryshe do te binte ne kontradikte me Mateun 15:24 dhe Mateu 1 :21. Ne botimet "New American Standard Bible" dhe "New World Translation of Holy scriptures" kjo nuk perkthehet si "gjithe kombet" por si "te gjithe kombet". qe do te thote 12 fiset e Izraelit.
Dhe tani çmund te thuash per Biblen?

[b]Kristiani---- Besimi im ka nisur te lekundet.

MUSLIMANI---.Jam i sigurt se do te bindesh per autenticitetin e Islamit. pasi te kemi diskutuar edhe dallimet e tjera midis nesh.
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://www.lushnja.com
 
Takimi i Muslimanit dhe të krishterit
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Komuniteti musliman-
Krce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbshtets | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog