MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndryshimi i ores, seksi, ilac per ta perballuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Ndryshimi i ores, seksi, ilac per ta perballuar   Sun Oct 26, 2008 12:11 pm

Dite me te shkurtra, me pak drite dhe ligje historike. Dimri po
afrohet, pavaresisht se temperaturat e larta nuk e konfirmojne nje gje
te tille. Ndryshimi i kohes diellore percakton edhe ndryshimet e
sezonit. Nuk ka rendesi nese perfundon sezoni i veres, pasi ndryshimi
eshte ne nje ore kohe, mungon dielli dhe kushtet e kohes jane me me
shume shi, qielli dhe i ftohti kane efekte me negative ne shendet.
Depresioni sezonal shtohet, Skeduli vepron negativisht ne faktin se,
kush preferon te shkoje ne krevat vone gjate nates do te ngrihet heret
ne mengjes. Kjo, pasi pritja me e madhe eshte fjetja me vonese. Por te
henen duke ndjekur ndryshimet, nuk mund t'i shtosh vetes nje ore me
shume, te cilen e humbet. Se dyti, ne mengjes, do ta keni me te
veshtire zgjimin. Kete ka arritur te zbuloje Derk Jan Dijk, drejtor i
qendres se gjumit ne Universitetin "Surrey" ne Britanine e Madhe.

Studimi

Ne kete studim eshte perfshire edhe Profesor Massimo Biondi, drejtor i
shkencave psikike dhe psikologjike ne Universitetin "La Sapienza" te
Romes, i cili shpjegon: "Nje perqindje e popullsise, afro 15 per qind e
te rriturve perpiqen te shtojne irritimin me ndryshimin e kohes,
shtohet presioni i gjakut, dhimbjet e kokes, gjume te veshtire, efekte
ne kthjelltesi, sidomos ne mbremje". Ekspertet shtojne se, sigurisht
ndryshimi i stineve nuk ka probleme te rrezikshme per shendetin. Keto
probleme ekzistojne dhe zhduken ne nje mesatare brenda tre ose kater
oreve ne dite. Zgjidhja me e mire eshte qe te gjumi te zgjatet me shume
per pak dite, pasi efektet e crregullimeve kane me pak gjasa te ndodhin
ne gjume. Shkalla e semundjes varet nga oret e drites te cilat
ekspozohen ne nje dite dhe jane te rendesishme per rregullimin e
problemeve te shendetit, modifikimi i zgjimit dhe aktivitetit te
pushimit. Sikurse kafshet edhe njerezit kane nje procedure ritmike, ku
u lejohet te jene ne harmoni me mjedisin dhe ndryshimet e sezonit.

Ndryshimet

"Me rritjen e trupit krijohet nje ore e jashte biologjike qe na tregon
se kur duhet te ngrihemi ose kur duhet te biem ne gjume ," - thote
Dijk. Ora biologjike pershkruhet nga tre elemente baze. E para eshte
ritmi i metatonise, nje hormon qe provohet gjate nates dhe qe rregullon
rrethin e alarmit. E dyta eshte ritmi i kortizolit, hormon qe, mes
gjerave te tjera, perfshin rregullimin e presionit te gjakut, i cili
eshte me i larte ne mengjes dhe ulet ne darke. Komponenti i trete eshte
temperatura, e cila ulet ne nivelet minimale rreth 4 ore pas zgjimit.
Forcat, alternohen ne rrethin e kohes se gjumit ku prodhohen keto
hormone. Afektet me te medha jane quajtur meteopatici ose autonopatici,
ku influenca sezonale eshte teper evidente. Mungesa e drites dhe
kushtet e motit ne vere ndryshojne, shpjegojne ekspertet, ndersa pritja
depresive qe perfshihet ne vjeshte redukton rritjen ne serotonin, i
ashtuquajtur hormon i kenaqesise, i domosdoshem per balancimin e
"lipoid".10 Keshilla per te zbutur efektet

Beni seks, sidomos ne vere

Mos shikoni shume televizor

Qendroni ne ambiente me shume ndricim

Merruni me rregullimin e dhomes

Perpiquni te ndryshoni gjerat ne jeten tuaj

Gjeni nje hobi dhe merruni me aktivitet fizike.

Trajtoni trupin tuaj me ane te mesazheve dhe terapive

Mos qendroni shume ne shtepi pas punes

Organizoni "week-end" sa me aktiv

Kontrolloni dieten, shmang alkoolin dhe cigaren

Gjithcka deri me 29 mars 2009, kur koha diellore kthehet pas ...ORA 03.00 BEHET 02.00

Ndryshon ora, sot akrepat zhvendosen 60 minuta prapa. Stina e vjeshtes
ka hyre prej disa javesh dhe nga mengjesi i sotem shoqerohet dhe me
rikthimin e ores diellore. Ora 03.00 e se dieles 26 tetor behet 02.00.
Keshtu, perballemi me ndryshimin e ores ligjore duke rikthyer ate
normale. Ky ndryshim, behet si perpjekje boterore per te kursyer
energjine elektrike. Dielli tani ne mengjes lind nje minute me vone se
dita pararendese. Kurse pasditeve ulet dy minuta me shpejt. Ne kete
menyre, dielli qendron mbi horizont gjate periudhes ne vazhdim, tre
minuta me pak. Ndryshimi i ores realizohet ne fund te tetorit, ne
pjesen me te madhe te Evropes dhe kontinenteve te tjera. Ne vende te
ndryshme, ky nderrim behet sipas oreve perkatese lokale. Per 26 nga
vendet e Bashkimit Evropian, ora e gjithe zones do te ndryshoje ne te
njejtin cast. Kurse ne Greqi, ora 04.00 shkon ne 03.00.

koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Ndryshimi i ores, seksi, ilac per ta perballuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs