MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Sulmohen 120 shqiptare ne Athine-Tirane, 3 te plagosur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Sulmohen 120 shqiptare ne Athine-Tirane, 3 te plagosur Empty
MesazhTitulli: Sulmohen 120 shqiptare ne Athine-Tirane, 3 te plagosur   Sulmohen 120 shqiptare ne Athine-Tirane, 3 te plagosur Icon_minitimeMon Jul 05, 2010 10:52 pm

[/img]- Tre persona te armatosur dhe te maskuar kane sulmuar nje lokal ne Agrinjo te Greqise, ku ishin ndaluar tre autobuse me pasagjere te linjes Athine-Tirane, qe ktheheshin per ne Shqiperi. Ngjarja ndodhi rreth ores 01:00 te mengjesit te djeshem, kurse te plagosur mbeten tre persona, mes te cileve nje grua e moshuar dhe nje i mitur 15-vjecar. Pas nderhyrjeve kirurgjikale, pasagjeret gjenden jashte rrezikut per jeten ne spitalin e Agrinjos, kurse policia helene nisi hetimet. Deri dje ne mbremje nuk ka pasur asnje te ndaluar, kurse deshmitare te ngjarjes kane qene rreth 120 udhetare. Lajmi eshte konfirmuar edhe nga zyra e shtypit e Ministrise se Jashtme shqiptare, Ambasada e Shqiperise ne Athine dhe mediat greke. Dyshohet per nje larje hesapesh dhe paralajmerim i pronareve te lokalit nga grupi kriminal, te cilet mund t’u kene lene nje mesazh biznesmeneve me aktin e kryer, pasi nuk grabiten asgje. Ngjarja “Sulmi ndodhi ne aksin Agrinjo-Amfiolokia, 330 kilometra larg Athines dhe te plagosurit jane Efimi Bika, 66 vjece, nga Permeti, Vangjel Stavro, 15 vjec, lindur ne Athine dhe Soni Hodaj, 29 vjec, nga Fieri, te gjithe banues ne Greqi”, njoftoi MPJ diten e djeshme. Udhetaret ishin ndaluar ne lokalin qe njihet si vendpushimi ne Agrinjo per te gjithe shoferet e autobuseve te linjave Shqiperi-Greqi. Por brenda disa minutash, sapo nje pjese jane sistemuar brenda lokalit qe sherben dhe si restorant, u sulmuan nga te pakten 3 persona te armatosur dhe te maskuar, me qellim grabitjen. Fillimisht kane sulmuar brenda ambienteve dhe me pas pasagjeret ne tre autobuse qe prisnin jashte, duke shkaktuar panik dhe frike. Megjithese tentuan grabitjen, nuk u zhvaten asgje udhetareve, duke u larguar ne erresire. Hetimet Drejt Agrinjos mesohet se jane nisur perfaqesues te Ambasades se Shqiperise ne Athine dhe Konsulli i Pergjithshem ne Janine. Pasditen e djeshme, nga komunikimet me mjeket e spitalit dhe autoritetet greke, eshte konfirmuar fakti se tre te plagosurit gjenden jashte rrezikut per jeten. Me rende ka qene gruaja e moshuar nga Permeti, me plage ne qafe, por qe pas operacionit ka kaluar gjendjen kritike. Sipas burimeve te policise greke te cilave i referohen mediat vendase, grabitesit kane vepruar ne sheshpushim, duke u drejtuar armet te gjitheve, kercenuan punonjesit dhe tentuan plackitjen me dhune te pasagjereve kliente. Ende nuk eshte zbardhur shtetesia e autoreve, nese jane shqiptare qe flisnin greqisht, apo vendas. Te demtuarit nga ky sulm deshmuan se autoret zbriten ne erresire nga nje koder prane lokalit dhe kane thene vetem fjalen “Uluni!”, kurse me pas leshuan bresheri automatiku te