MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 keshilla...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: keshilla...   Sat Jun 07, 2008 2:04 am

Pak stres dhe shumė buzėqeshje pėr njė jetė tė shėndetshme

E qeshura i bėn mirė zemrės, por me zemėrimin tensioni rritet ndjeshėm, duke sjellė pasoja tė tjera. Xhelozia shkakton dobėsi dhe pagjumėsi, ndėrsa stresi rrit rrezikun e diabetit dhe sėmundjeve tė zemrės. Deri nė ēfarė masė emocionet tona e kushtėzojnė shėndetin? Kėsaj pyetjeje i janė pėrgjigjur disa studiues tė "mood medicine" ose "terapisė sė humorit".

Zėnkat

Zakonisht kur zihemi, tensioni rritet, duke shkaktuar efekte tė ndryshme, tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Sipas "International Journal of Psychophysiology", pasi kanė kaluar disa javė pas njė zėnke, na mjafton vetėm tė mendojmė se ēfarė ka ndodhur dhe tensioni fillon tė rritet sėrish. Njė zėnkė me partnerin e cila zgjat gjysmė ore, ul tė paktėn njė ditė aftėsinė tonė pėr t‘iu kthyer sėrish gjendjes normale. Tė ēiftet qė zihen rregullisht, kohėzgjatja pėr t‘iu rikthyer normalitetit dyfishohet.

Tė biesh nė dashuri

Nga kėrkimet e shumta studiuesit kanė zbuluar se kur biem nė dashuri, nivelet e faktorit tė rritjes sė nervave (Ngf) rriten dhe qėndrojnė kėshtu pėr rreth njė vit. Kjo substancė i ripėrtėrin qelizat cerebrale, duke ndihmuar nė rregullimin e sistemit nervor dhe pėrmirėsimin e kujtesės. Fatkeqėsisht nivelet ulen pas njė periudhe rreth njėvjeēare, kur nė dashurinė romantike do tė hyjė realiteti.

Tė jetosh nėn presion

Tė jetuarit nė njė gjendje konstante presioni shkakton efekte tė cilat tashmė njihen mirė. Njė profesor i njohur nė shkencat biologjike nė Universitetin e Stendfordit ka pohuar: "Kur duhet tė zgjedhim mes njė pune tė rėndėsishme pėr ta ēuar deri nė fund apo ta lėmė pėrgjysmė, trupi ynė vė mėnjanė ēdo projekt ndėrtimi: kujtesa dhe saktėsia e ndiejnė, kjo gjė na lodh mė lehtė dhe kėshtu mund tė rrezikojmė duke kaluar njė gjendje depresioni". Veē tė tjerash, stresi rrit nivelin e kolesterolit.

Qeshje tė pakontrolluara

Disa shkencėtarė nga Kalifornia kanė zbuluar se e qeshura tė relakson muskujt, djeg hormonet pėrgjegjėse tė stresit dhe tensionit. Sipas disa kardiologėve nga Universiteti Marilend, e qeshura zvogėlon rrezikun e njė infarkti, sepse ul stresin, i cili mund tė shkatėrrojė pjesėn e brendshme tė venave tė gjakut. Veē tė tjerash, njė e qeshur me shpirt djeg kaloritė e tepėrta dhe vė nė lėvizje rreth 400 muskuj. Disa kėrkues theksojnė se 100 tė qeshura janė tė barasvlershme me 10 minuta aerobi, kėshtu qė qeshni sa mė shumė tė keni mundėsi, por jo vend e pa vend.

Fshehja e irritimit

Si ta shfrysh inatin, ashtu edhe ta mbash pėrbrenda, ka pasoja negative. Sipas njė studimi nė Miēigam, femrat e akuzuara padrejtėsisht, qė e kanė mbajtur pėrbrenda inatin, janė tė prirura dyfish pėr tė vdekur nga infarkti, damllaja ose kanceri. Ndėrsa shfryrjet mund tė rrisin adrenalinėn, tensionin dhe rrahjet e zemrės deri nė pesė herė. Rreziku i njė infarkti apo damllaje mund tė shfaqet vetėm te personat mbi 50 vjeē. Forma tė ndryshme inati, si padurimi, ngacmueshmėria dhe hatėrmbetja mund ta dobėsojnė sistemin imunitar dhe shfaqin rrezik pėr njė infeksion.

E qara me ngashėrim

Kur qajmė ēlirohemi nga emocionet e kėqija. Njė biokimik nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ka analizuar lotėt e shkaktuara nga emocionet dhe ato tė nxitura nga qepėt. Lotėt e shkaktuara nga emocionet paraqesin nivel mė tė lartė hormonesh dhe neurotransmetuesish tė bashkuar me stresin dhe e qara e tyre ul tensionin e gjakut dhe ritmin kardiak. Doktori ka rritur nė pėrfundime se e qara me ngashėrim eliminon substancat qė shkaktojnė stresin. Frenimi i tė qarit do ta bėnte trupin tonė tė ndjeshėm ndaj efekteve negative tė ankthit, mes tyre dobėsimi i sistemit imunitar, aftėsive tė kujtesės dhe probleme nė aparatin tretės.

Tė provosh xhelozinė

Nga tė gjitha emocionet njerėzore, xhelozia ėshtė njė nga ndjesitė mė tė njohura e mė tė dhimbshmet, e kryesorja mė e vėshtira pėr t‘u kontrolluar. Meshkujt bėhen xhelozė kur dyshojnė pėr njė rival tjetėr, ndėrsa femrat bėhen xheloze kur dyshojnė pėr ndonjė tradhti tė mundshme. "Me xhelozinė ndėrthuret stresi, frika dhe inati. Kush ėshtė viktimė e saj vuan nga ankthi, pagjumėsia, tensioni i lartė, tė rrahurat e shpeshta tė zemrės dhe nivelet e adrenalinės", pohon njė mjek i pėrgjithshėm londinez.

Tė pėrkėdhelesh nė divan

Duke qėndruar te thėnia e njė tjetėr mjeku, ėshtė Oksitocina "hormoni i dashurisė" qė ngjall te njė ēift dėshirėn pėr t‘u pėrkėdhelur, qė nė rastin e tij nxit prodhimin e Dhea, hormoni kundėr plakjes dhe stresit qė sjell ndreqjen qelizore. Njė ndihmues tjetėr ėshtė edhe masazhi. Sipas doktorit, masazhi ndihmon nė zvogėlimin e kohės sė shėrimit dhe rrezikun e ndėrlikimit te pacientėt qė i janė nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjikale dhe transplanteve tė zemrės.

Sensi i mirėnjohjes

Tė ndihesh mirėnjohės ndaj dikujt ndihmon nė forcimin e sistemit imunitar, ul tensionin dhe shpejton shėrimin. Doktori ka zbuluar se mirėnjohja dhe kėnaqja, tė cilat janė baras me dashurinė, prodhojnė Ositoksinė qė "ēaktivizojnė stresin dhe pėrmirėsojnė oksigjenimin e indeve".

Tė ndihesh poshtėėė me moralin

Depresioni, pesimizmi dhe plogėshtia janė tė shoqėruara me nivele tė ulėta Serotonine dhe Dopamine, neurotransmetues qė shkaktojnė njė ndjesi mirėqenieje. "Serotonina ndihmon nė rregullimin e perceptimit tė dhimbjes, gjė e cila do tė shpjegonte arsyen se pse 45% e njerėzve vuajnė nga depresioni. Njė moral jo i mirė shoqėrohet edhe me pagjumėsi, pėrfundon doktori.

Kėshillat

E qeshura

Ul stresin, djeg kaloritė e tepėrta dhe vė nė lėvizje rreth 400 muskuj. Sipas kėrkuesve 100 tė qeshura janė tė barasvlershme me 10 minuta aerobi

E qara

Mos i frenoni kurrė lotėt. Vetėm kėshtu eliminohen substancat kimike, tė cilat nėse frenohen, do tė shkaktonin njė tension tė dėmshėm pėr sistemin imunitar dhe tretės

Stresi

Tė jetuarit nė njė gjendje konstante presioni shkakton efekte tė cilat tashmė njihen mirė. Mendohuni gjatė, provoni tė ēlodheni dhe mė pas mundohuni tė zgjidhni problemet e ndryshme

Inati

Zakonisht kur zihemi, tensioni rritet duke shkaktuar efekte tė ndryshme, tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Nė kėtė mėnyrė ulet menjėherė ritmi kardiak dhe presioni i gjakut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
keshilla...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kėshillė nga Daut Demaku
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog