MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kėshilla; dialogu nuse-vjehrrė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Kėshilla; dialogu nuse-vjehrrė   Fri Oct 10, 2008 6:34 pm

Jeta ėshtė e mbushur me personazhe
dhe role nga mė tė ndryshmet. Nėse bėn tė tjerėt tė vuajnė kur je nuse,
kur tė bėhesh vjehrrė, do tė jesh ti ajo qė vuan. Pėr kėtė arsye, duhet
tė pėrdoret logjika, as mos vuaj e as mos bėj qė tė vuajnė...

Le tė ndjekim dialogjet e mėposhtme, pėr tė vazhduar mė tej me komentin tonė...

Dy bashkėshortėt:
Burri: Ra dera? Kush mund tė jetė?
Nusja: Kush tjetėr pėrveē nėnės tende.
Burri: Si the? Nuk tė kuptova...
Nusja: Ē’ka kėtu pėr tė mos u kuptuar?! Pėrsėri mamaja jote erdhi...
Burri: Mos e ngri zėrin, do tė tė dėgjojė...
***
Nėna : Shpirti mamit, po kaloja kėtej dhe thashė t’ju shikoj njė herė. Shpresoj tė mos ju kem shqetėsuar..
Djali: Ē’ėshtė ajo fjalė moj mami?! Mirė e bėre qė erdhe. Edhe neve na kishte marrė malli...
Nėna: Po ti moj bijė, ēfarė ke qė nuk flet? Mos je gjė sėmurė?
***
Nėna:
Mesa duket, nusja qenka si pa qejf. Mė mirė tė ngrihem. Edhe babai juaj
mund tė merakoset. Ditėn e mirė dhe kujdesuni pėr veten...
Djali: Po pse kaq shpejt moj mami? Ti sapo erdhe. Tė kishe ndenjur pėr darkė tė paktėn. Apo jo shpirt...
Nėna: Jo, jo, njė herė tjetėr. Po gjetėt kohė, hajdeni ju se ju presim..

***

Sado
qė ngacmimet e vjehrrave janė kthyer nė legjenda tashmė, nė ditėt e
sotme rastisim edhe nė nuse tė tilla. Edhe pse vjehrra mund tė mos i
pėrzihet nė punėt e saj, jo pak nuse shqetėsohen nga prania e tyre nė
shtėpi.

Ka shumė raste kur nuset, duke parė vuajtjet qė kanė
hequr nėnat e tyre me vjehrrat, e kthejnė kėtė ēėshtje nė diēka
psikologjike duke menduar se “mjaft ka vuajtur nėna ime. Unė nuk do ta
lejoj njė gjė tė tillė”.

Ato harrojnė se rruga mė e mirė ėshtė
mirėsjellja, mirėkuptimi dhe toleranca. Nuset harrojnė se sot janė nuse
dhe nesėr do tė bėhen vjehrra. Harrojnė shprehjen “Ē’tė mbjellėsh, do
tė korrėsh”.

Besoj se asnjė burrė nuk ėshtė i kėnaqur nga
keqtrajtimi i nėnės sė tij nga nusja. Nga ana tjetėr, njė grua e mirė,
duhet tė bėj tė pamundurėn qė tė mos e mėrzisė bashkėshortin e saj, gjė
kjo e ndėrsjelltė.

Ka edhe raste kur nuset mendojnė se “Sa do
mirė qė unė tė sillem, vjehrra nuk mė kupton. Ajo nuk mė do mua”. Ėshtė
shumė e lehtė qė t’i japėsh mirėsi atij tė mirit. Vlera e njeriut
qėndron nė atė qė ėshtė mė e vėshtirė. Ti buzėqeshėsh edhe atij qė tė
keqtrajton ...

Marre nga: cdodite.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Kėshilla; dialogu nuse-vjehrrė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraēi: Vrasja e luftėtarėve tė Ballit Kombėtar
» Afrim Asllani: Poezi - Ēohu Loke, shko e shihe Kosovėn nuse
» Dashnorja e Qazės, kėngėtarja serbe Natasha i shkon nuse...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com