crregullta. Sipas hetimit te kryer, objekt grabitjeje ka qene restoranti, ku tentohej plackitja e xhiros. Dyshohet se grupi mund te jete shqiptar, qe vepron ne kete zone prej disa vitesh, kurse sulmi ka qene nje shenje paralajmerimi per pronaret e lokalit qe menaxhohet nga nje shqiptar dhe nje grek. Te plagosur: Efimi Bika, 66-vjece, Permet Vangjel Stavro, 15 vjec, Athine Soni Hodaj, 29 vjec, nga Fieri Reagon Ministria e Jashtme shqiptare: “Te zbardhet ngjarja, te kapen dhe denohen autoret” Ministria e Puneve te Jashtme ka reaguar menjehere lidhur me ngjarjen e ndodhur dje ne Agrinjo te Greqise. Zedhenesi i dikasterit beri me dije se permes Ambasades se Shqiperise ne Athine, e cila i referohej burimeve te policise greke, eshte njoftuar se kishte ndodhur nje ngjarje e rende, ku disa persona te armatosur dhe te maskuar kishin sulmuar nje lokal, ku ishin ndaluar tre autobus te linjes Athine-Tirane. Per pasoje u plagosen Efimi Bika, 66-vjece, nga Permeti, Vangjel Stavro, 15-vjec, lindur ne Athine dhe Soni Hodaj, 29-vjece, nga Fieri. “Sapo ka marre kete njoftim, ambasada jone ne Athine, si dhe Konsullata e Pergjithshme ne Janine, e kane ndjekur me vemendje te vecante situaten e krijuar, duke qene ne kontakt te vazhdueshem, si me autoritetet policore, spitalore, ashtu dhe me spitalin e Agrinjos”, njoftoi MPJ. Ne vendngjarje kane shkuar menjehere perfaqesues te Ambasades ne Athine dhe Konsulli i Pergjithshem ne Janine. Zedhenesi deklaroi se “Ministria e Puneve te Jashtme, krahas interesimit per gjendjen shendetesore te te plagosurve, i ka kerkuar autoriteteve kompetente te shtetit fqinj qe te zbardhen sa me pare rrethanat dhe motivet e kesaj ngjarje te rende, si dhe te identifikohen e denohen autoret e saj”. Spitali: Gjendja e te plagosurve, pa rrezik jete Nga komunikimet e vazhdueshme me spitalin e Agrinjos, qe kane autoritetet shqiptare te ambasades, konsullates dhe Ministrise se Puneve te Jashtme, rezulton se te plagosurit Vangjel Stavro dhe Soni Hodaj jane demtuar lehte dhe pritet te dalin nga momenti ne moment. Kurse, pasagjerja Efimi Bika, i eshte nenshtruar menjehere nje nderhyrje kirurgjikale dhe situata e saj paraqitet e qendrueshme dhe jashte rreziku per jeten.Sulmohen 120 shqiptare ne Athine-Tirane, 3 te plagosur Agrinjo- Tre persona te armatosur dhe te maskuar kane sulmuar nje lokal ne Agrinjo te Greqise, ku ishin ndaluar tre autobuse me pasagjere te linjes Athine-Tirane, qe ktheheshin per ne Shqiperi. Ngjarja ndodhi rreth ores 01:00 te mengjesit te djeshem, kurse te plagosur mbeten tre persona, mes te cileve nje grua e moshuar dhe nje i mitur 15-vjecar. Pas nderhyrjeve kirurgjikale, pasagjeret gjenden jashte rrezikut per jeten ne spitalin e Agrinjos, kurse policia helene nisi hetimet. Deri dje ne mbremje nuk ka pasur asnje te ndaluar, kurse deshmitare te ngjarjes kane qene rreth 120 udhetare. Lajmi eshte konfirmuar edhe nga zyra e shtypit e Ministrise se Jashtme shqiptare, Ambasada e Shqiperise ne Athine dhe mediat greke. Dyshohet per nje larje hesapesh dhe