MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Barazia gjinore, femrat vazhdojnė tė jenė nė diskriminuara

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Barazia gjinore, femrat vazhdojnė tė jenė nė diskriminuara   Wed Nov 19, 2008 1:28 pm

Geneva- Gratė vazhdojnė tė jenė tė diskriminuara, pasi burrat luajnė rolin kryesor nė shoqėri dhe familje. Kėshtu rezulton nga tė dhėnat e Forumit Ekonomik Botėror.
Nė vitin 2008 Global Gender Gap raporton se vendet nordike si Finlanda, Suedia janė shtetet ku tė drejtat e grave respektohen dhe ato janė pothuajse tė barabarta me burrat nė punė e kudo tjetėr. Nga ana tjetėr diferenca mes sekseve ėshtė jashtėzakonisht e theksuar nė Arabinė Saudite, Chad dhe Jemen.

Sondazhi ėshtė shtrirė nė 130 shtete dhe reporterėt kanė gjetur gra dhe vajza qė rritin nė hijen e burrave tė pamundura pėr tė vendosin vetė. Mėsohet se gratė janė kryesisht tė punėsuara nė shėndetėsi dhe arsim nė tė gjithė botėn. Ndėrsa nuk bėhet fjalė pėr pavarėsi ekonomike tė sesksit femėr.

Tė dhėnat tregojnė se gratė ishin tė pėrqendruara mė shumė tė punė qė kanė tė bėjnė me shėndetin dhe arsimin ndėrsa burrat nė politikė dhe ekonomi.

Nė shtetet e Bashkuara, shteti mė i zhvilluar nė botė rezulton se 27 pėr qind e grave mbajnė poste tė rėndėsishme. Ndėrsa nė Kanada vetėm 13 pėr qind e tyre.


Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Barazia gjinore, femrat vazhdojnė tė jenė nė diskriminuara
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Diana Bunjaku:A i dhunuan femrat gardianėt hungarez!?
» Vazhdojnė bisedimet Kosovė-Serbi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com