MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 A jemi te gjithe psikologe?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

A jemi te gjithe psikologe? Empty
MesazhTitulli: A jemi te gjithe psikologe?   A jemi te gjithe psikologe? Icon_minitimeFri Aug 01, 2008 3:11 pm

Jam
e mendimit qe gjithnje pershtypja e pare kundrejte nje personi qe shohim
rastesish eshte "mashtruese".
A eshte e vertete qe procesi i njohjes ka shume
rendesi?
Ne gjykimin qe ne i bejme dikujt pa e njohur a gabohemi
gjithnje?
Do t'ju isha shume mirenjohese te me tregoni dicka per keto
paragjykime qe me ose pa dashur i hedhim dhe pastaj e kuptojme qe jemi
gabuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

A jemi te gjithe psikologe? Empty
MesazhTitulli: Re: A jemi te gjithe psikologe?   A jemi te gjithe psikologe? Icon_minitimeWed Oct 22, 2008 5:43 pm

Ciao


Edituar pėr herė tė fundit nga pocerina nė Mon Jan 05, 2009 2:13 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

A jemi te gjithe psikologe? Empty
MesazhTitulli: Re: A jemi te gjithe psikologe?   A jemi te gjithe psikologe? Icon_minitimeFri Oct 24, 2008 10:22 am

Mua me duket se Burbuqja me shume eshte e interesuar per te gjetur nje motiv diskutimi se sa diskutimin e ketij motivi,sepse per mua ky diskutim nuk eshte dhe aq i motivueshem.Eshte i ngjashem me ato dikutimet e aristokrateve ke sallonet e Ana Karenines.Besoj se nuk jane pak problemet qe perball rinia lushnjare ne cdo fushe tejetes. Rinia. Marredheniet e nxenesve me njeri tjetrin ,me mesuesit.Problemet e mesuesve per frekuentimin,per vijueshnerine ,per problemet e shkolles me bashkine, per gjelberimin e qytetit,per aktivitetet artistike,per arritjet dhe problemet qe ka policia e qytetit.per spitalet,per oret e lira mbas dite e te tjera e te tjera. Jeni apo nuk jeni forum i lushnjes.Ne kete menyre ju do beni qe ne kete forum te keni shume anetare dhe jo duke bertitur.Ej ju lushnjare.Kemi hapur forumin e Lushnjes. Regjistrohuni.Ata e dine qe ekziston nje forum i Lushnjes, e kane pare ate dhe asnje nuk regjistrohet,sepse nuk shohin te pasqyruara problemet qe kane.Ata nuk kerkojne zgjidhjen e problemeve nga ju,por pasqyrimin e tyre. Ata kerkojne nga ju qe te jeni zedhenes i problemeve te tyre.Dhe po ta arrini kete do te jete shume mire per ju dhe per ata .
Zonjusha me siper ka nje problem qe e preokupon shume.Nuk e di pse. Dhe shkruan: Jam e mendimit qe gjithnje pershtypja e pare kundrejt nje personi qe shohim rastesisht eshte "mąshtruese". Po ky eshte mendimi i jot mi Burbuqe. Cfare te bejme ne,por meqenese ke bo nje pyetje, duhet me te thene ca fjale si pergjigje,keshtu qe edhe ti nuk ngel ngushte.O po do thuash ti po ky per te kaluar kohen po pergjigjet.Po,se keshtu eshte edhe pyetja.Rralle qellon qe pershtypja e pare eshte e drejte. Kete e dine te gjithe.Kete e di edhe ti,por e thua ne menyre te tille qe ta shohin te gjithe qe ti e din, megjithese kjo nuk ka rendesi fort per ta.
Megjithate pyetja e jote nuk eshte bere e hapur.Ti don te thuash qe kur nje vajze sheh rastesisht nje djale,pershtypja e pare eshte gjithmone mashtruese.Po pse moj Burbuqe pse.Cfare faji kane djemte e shkrete qe jane djem.Po ēfare faji kane djemte e shkrete kur shohin qe e gjithe industria tekstile,e gjithe industria e kepuceve , e gjithe industria kozmetike , i gjithe zhvillimi dhe perparimi i tyre behet ne "senso unico",ne sherbim te seksit femer. E ē’te keqe ka kur ne autobuz nje djale ngrihet dhe te jep vendin e tij ,e ē’te keqe ka,qe kur je duke kaluar rruges, ne punen tende,nje djale ngadaleson hapin dhe te shikon me zili.Po sigurisht qe do t’shikoje.Vajze e re,vajze e bukur,e veshur bukur dhe sigurisht qe do t’shikoje me zili.Ketu nuk ka asgje mashtruese.Mire kur personi i pare qe sheh rastesisht eshte "mashtrues" sepse eshte djale,po kur personi pare qe sheh rastesisht eshte nje plak ose nje plake,e ēfare gjeje mashtruese kane keto?Po kur eshte vajze?Me qe muhabeti doli n’shteg a mund te te pyes se ēfare je,vajze apo djale?
A eshte e vertete qe procesi njohjes ka shume rendesi? Une them se po. Se edhe nje gjylpone me ble duhet me i njohe mire karakteristikat e saj .E do per te qendisur,e do per te qep rroba,apo e do per te qep duhon . Dhe jo me kur ta don zemra me u shoqeru me nje djale apo me nje vajze.Por mos u merzit. Ne kete rast rendesia e njohjes vjen dalengadale ne menyre natyrale.E merr vete rendesine ajo.
Ne gjykimin qe i bejme dikujt pa e njohur a gabohemi gjithenje? S'do men ajo. Si mund te gjykosh nje njeri pa e njohur, sigurisht qe do gabosh, ashtu si qabove me mua.
Do t'ju isha shume mirenjohese te me tregoni dicka per keto paragjykime (opinione) qe me ose pa dashur i hedhim dhe pastaj e kuptojme qe jemi gabuar. Keto opinione jane shume te rrezikshme zonjush, sidomos kur u drejtohen njerezve.Gjuha hekur s'eshte dhe hekur thyen.Keto opinione i hedh ai qe ka interes qofte per te mire apo per te keq.Po edhe ai qe nuk ka interes mund te hedhe te tilla opinione.Eshte ne te mire te atij qe i degjon keto te reagoje drejte. Kujdes me opinionet. Mat shtate here dhe pre nje here.Duhet te matesh kur krijon nje opinion per nje tjeter.Sidomos pamja e jashteme te ben te gabosh lehtte,te ben krijosh tek vetja e jote nje opinion te gabuar per tjetrin.Dhe eshte nje lehtesim i madh shpirteror kur pranon se eshte me i mire nga ē'mendove .Te gjithe njerezit kane opinione.Kane opinione per nje njeri ,per per nje veprim,per nje situate,per nje politikan,per nje grupim politik qofte edhe per nje pjestar te afert apo te familjes.Mirepo jo gjithmone opinionet duhet te deklarohen ne menyre publike.Edhe kur te kerkohet nje opinon nuk duhet te besh te diturin.Nuk duhet te mendosh se vetem koka jote jep opinione qe nuk mund te hidhen poshte dhe se te tjeret bejne gabim qe nuk e pranojne. Ndodh qe opinioni qe ke per dike apo per dicka te ben dem,qofte material qofte moral.Dhe kur i thua ndonjerit se opinioni i tij ishte apo eshte i gabuar,ai te mban edhe meri.Se si i thone asaj llafes:Kush leu.mend't e veta pelqeu.
Opinioni i nje njeriu normal,dua te them i nje njeriu jo zyrtar,eshte gjykimi qe ai nga ana e tij i ben nje njeriu ,nje veprimi,nje sendi apo nje ēfare do lloj gjeje.Ky eshte nje gjykim qe nuk mund te ekzekutohet dhe qe quhet opinion. Besoj se te ka rene rasti te degjosh njerez qe thone:une kete veprim ,ose ēfaredo lloj gjeje tjeter,nuk e gjykoj te drejte.Pra ai jep nje opinion qe ne te vertete eshte nje gjykim nga ana e tij,por nuk mund te beje asgje,sepse nuk ka te drejte ligjore. Ndryshe eshte nje gjykates.Vetem ai ka te drejte qe opinionin e tij ta ktheje ne vendim dhe kete te drejte ja jep ligji.Ne vetevete opinioni eshte shprehje e dashurise dhe e urrejtjes,e meshires dhe e indiferentizmit,e cmires dhe e ndihmes, e mendjes se ftohte dhe e mendjes se nxehte dhe e shume e shume gjerave te tjera. Ndodh nganjehere qe thua:Po si eshte e mundur,une kisha nje opinion tjeter per ate.Pra opinioni mund te nderrohet pasur ose pa pasur motiv,pasur pa pasur, ose edhe per te mos pasur pasoja ne te ardhmen.
Prandaj zonjusha Burbuqe mos e mer me shume frike, por gjithmone kujdes me opinionet.Se ndodh qe nje opinion i gabuar,me dashje ose pa dashje i ben dem atij tjetrit por ndoshta edhe vetes tende. Kete mund ta shohesh edhe tek emisionet e Maria De Filipi qe,me te thene te drejten, shumica e pleqeve dhe jo e plakave, shkojne ke Maria dhe kerkojne te takojne nje vajze,qe sot eshte shtatedhjete vjeēe, me niper e me mbesa dhe qe ai e ka njohur para pesedhjete e kusur vjeteve. Plaka e shkrete nuk man men se ēe ka honger per mjesje,ai vjen i thote:A t’kujtohet qe te kam pru lule kur mbaroi Lufta e Pare Boterore.Epo pike e zeze. Megjithate kjo ndarje, mendoj une. mund te kete pasur edhe motive te tjera dhe jo vetem per faj te opinioneve. Opinionet nuk duhen mbivleresuar,ato duhen vleresuar dhe gjykuar me durim e gjakftohtesi dhe pa kaluar ne ekstreme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

A jemi te gjithe psikologe? Empty
MesazhTitulli: Re: A jemi te gjithe psikologe?   A jemi te gjithe psikologe? Icon_minitimeThu Nov 13, 2008 1:07 pm

pershendetje pocerina. komplimentet e mia per kte qe ke shkruar( me terhoqi dhe e lexova te gjithe me vemendje) doja te thosha qe ky postim te jete nje keshille per te gjithe ne: opinionet duhen vleresuar me shum durim se mund te jemi ne shkaku i vuajtjes se tjetrit apo e vuajtjes tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

A jemi te gjithe psikologe? Empty
MesazhTitulli: Re: A jemi te gjithe psikologe?   A jemi te gjithe psikologe? Icon_minitimeSun May 17, 2009 11:40 pm

Per te komentin me te gjate:
Nqs do ishte e vertete teoria e evolucionizmit, kur te gjithe majmunt do te zvarriteshin me krahe neper peme, ai qe ka shkruar komentin me te gjate, do te zvarritej me gjuhe, sepse nuk do mend qe do ishte sh here me e lehte per te...
Ky krahasim nuk ka per qellim tjeter gje vecse, faktin qe ai e ka sh here me te lehte t'i bjer nga Kina nje muhabeti sesa te eci drej e drejte...
Gjithsesi,
1: asnjehere unk kam patur per qellim mardhendjet djal-vajze ne "paraciftezim" kur kam hapur temen, nuk ka gje me te vlefshme ne jet sesa shoqeria;
2: nqs te intereson nje teme e tille, je i lire ta hapesh, mos ngaterro socialen me privaten!,
3: Mos u mundo te komentosh ato te cilat eshte e paarritur t'i nxjrresh nga nje mesazh, sepse tregon pamaturitet...

Une thash ate qe mendoja, sepse jam ne kontakt cdo dite me sh njerez, dhe si e tille ma ka ndodhur sh shpesh te gaboje me mendimet e mija, dhe nuk deshiroja vecse te ndaja me ju disa nga mendimet e mija personale...
Nqs ju lushnjaret keni probl. te papara, atehere siti eshte i hapur besoj per te gjithe pa perjashtim, dhe per te gjitha temat pa perjashtim, mjafton qe te ruajme dinjitetin e gjithsecilit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
A jemi te gjithe psikologe? Empty
MesazhTitulli: Re: A jemi te gjithe psikologe?   A jemi te gjithe psikologe? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A jemi te gjithe psikologe?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Aktualitete shoqėrore-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | identifikimi