MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Barsaleta per femrat!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Barsaleta per femrat!   Mon Jun 16, 2008 1:05 am

1-Cfare duan grate???

Histori e marre nga libri "Omen" i Raul Cremones

Nje dite mbreti Artur u kap rob nga nje mbret tjeter gjate nje lufte. Duke e pare moshen e vogel te mbretit Artur mbreti tjeter vendos tja fale jeten me kusht qe ti pergjigjej nje pyetjeje shume te veshtire: "Cfare duan ne te vertete grate? Arturi kish nje vit kohe per te gjetur pergjigjen dhe, nese nuk jepte nje pergjigje te kenaqshme, do ti pritej koka.
Nje pyetje e tille do linte pa fjale edhe burrin me te mencur, prandaj Arturit ju duk nje sfide e humbur pa nisur akoma. Megjithate, duke pare se alternativa ish vdekja, pranoi propozimin dhe u kthye ne mbreterine e tij.Sapo mberriti aty filloi te pyese kedo: princeshen, prostitutat, prifterinjte, pleqte, sherbyeset ...e keshtu me rradhe. Por askush nuk dinte ti jepte nje pergjigje te hajrit. Ajo qe me se shumti i keshillonin ishte te shkonte tek nje shtrige e vjeter. Vetem ajo mund t'ja gjente pergjigjen, edhe pse duhej paguar shtrenjte sepse shtriga ish e njohur per gjerat e medha qe kerkonte ne shkembim.
Koha kalonte dhe erdhi dita e fundit e vitit, nderkohe qe mbreti nuk kish zgjedhje tjeter vecse te shkonte tek shtriga tashme. Shtriga pranoi te pergjigjej ne shkembim te dores se Pirros, kavalierit me te mire te mbreterise, te cilin donte ta martonte. Mberti e kish shok te ngushte Pirron dhe i erdhi ndot nga ky propozim i felliqur... Shtriga kishte nje gunge ne kurriz, nje grep ne vend te dores, nje dhemb te vetem ne mes te gojes, dhe binte ere e qelbur. Mbreti nuk kish takuar ndonjehere nje krijese kaq te shpifur, prandaj nuk pranoi te fuste shokun ne kete mesele qe do i shkaterronte jeten.
Me te marre vesh propozimin Pirro flet me mbretin per ta lejuar te martohej me shtrigen. Asnje sakrifice nuk do ish shume e madhe per ti shpetuar jeten shokut dhe mbretit te tij.
Martesa u shpall dhe shtriga ju pergjigj pyetjes shume thjesht:"Ajo qe nje grua do vertet eshte te jete e lire te jetoje jeten e saj".
Te gjithe e pranuan se nga goja e shtriges doli nje e vertete e madhe dhe ne fakt mbreti tjeter ja fali jeten Arturit.
Po martesa e Pirros me shtrigen si vajti ?
Pirro sillej si gjithmone, xhentil dhe me miresjellje. Shtriga nderkohe tregoi anen e saj me te shemtuar, hante me duar, bente gogesima dhe p… . Erdhi dita e marteses dhe naten e pare Pirro po mundohej te merrte kurajo per te kaluar ate nate te hidhur. Ne fund i vendosur hyn ne dhomen e gjumit dhe ...ē'te shohe!!!!!
Ne krevatin martesor qendronte gruaja me e bukur qe kish pare ndonjehere. Pirro mbeti i shtangur dhe pasi mori veten per pak minuta e pyeti shtrigen se cfare kish ndodhur. Shtriga ju pergjigj se ai kish qene aq xhentil sa shtriga kish vendosur ti shfaqej ne formen e saj te bukur, te cilen askush nuk e njihte. Ne fakt shtriga gjysmen e dites ishte e shemtuar dhe gjysmen tjeter e bukur.
Duke qene keshtu shtriga pyet Pirron cilen pamje donte te kishte naten dhe cilen te mbante diten.
Pirro filloi te mendonte ē'te zgjidhte: Nje grua te mrekullueshme gjate dites, kur ai ishte me shoket, dhe nje gje te shemtuar naten? Apo te kalonte diten me shoqerine e shtriges per te patur gjate nates momentet e intimitetit me nje femer te mrekullueshme.
Pirro i mire ju pergjigj shtriges se e linte zgjedhjen ne doren e saj. Sapo e degjoi shtriga qeshi dhe i tha se do te rrinte e bukur gjithemone, pikerisht sepse ai e kish lene te lire te zgjidhte per jeten e saj.
S'ka rendesi nese gruaja qe ke afer eshte e shemtuar apo e bukur, inteligjente apo budallacke. Ne fund te fundit brenda saj fshihet gjithmone nje shtrige..........

______________________________________

2.
Nje dite, kur nje rrobaqepese po qepte ne breg te lumit, gishteza e saj i ra ne lume. Tek po qante, i'u shfaq Zoti dhe e pyeti, "Femija im i dashur, perse po qan?" Robaqepesja tha se gishteza i kish rene ne lume dhe asaj i duhet per te ndihmuar familjen me te ardhurat qe nxirrte. Zoti e zhyti doren ne lume dhe nxorri prej andej nje gishtez te arte rrethuar me safirė.

"Kjo eshte gishteza jote?" pyeti Zoti, Dhe rrobaqepsja u pergjigj, "Jo." Zoti perseri futi doren ne lume. Ai nxorri nje gishtez te arte rrethuar me rubinė.

"Kjo eshte gishteza jote?" pyeti Zoti. Dhe perseri rrobaqepsja u pergjigj, "Jo." Zoti e zhyti doren serish dhe doli me nje gishtez lekure.

"Kjo eshte gishteza jote?" pyeti Zoti. Rrobaqepsja u pergjigj, "Po." Zoti u mrekullua me ndershmerine e gruas dhe ia dha te treja gishtezat, dhe rrobaqepsja shkoi ne shtepi e lumtur. Disa vite me vone robaqepsja po ecte me te shoqin ne breg te lumit dhe i shoqi ra ne lume duke u zhdukur neper ujra. Kur po qante, Zoti u shfaq serisht dhe e pyeti, "Perse po qan?" "Oh Zot, im shoq ra ne lume!" Zoti u zhyt ne uje dhe doli me George Clooney. "Ky eshte burri yt?" e pyeti Zoti.

"Po," tha tek qante rrobaqepsja. Zoti u nxeh. "Ti me genjeve! Kjo s'eshte e vertete!" Robaqepsja u pergjigj, "Oh, me falni, Zoti im.Eshte nje keqkuptim. E sheh, sikur te thoja 'jo' per George Clooney, ti do te dilje me pas nga lumi me Brad Pitt. Dhe sikur te thoja 'jo' dhe per te, ti do te dilje nga lumi me tim
shoq. Dhe sikur te thoja me pas 'po,' ju do mi jepnit qe te tre. Zot, une nuk jam mire me shendet dhe nuk ndihem e fuqishme t'u sherbej tre burrave, prandaj te thashe 'po' per George Clooney. Dhe keshtu Zot, lerme te mbaj kete.
Morali i historise eshte:

Cdo here qe nje grua genjen, eshte per arsye te mira dhe te ndershme, dhe per te mire te te tjereve


________________________________________3-INSTALIMI I PROGRAMIT BURRĖ 1.0

I Dashur IT,
Vitin e shkuar kalova nga programi Dashnor 5.0 ne Burrė 1.0 dhe vura re nje renie te theksuar ne gjithe performancen e sistemit , vecanerisht ne aplikimin "lule dhe bizhuteri", i cili punonte shume rrjedhshem ne programin Dashnor 5.0.
Per me teper, Burrė 1.0 ē'instaloi shume programe te tjera te vlefshme, si p.sh Romance 9.5 dhe Perkushtim Personal 6.5 dhe instaloi programe te padeshirueshme si p.sh FIFA 5.0, NBA 3.0, dhe Parlament 4.1.
Bashkebisedim 8.0 nuk punon me, dhe Pastrim shtepie 2.6 vetem sa e bllokon sistemin. U perpoqa te instaloj Qarje 5.3 per te rregulluar keto problem , por mė kot.
cfare duhet te bej?
Firmosur,
E deshperuara!
--------------------------------------------------------
E dashur E deshperuar:
Pike se pari ki parasysh se, Dashnor 5.0 eshte nje Pakete Argetimi, ndersa Burrė 1.0 eshte nje Sistem Operues.
Ju lutem fusni komanden: "http: Mendoja se me dashuroje.HTML" dhe perpiqu te download Lotė 6.2 dhe mos harro te instalosh Ndjenje Faji 3.0 update. Nese aplikimi punon sipas programimit, Burrė 1.0 do te operoje me patjeter aplikimin Bizhuteri 2.0 dhe Lule 3.5.
Por mos harro, perdorimi mbi mase i ketyre aplikimeve mund ti shkaktoje Burrė 1.0 te pozicionohet ne Mėrzi 2.5, Happy Hour 7.0 ose Birrė 6.1.
Birrė 6.1 eshte nje program shume i keq i cili do te download Gėrrhitje Rėndshėm Beta.
Cfaredo qe te besh, MOS instalo Vjeherr 1.0 (ajo leshon nje virus ne gjithe backgroundin qe do te ushtroje kontroll tek gjithe burimet e sistemit tend). Gjithashtu, mos u perpiq te ri-instalosh programin Dashnor 5.0. Keto jane aplikime te paperballueshme dhe do te shkaterrojne programin Burre 1.0.
Si permbledhje, programi Burrė 1.0 eshte nje program fantastik, por ka nje memorie te kufizuar dhe nuk mund te mesoje aplikime te reja me shpejtesi. Duhet te kesh ne konsiderate blerjen e software-ve shtese per te permiresuar memorien dhe performancen. Ne te rekomandojme Ushqim 3.0 dhe Tė Brendshme Seksi 7.7.
Fat te Mbare, IT


___________________________________4-EKSTRAKT NGA LIGJI MBI MARREDHENIEN E PUNES

neni 1

Fillimin e orarit te punes e cakton punetori vete. Rregullorja e ligjit parasheh qe fillimi i orarit te
mos jete para ores 10:00 te mengjesit.

neni 2

Te ardhurat personale i cakton vete punetori, ne marreveshje me anetaret e shtepise.

neni 3

Para fillimit te punes punetoreve iu jepet diēka per disponim si psh: birre te ftoht, sanduiē, verė apo konjak, dhe kuptohet te gjitha keto ne llogari te ndermarrjes.

neni 4

Ne pune lejohet qe te kendohet. Nese ndonjeri prej puntoreve fillon te kendoje, puntoret e tjere jane te detyruar qe te nderpresin punen dhe t'i bashkangjiten kenges.

neni 5

Ne qofte se ndonjerin punetor e ze gjumi ne pune, te tjeret jane te detyruar qe ne qetesi te plote ta leshojne vendin e punes me qellim qe mos ta pengojne gerrhitjen e tij dhe per kete kane te drejte kundershperblimi ne te holla sikur te kishin vazhduar punen.

neni 6

Ne mungese te shefit, punetoret kane te drejte qe te organizojne ndonjė party dhe ate ne llogari te ndermarrjes.

neni 7

Pushimi per mengjes zgjat prej 10:30 deri 13:30.

neni 8

Nese gjate orarit te punes tregohet ndonje seri si: "Kloni", Fiks fare etj., ndermarrja eshte e detyruar qe te i ndermarrja dhe duhet medoemos te jete "pa akull" me kapacitet se paku 8 litra per 1 punetor).

neni 11

Ne qofte se shefi eshte i gjinise femerore atehere punetoret e gjinise mashkullore jane te detyruar qe me sjelljen e tyre t'i tregojne asaj se ajo eshte teme e bisedimeve te tyre gjate tere kohes, psh: me fishkellima, me shuplakue prapanicen e saj, etj.

neni 12

Ēdo punetor ka te drejte pushimi vjetor 8 (tete) jave gjate stines verore dhe 6 (gjashte) jave gjate stines dimerore. Nese punetori i kalon keto pushime jashte baneses se tij atehere Firma eshte e detyruar qe te siguroje pastrimin e baneses ne fjale.

neni 13

Nese punetori martohet, firma eshte e detyruar qe t'iu siguroje shpenzimet e dasmes eventualisht (per burrin) shpenzimet e nates se beqarit si dhe 85% te te gjitha shpenzimeve te tjera. Firma ate dite nderpren punen per disa dite rresht.

neni 14

Per te gjitha punetoret (femra) firma eshte e detyruar qe te siguroje hyzmetqare te shtepise, e cila duhet te kete experience pune dhe te jete e pashme ne menyre qe te mund t'i sherbeje edhe burrit (ne mungese te gruas apo raste te lodhjes se saj).

neni 15

Fundi i orarit te punes eshte ne ora 14:30. Punetoret i leshojne vendet e punes te percjellur me muzike te lehte e parapare per keso rastesh. Shefi eshte i detyruar qe personalisht te falenderoje secilin puntor duke ua shtrenguar duarte .

neni 16

Roja i deres eshte i detyruar qe secilit punetor gjate daljes nga ndermarrja t'ia kontrolloje ēanten. Ne qofte se ai nuk gjen asgje, atehere eshte i detyruar qe te ktheje punetorin ne firme ne menyre qe ai te merre diēka me vete nga zyra. Personave te moshuar keto sende iu shperndahen neper shtepia me automjet zyrtar me kusht qe pesha e ketyre sendeve te mos jete me e vogel se 2 kg.

neni 17

Ne qofte se punetori rastesisht shef enderr gjate nates se eshte duke punuar, Firma eshte e detyruar qe te paguaj kompensimin per pune te nates.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Barsaleta per femrat!   Mon Jun 16, 2008 1:05 am

Nje burre shkon ne nje dyqan mishi per te blere tru dhe pasi futet brenda i kerkon shitesit se sa kushtonte truri i nje mashkulli.Shitesi i thote qe cmimi varion nga 400 euro.pasi blen tru mashkulli donte te blinte dhe tru femre dhe pyet shitesin se sa kushton truri i femres? Shitesi i thote qe truri i femres kushton 16000 euro. Burri i cuditur e pyet shitesin se si ka mundesi qe truri i femres ka kete cmim?mos femra eshte me e zgjuar se mashkulli?Shitesi i pergjigjet:E po ta dish ti se ce kemi hequr ne per ti gjetur ato trute
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Barsaleta per femrat!   Mon Jun 16, 2008 4:23 pm

Elementi Grua: Nga nje studim i bere....

Nje studim i bere nga nje shoqate per kerkime shkencore tregon keto te dhena:
Elementi Grua:

Pesha atomike: E vertetuar si 60 , por mund te varioje nga 50 ne 90.
Zbuluesi: Adami
Perqendrimi: gjendet ne nje sasi te madhe ne te gjithe zonat urbane, me perqendrim pak me te ulet ne zonat periferike.
Shenim: Eshte e ekspozuar ndaj ndryshimeve stinore.

Perberja fizike:
1) Siperfaqje zakonisht e mbuluar me nje cipe te ngjyrosur.
2) Arrin ne nje gjendje Valimi per hiē gje dhe ngrin pa patur asnje arsye.
3) Arrin nje gjendje normale nese trajtohet me kujdes.
4) Eshte pak e hidhur nese perdoret ne menyre jo korrekte.
5) Gjendet ne perberje te ndryshme qe shkojne nga metal i paster(qe vlen shume) ne nje mineral te zakonshem(qe ka vlere te ulet).
6) Perkulet lehte nese presioni aplikohet ne pikat e duhura.

Perberja kimike:
1) Pershtatet shume mire me floririn, argjendin, platinin dhe shume gure te tjere te ēmuar.
2) Arrin te mbledhi nje sasi te madhe sostancash te kushtueshme.
3) Mund te shpertheje papritur nese e lini menjane.
4) Nuk shperbehet me sostanzat e lengshme, por manifeston nje aktivitet me gjallerues nese perzihet me alcolin deri ne nje te percaktuar.
5) Nuk pranon materialet pak te kushtueshme.
6) eshte perberesi me i forte per boshatisjen e xhepave te burrit.

Perdorime:
1) Mund te perdoret fare mire ne makina sportiveAltamente
2) Mund te rrise ndjeshem livelin e relaksit.
3) Mund te ngrohe dhe te konfortuese ne disa rrethana.
4) Mund te ftohe gjerat kur atmosfera eshte shume e nxehte.

Eksperimente:
Ekzemplaret origjinale jane me ngjyre portokalli e ēelur por nese vendosen prane nje ekzemplari me te mire, marrin nje ngjyre pak si te verdhe(ne gjuhen popullore perdoret dyll e verdhe), ose ne disa raste mund te marrin dhe nje ngjyre te erret(ne gjuhe popullore: u nxi fare )

KUJDES:
1) Kujdes eshte me te vertete shume e rrezikshme nese nuk perdoret nga duar eksperte.Prandaj tregoni kujdes ne prekje.
2) Eshte e jashteligjshme te kesh me shume se nje(perjashtim bejne rastet e vendeve Arabe dhe ne Utah qe mund te kene dhe me shume se nje.)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Barsaleta per femrat!   Mon Oct 13, 2008 1:09 pm

Femrat nuk kėnaqen kurrė..

Nje qender tregtare e re sapo eshte hapur dhe shet.... burra!!!
Grate mund te
shkojne dhe te zgjedhin te blejne burrin e tyre sipas
kerkesave.

Menaxheret natyrisht, duke gjykuar se godina eshte vetem 6
kateshe, dhe grate kane per borxh te rrine gjithe diten brenda duke u
sorollatur, vendosen nje tabele te madhe me rregulloren perkatese ne hyrje te
qedres tregtare! Tabela thoshte :

"Mire se vini! Keni te drejten te
vizitoni kete qender tregtare vetem nje here ne jete; nuk do te lejoheni ta
vizitoni per se dyti. Mund te beni blerjen tuaj ne katin ku ndodheni, ose mund
te vazhdoni nje kat me lart. Ndalohet te zbrisni poshte nqs nderroni
mendje!"Keshtu nje grua vendos te shkoje neper dyqane per te
vendosur per nje burre per veten e e saj...

Ne katin e pare... mbi dere
shikon tabelen :

KATI 1 - Burrat qe tregetohen ketu kane pune, dhe
besojne ne Zot.

**************************************************
***

Tabela e katit te dyte:

KATI 2 - Burrat qe tregetohen ketu
kane pune, besojne ne Zot, dhe i duan
femijet.

**************************************************
***

Tabela e katit te trete:

KATI 3 - Burrat qe tregetohen ketu
kane pune, besojne ne Zot, i duan femijet dhe jane tmerresisht
simpatike.

**************************************************
***


"Ja keta jane burra" mendon gruaja, por ende e tunduar vendos te
shkoje nje kat me lart.


KATI 4 - Burrat qe tregetohen ketu kane pune,
besojne ne Zot, i duan femijet, jane shume simpatike dhe ndihmojne grate ne
punet e shtepise.

**************************************************
***

"Keta jane fiks per mua" thote me vete... megjithate....Me kembet qe
i dridhen ngjitet edhe nje kat me lart:


KATI 5 - Burrat qe tregetohen
ketu kane pune, besojne ne Zot, i duan femijet, jane shume simpatike, ndihmojne
grate ne punet e shtepise dhe jane romantike te
jashtezakonshem.

**************************************************
***

"E vendosa... do hyj dhe do
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Barsaleta per femrat!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Barsaleta per femrat!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Diana Bunjaku:A i dhunuan femrat gardianėt hungarez!?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Humor shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs