MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Truri i njeriut dhe roboti komunikojnė nėpėrmjet njė kompjuteri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Truri i njeriut dhe roboti komunikojnė nėpėrmjet njė kompjuteri   Tue Dec 23, 2008 4:53 pm

Nė njė laborator tė universitetit tė Uashingtonit, studentė e shkencėtarė po kryejnė eksperimente me njė robot, qė komandohet nėrmjet trurit dhe njė komputeri.
Ky robot duket i ndėrlikuar jo vetėm nga pjesėt mekanike. Ai nė fakt ka edhe mendjen e vet, mendjen e kėtij studenti. Nė kapelen e tij lexohet emri, Xhosh Storz. Sinjalet e trurit, i shndėrrojnė mendimet e tij nė veprime pėr robotin.

Raxhesh Rao pranė universitetit tė Uashingtonit thotė se nė ēdo vrimė nė kėtė kapele ndodhet njė fije pėrēuese e sinjaleve elektrike tek njė pėrforcues rryme qė i dėrgon sinjalet nė kompjuter ku ndodh pjesa tjetėr e procesit tė transferimit tė mendimeve, komunikimit.

Raxhesh Rao po bėn kėrkime pėr tė gjetur mėnyra se si tė dėgjojė sinjalet nė tru. Mė parė, shkencėtarėve iu duhej tė prisnin lėkurėn e kokės ose tė hapnin kafkėn pėr tė marrė sinjale tė mjaftueshme.

Shkencėtari i ri thotė se tani studuesit mbėshteten nė faktin se truri reagon nė mėnyra tė ndryshme, reagime qė prodhohen nga zona tė ndryshme tė trurit. Nė kėtė rast, truri ngacmohet vetėm nė njė zonė, pėr tė dėrguar vetėm njė reagim tė veēantė. Nė kėtė rast roboti lėviz vetėm njė ose dy blloqe nga njė tryezė nė tjetrėn dhe bėnė lėvizjet e nevojėshme tė kėmbėve dhe duarve.

Rao thotė se njė nga arsyet qė ky projekt ka dalė i suksesshėm ėshtė aftėsia e trurit tė njeriut pėr t’iu pėrshtatur Robotit. Njeriu mund t’i pėrshtatet e tė mėsojė reagimin e komjuterit kėshtu qė ata punojnė sė bashku, nė njė farė mėnyre integrohen me njėri tjetrin.

Por, thuajse njėsoj si komunikimi me njė fėmijė, gjėrat jo gjithmonė shkojnė mirė, ēka tregon se leximi robotik i mendjes ėshtė njė proces, njė punė nė vazhdim.

Marre nga : 24-ore.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Truri i njeriut dhe roboti komunikojnė nėpėrmjet njė kompjuteri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiē?!
» Skeleti gjigand
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com