paralajmerim i pronareve te lokalit nga grupi kriminal, te cilet mund t’u kene lene nje mesazh biznesmeneve me aktin e kryer, pasi nuk grabiten asgje. Ngjarja “Sulmi ndodhi ne aksin Agrinjo-Amfiolokia, 330 kilometra larg Athines dhe te plagosurit jane Efimi Bika, 66 vjece, nga Permeti, Vangjel Stavro, 15 vjec, lindur ne Athine dhe Soni Hodaj, 29 vjec, nga Fieri, te gjithe banues ne Greqi”, njoftoi MPJ diten e djeshme. Udhetaret ishin ndaluar ne lokalin qe njihet si vendpushimi ne Agrinjo per te gjithe shoferet e autobuseve te linjave Shqiperi-Greqi. Por brenda disa minutash, sapo nje pjese jane sistemuar brenda lokalit qe sherben dhe si restorant, u sulmuan nga te pakten 3 persona te armatosur dhe te maskuar, me qellim grabitjen. Fillimisht kane sulmuar brenda ambienteve dhe me pas pasagjeret ne tre autobuse qe prisnin jashte, duke shkaktuar panik dhe frike. Megjithese tentuan grabitjen, nuk u zhvaten asgje udhetareve, duke u larguar ne erresire. Hetimet Drejt Agrinjos mesohet se jane nisur perfaqesues te Ambasades se Shqiperise ne Athine dhe Konsulli i Pergjithshem ne Janine. Pasditen e djeshme, nga komunikimet me mjeket e spitalit dhe autoritetet greke, eshte konfirmuar fakti se tre te plagosurit gjenden jashte rrezikut per jeten. Me rende ka qene gruaja e moshuar nga Permeti, me plage ne qafe, por qe pas operacionit ka kaluar gjendjen kritike. Sipas burimeve te policise greke te cilave i referohen mediat vendase, grabitesit kane vepruar ne sheshpushim, duke u drejtuar armet te gjitheve, kercenuan punonjesit dhe tentuan plackitjen me dhune te pasagjereve kliente. Ende nuk eshte zbardhur shtetesia e autoreve, nese jane shqiptare qe flisnin greqisht, apo vendas. Te demtuarit nga ky sulm deshmuan se autoret zbriten ne erresire nga nje koder prane lokalit dhe kane thene vetem fjalen “Uluni!”, kurse me pas leshuan bresheri automatiku te crregullta. Sipas hetimit te kryer, objekt grabitjeje ka qene restoranti, ku tentohej plackitja e xhiros. Dyshohet se grupi mund te jete shqiptar, qe vepron ne kete zone prej disa vitesh, kurse sulmi ka qene nje shenje paralajmerimi per pronaret e lokalit qe menaxhohet nga nje shqiptar dhe nje grek. Te plagosur: Efimi Bika, 66-vjece, Permet Vangjel Stavro, 15 vjec, Athine Soni Hodaj, 29 vjec, nga Fieri Reagon Ministria e Jashtme shqiptare: “Te zbardhet ngjarja, te kapen dhe denohen autoret” Ministria e Puneve te Jashtme ka reaguar menjehere lidhur me ngjarjen e ndodhur dje ne Agrinjo te Greqise. Zedhenesi i dikasterit beri me dije se permes Ambasades se Shqiperise ne Athine, e cila i referohej burimeve te policise greke, eshte njoftuar se kishte ndodhur nje ngjarje e rende, ku disa persona te armatosur dhe te maskuar kishin sulmuar nje lokal, ku ishin ndaluar tre autobus te linjes Athine-Tirane. Per pasoje u plagosen Efimi Bika, 66-vjece, nga Permeti, Vangjel Stavro, 15-vjec, lindur ne Athine dhe Soni Hodaj, 29-vjece, nga Fieri. “Sapo ka marre kete njoftim, ambasada jone ne Athine, si dhe Konsullata e Pergjithshme ne Janine, e kane ndjekur me vemendje te vecante situaten e krijuar, duke qene ne kontakt te vazhdueshem, si me autoritetet policore, spitalore, ashtu dhe me spitalin e Agrinjos”, njoftoi MPJ. Ne vendngjarje kane shkuar menjehere perfaqesues te Ambasades ne Athine dhe Konsulli i Pergjithshem ne Janine. Zedhenesi deklaroi se “Ministria e Puneve te Jashtme, krahas interesimit per gjendjen shendetesore te te plagosurve, i ka kerkuar autoriteteve kompetente te shtetit fqinj qe te zbardhen sa me pare rrethanat dhe motivet e kesaj ngjarje te rende, si dhe te identifikohen e denohen autoret e saj”. Spitali: Gjendja e te plagosurve, pa rrezik jete Nga komunikimet e vazhdueshme me spitalin e Agrinjos, qe kane autoritetet shqiptare te ambasades, konsullates dhe Ministrise se Puneve te Jashtme, rezulton se te plagosurit Vangjel Stavro dhe Soni Hodaj jane demtuar lehte dhe pritet te dalin nga momenti ne moment. Kurse, pasagjerja Efimi Bika, i eshte nenshtruar menjehere nje nderhyrje kirurgjikale dhe situata e saj paraqitet e qendrueshme dhe jashte rreziku per jeten[img]Agrinjo- Tre persona te armatosur dhe te maskuar kane sulmuar nje lokal ne Agrinjo te Greqise, ku ishin ndaluar tre autobuse me pasagjere te linjes Athine-Tirane, qe ktheheshin per ne Shqiperi. Ngjarja ndodhi rreth ores 01:00 te mengjesit te djeshem, kurse te plagosur mbeten tre persona, mes te cileve nje grua e moshuar dhe nje i mitur 15-vjecar. Pas nderhyrjeve kirurgjikale, pasagjeret gjenden jashte rrezikut per jeten ne spitalin e Agrinjos, kurse policia helene nisi hetimet. Deri dje ne mbremje nuk ka pasur asnje te ndaluar, kurse deshmitare te ngjarjes kane qene rreth 120 udhetare. Lajmi eshte konfirmuar edhe nga zyra e shtypit e Ministrise se Jashtme shqiptare, Ambasada e Shqiperise ne Athine dhe mediat greke. Dyshohet per nje larje hesapesh dhe paralajmerim i pronareve te lokalit nga grupi kriminal, te cilet mund t’u kene lene nje mesazh biznesmeneve me aktin e kryer, pasi nuk grabiten asgje. Ngjarja “Sulmi ndodhi ne aksin Agrinjo-Amfiolokia, 330 kilometra larg Athines dhe te plagosurit jane Efimi Bika, 66 vjece, nga Permeti, Vangjel Stavro, 15 vjec, lindur ne Athine dhe Soni Hodaj, 29 vjec, nga Fieri, te gjithe banues ne Greqi”, njoftoi MPJ diten e djeshme. Udhetaret ishin ndaluar ne lokalin qe njihet si vendpushimi ne Agrinjo per te gjithe shoferet e autobuseve te linjave Shqiperi-Greqi. Por brenda disa minutash, sapo nje pjese jane sistemuar brenda lokalit qe sherben dhe si restorant, u sulmuan nga te pakten 3 persona te armatosur dhe te maskuar, me qellim grabitjen. Fillimisht kane sulmuar brenda ambienteve dhe me pas pasagjeret ne tre autobuse qe prisnin jashte, duke shkaktuar panik dhe frike. Megjithese tentuan grabitjen, nuk u zhvaten asgje udhetareve, duke u larguar ne erresire. Hetimet Drejt Agrinjos mesohet se jane nisur perfaqesues te Ambasades se Shqiperise ne Athine dhe Konsulli i Pergjithshem ne Janine. Pasditen e djeshme, nga komunikimet me mjeket e spitalit dhe autoritetet greke, eshte konfirmuar fakti se tre te plagosurit gjenden jashte rrezikut per jeten. Me rende ka qene gruaja e moshuar nga Permeti, me plage ne qafe, por qe pas operacionit ka kaluar gjendjen kritike. Sipas burimeve te policise greke te cilave i referohen mediat vendase, grabitesit kane vepruar ne sheshpushim, duke u drejtuar armet te gjitheve, kercenuan punonjesit dhe tentuan plackitjen me dhune te pasagjereve kliente. Ende nuk eshte zbardhur shtetesia e autoreve, nese jane shqiptare qe flisnin greqisht, apo vendas. Te demtuarit nga ky sulm deshmuan se autoret zbriten ne erresire nga nje koder prane lokalit dhe kane thene vetem fjalen “Uluni!”, kurse me pas leshuan bresheri automatiku te crregullta. Sipas hetimit te kryer, objekt grabitjeje ka qene restoranti, ku tentohej plackitja e xhiros. Dyshohet se grupi mund te jete shqiptar, qe vepron ne kete zone prej disa vitesh, kurse sulmi ka qene nje shenje paralajmerimi per pronaret e lokalit qe menaxhohet nga nje shqiptar dhe nje grek. Te plagosur: Efimi Bika, 66-vjece, Permet Vangjel Stavro, 15 vjec, Athine Soni Hodaj, 29 vjec, nga Fieri Reagon Ministria e Jashtme shqiptare: “Te zbardhet ngjarja, te kapen dhe denohen autoret” Ministria e Puneve te Jashtme ka reaguar menjehere lidhur me ngjarjen e ndodhur dje ne Agrinjo te Greqise. Zedhenesi i dikasterit beri me dije se permes Ambasades se Shqiperise ne Athine, e cila i referohej burimeve te policise greke, eshte njoftuar se kishte ndodhur nje ngjarje e rende, ku disa persona te armatosur dhe te maskuar kishin sulmuar nje lokal, ku ishin ndaluar tre autobus te linjes Athine-Tirane. Per pasoje u plagosen Efimi Bika, 66-vjece, nga Permeti, Vangjel Stavro, 15-vjec, lindur ne Athine dhe Soni Hodaj, 29-vjece, nga Fieri. “Sapo ka marre kete njoftim, ambasada jone ne Athine, si dhe Konsullata e Pergjithshme ne Janine, e kane ndjekur me vemendje te vecante situaten e krijuar, duke qene ne kontakt te vazhdueshem, si me autoritetet policore, spitalore, ashtu dhe me spitalin e Agrinjos”, njoftoi MPJ. Ne vendngjarje kane shkuar menjehere perfaqesues te Ambasades ne Athine dhe Konsulli i Pergjithshem ne Janine. Zedhenesi deklaroi se “Ministria e Puneve te Jashtme, krahas interesimit per gjendjen shendetesore te te plagosurve, i ka kerkuar autoriteteve kompetente te shtetit fqinj qe te zbardhen sa me pare rrethanat dhe motivet e kesaj ngjarje te rende, si dhe te identifikohen e denohen autoret e saj”. Spitali: Gjendja e te plagosurve, pa rrezik jete Nga komunikimet e vazhdueshme me spitalin e Agrinjos, qe kane autoritetet shqiptare te ambasades, konsullates dhe Ministrise se Puneve te Jashtme, rezulton se te plagosurit Vangjel Stavro dhe Soni Hodaj jane demtuar lehte dhe pritet te dalin nga momenti ne moment. Kurse, pasagjerja Efimi Bika, i eshte nenshtruar menjehere nje nderhyrje kirurgjikale dhe situata e saj paraqitet e qendrueshme dhe jashte rreziku per jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Sulmohen 120 shqiptare ne Athine-Tirane, 3 te plagosur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions