MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fier: Varfėria, nėna vetėvritet, babai nė psikiatri, 5 fėmijė nė mjerim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Fier: Varfėria, nėna vetėvritet, babai nė psikiatri, 5 fėmijė nė mjerim   Tue Sep 01, 2009 9:09 am

Varfėria, nėna vetėvritet, babai nė psikiatri, 5 fėmijė nė mjerimKristaq Thanasi

FIER - Njė familje prej 7 vetėsh jeton nė mjerim tė plotė. Pa shtėpi dhe ekonomi. Nė njė kasolle ku dhe bagėtitė do tė refuzonin tė futeshin. Familja e pėrbėrė vetėm nga 5 fėmijė jetimė nė komunėn e Levanit tė rrethit tė Fierit jeton pothuajse nė qiell tė hapur. Ajo kėrkon ndihmė pėr tė jetuar dhe pėr tė mbajtur shpirtin gjallė. Pesė fėmijėt, ku mė e madhja Shpresa porsa ka mbaruar klasėn e 9-tė dhe mė i vogli Klodiani ėshtė 5 vjeē (ky i fundit vuan nga verbėria) jetojnė jo vetėm nė njė skamje tė plotė, por edhe pa shtėpi.


Ata kanė ardhur nga njė fshat i Tropojės, komuna Bytyē para dy vjetėsh. Jetojnė veēse me njė pension prej 7500 lekėsh tė vjetėr qė merr babai i jetimėve, i sėmurė psikik. Historia e tyre ėshtė tepėr e dhimbshme dhe ka nisur qė kur nėna e tyre ėshtė vetėvrarė me armė zjarri vite mė parė pėr shkak tė kushteve tė vėshtira tė jetesės nė qytetin e Tropojės, ndėrsa babai i tyre ėshtė i shtruar nė spitalin e tė sėmurėve mendorė mbas ngjarjes tragjike tė sė shoqes. Mė pas ai u martua me Prenda Gecin, njė grua qė iu pėrkushtua fėmijėve qė gjeti dhe njė fėmije qė lindi me Ademin. Tashmė ajo ėshtė kujdestare pėr tė gjithė fėmijėt.

Pėr t'i shpėtuar trafikimit tė fėmijėve, thotė Ademi, babai i fėmijėve, ata migruan nė rrethin e Fierit dhe u vendosėn nė komunėn e Levanit. Fėmijėt e kanė vuajtur kėtė dramė familjarė dhe shumė herė kjo familje ka kėrkuar nga organet shtetėrore qė tė pėrfitojnė pensionin e jetimėve, ndėrsa Klodiani pesėvjeēar kėrkon njė ndihmė pėr sėmundjen e verbėrisė. Kujdestarja e tyre, Prenda Geci, rrėfen historinė e kalvarit tė vuajtjeve tė fėmijėve.

Kanė ardhur nga njė fshat i largėt e Tropojės nga komuna Bytyē, pas vetėvrasjes sė gruas sė parė tė Ademit. Ajo quhej Bora dhe ishte vetėm 24 vjeēe. Varfėria e tejskajshme ishte shkaku qė ajo i dha fund jetės sė vet me njė armė zjarri. Pikėrisht kėtu filloi edhe jeta e vėshtirė e familjes sė Adem Gecit. Vdekja e gruas shkaktoi mė shumė vuajtje nė kėtė familje ku vetė Ademi pėsoi kriza nervore dhe nė shumė raste ėshtė kuruar nė psikiatri. Prenda njė grua e zgjuar, me arsim tė mesėm, pas propozimit tė Ademit pranoi tė martohej me tė. Kjo bėri qė fėmijėt e Ademit tė kalojnė me vendim gjyqėsor nė kujdestarinė e Prendės pėr shkak tė sėmundjes qė ai kalonte herė pas here.

Nga frika se fėmijėt mund tė trafikoheshin, ata menduan qė tė largoheshin nga fshati. Kanė takuar njė patrioten e tyre tė martuar nė Fier, e cila i propozoi tė shkonin nė kėtė rreth dhe pikėrisht nė komunėn e Levanit. Kanė lėvizur duke marrė edhe para borxh dhe njė banor i Levanit, aktualisht emigrant nė Amerikė, u ka lėnė njė dhomė (nė rast se do ta quajmė kėshtu). Aty nuk do tė jetonin dot as bagėtitė, dhe jo mė njė familje prej 7 vetash. Por problemet ekonomike shumė tė vėshtira i kanė bėrė anėtarėt e kėsaj familjeje qė tė mos pretendojnė "shumė". Nė kushtet e krijuara, komuna i ka ndihmuar me ndonjė ndihmė ekonomike dhe vetėm kaq. "Nuk kemi fonde mė shumė qė t'i ndihmojmė, -thotė punonjėsi i ndihmės ekonomike pranė komunės, Paskal Duda.

Mėsohet se shteti ėshtė interesuar pėr kėtė familje. U kanė premtuar falė letrave dėrguar kryeministrit shqiptar dhe tė gjitha organizmave tė tjera ndėrkombėtare. Prenda u bėn apel atyre pėr ta ndihmuar kėtė familje, pasi fėmijėt jetojnė nė kushte jashtė ēdo norme njerėzore. Prenda shprehet: "Na kanė premtuar nga Ministria e Ēėshtjeve Sociale pėr tė na ndihmuar me njė banesė. Pėr kėtė ka ardhur edhe drejtoresha e entit tė banesave Fier. Ajo ėshtė dėrguar prej qeverisė pėr tė na ndihmuar, por kemi frikė se nuk do ta mbajnė fjalėn. Dimri po afron dhe ėshtė shumė e vėshtirė tė rrish kėtu, sidomos kur tė fillojnė reshjet. I bėjmė apel shtetit qė tė na ndihmojė urgjentisht". Prenda Geci si kujdestare e 5 jetimėve shprehet se, nėse do mungojė pėrkujdesja e shtetit, ajo u kėrkon ndihmė donatorėve tė ndryshėm, biznesmenėve pėr pėrballimin e kushteve tė jetesės. Ėshtė njė thirje qė ajo e bėn nga dėshpėrimi, nga vitet qė ajo po kalon nė njė vuajtje qė askush tė mos ta ketė si kjo familje. Nė kėto kushte, nė rast se shteti i ka premtuar qė t'u japė njė fond pėr blerjen e njė shtėpie, duhet ta bėjė urgjentisht, pasi dimri po vjen dhe kjo familje prej 7 vetash do tė vuajė pasojat e kėtij mjerimi.

Μαre nga Koha Jone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Fier: Varfėria, nėna vetėvritet, babai nė psikiatri, 5 fėmijė nė mjerim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vritet ministri i mbrojtjes sė Sirisė, plagoset edhe Assadi?
» Vritet Nezir Golaj nė Londėr
» Prishtinė: Vritet Diana Kastrati nga ish-bashkėshorti
» Vritet nė Irak terroristi kosovar i ISIS-it, Kujtim Xheladini
» Pajtim Olluri, 22 vjeēari nga Kosova vritet nė Siri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblog