MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zéri i te rinjeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Sara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Sara

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/05/2008
Age : 63

MesazhTitulli: Zéri i te rinjeve   Fri May 30, 2008 3:43 pm

Rinia e sotme preferon te largohet nga shqiperia se atje nuk ju degjohet mendimi ose nuk ka vend per ta. Si thoni é i drejt ky mendim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Fri May 30, 2008 5:28 pm

per mendimin tim duhet te jene te rinjet ata qe duhet te ngren zerin te paret dhe te kundershtojn cka eshte e padrejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sat May 31, 2008 6:56 am

Sara shkruajti:
Rinia e sotme preferon te largohet nga shqiperia se atje nuk ju degjohet mendimi ose nuk ka vend per ta. Si thoni é i drejt ky mendim?

Ky mendim nuk ehste i drejt..........

Mendimi ime eshte qe rinia iken per nji kultur dhe eksperinc te re...dhe nese rinia shqiptare kthehet mrapsh dhe aplikon ate cka ka msu ka shum mundesi te bej dicka per vendin tone... nese nuk kthet atehere te ardht keq per vendin ton....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
mira
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
mira

Numri i postimeve : 34
Join date : 18/05/2008

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sat May 31, 2008 8:07 pm

edhe une ne nje mendim me tapa- aka -eppk jam( cfare emri qe ke zgjedhur mor ēun ) sepse cdonjeri prej nesh jashte shqiperis ka rene ne kontakt me nje tjeter kultur dhe e mira do ishte qe kete kultur ta benim shembull edhe per vendin tone !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sun Jun 01, 2008 11:06 am

mira shkruajti:
edhe une ne nje mendim me tapa- aka -eppk jam( cfare emri qe ke zgjedhur mor ēun ) sepse cdonjeri prej nesh jashte shqiperis ka rene ne kontakt me nje tjeter kultur dhe e mira do ishte qe kete kultur ta benim shembull edhe per vendin tone !

kerkoj falje qe do dal pak nga tema....

Mir...aka besoj se e di qe doo te thote also known as...kshuqe mund te me therrasesh tapa ose eppk...
flm per mirkuptimin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Sara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Sara

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/05/2008
Age : 63

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sat Jun 07, 2008 8:38 pm

ej kam pyetur shum te rinj e asnjeri s ka deshire te kthehet ne shqiperi mbas studimeve se pretendojn se luhet korrupsioni.po a nuk do ishte me mire te ktheheshim e te ndryshonim realitetin .SHPRESOJ shume se ghyna SHQIPERIA e vogel ne menyren si eshte katandisur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sun Jun 08, 2008 7:34 am

Sara shkruajti:
ej kam pyetur shum te rinj e asnjeri s ka deshire te kthehet ne shqiperi mbas studimeve se pretendojn se luhet korrupsioni.po a nuk do ishte me mire te ktheheshim e te ndryshonim realitetin .SHPRESOJ shume se ghyna SHQIPERIA e vogel ne menyren si eshte katandisur.

Sara jam me ty qe mire do jete me u kthy...por eshte edhe tjetra ne duhet me marr pak me shum eksperinc qe kur te kthehemi mrapash mos bohemi si ato qe jane ne krye te detyres tani...por ti influencojm ne ato te kthehen dhe te mendojn per shqiprin...se po u kthym qe taniu t ajap une me 100 % ehde ne do na hy ne gjak korrupsioni jo per gjo por ne edhe kur kemi lind kemi lind me korrupsion... lol! lol! lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sun Jun 08, 2008 12:38 pm

e drejt ne shqiperi po nuk pagove te jene te vdesesh e jo me te lindesh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Thu Aug 28, 2008 5:36 pm

Epo Niko nuk eshte faji im qe i ke dorezuar armet ti!!!

Shko e tundja dhembet njehere me kallash e shihe ti nese te len verte te vdesesh ata!!! Laughing Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: Zéri i te rinjeve   Tue Sep 16, 2008 11:50 pm

Une personalisht besoj qe nuk eshte i drejt ky mendim.
E mendoni sikur te ndothte kjo gje, cfare mund te behej? Rinia ecila eshte e ardhmja, e ''mbushur'' me ide dhe me endrra per te ardhmen,te shkoj dhe ti sherbej nje vendi tjeter.Sigurisht kjo do ishte nje katastrofi per vendin tone. Shpresoj qe shumica nga ata qe kane emigruar,d.m.th i gjithe truri Shqiptar do te kthehet nje dite dhe ti sherbej vendit tone .
N.q.s nuk jemi ne ata qe do kontribojm ne te ardhmen , atehere cilet jane ata? Mos valle presim nga te tjeret (te huajt ata qe nuk jane shqipetare).
Me kujtohen vargjet e nje kenge shqiptare: Qeshu rini e qeshu ti je e ardhmja dhe kete e di...
Sigurisht kete e dine te gjithe , por jane te paket ata qe reagojn.

Jane shume zera , por qe nuk behen korr. Ato thjesht pershperisin heshturazi, gati nuk degjohen.Por nuk duhet te heshtim. Sot ka ardhur koha te rebelosh ne vetvete. Te matesh me veten, me forcen, me fuqin qe ke brenda vetes. E ardhmja eshte ne doren tone, vete duhet
ta zgjedhim, vete duhet te vendosi per te.Por separi duhet te jetojm te tashmen, te tregojm vlerat tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Thu Sep 25, 2008 1:20 pm

ke shume te drejt o ledi
une tani ndodhem ne shqiperi , po ve re shume gjera qe te lene per te deshiruar. ketu ka shume munges respekti kundrejt njerzve ,po marr nje shembull te castit jam ne tiran pak me pare mora urbanin nga qendra deri te zogu zi , shoferi i autobuzit zihej me ate te autobizit tjeter , keshtu qe kete cop rruge e kam bere per rreth 50 min nderkoh qe edhe ne kembe mund te shkoje per rreth 20 min. me pas shkoj ne min e jashtme . sportelistet flisninme njera-tjetren per problemet e tyre personale nderkoh qe une prisja ne kemb , dhe me pas me thane se keto dok mun ti merrja mbas ores 4 . per te kaluar rrugen mu deshen 10 min sepse ketu kembesoret nuk respektohen asnjeher qoft ne semofore apo vija te bardha .
keto qe thosh ishin vetem disa shembuj te rartit , per te mos kaluar me tej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
JURGENI
Antar i ri
Antar i ri
JURGENI

Numri i postimeve : 17
Join date : 28/06/2008
Age : 35

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Fri Nov 14, 2008 9:33 pm

NIKO NUK JANE VETEM ATO QE THUA TI!
DIKUSH ME LART THA SE NE QE JEMI JASHT SHTETIT SHQIPTAR KEMI MARE NJE KULTUR TJETER! UNE PERSONALISHT JETOJ NE GREQI, KUR NE SHQIPTARET SHKOJME NEPER BANKA, NE FURRE, NE SUPER MARKET, RRIME SUST E PRESIM RADHEN SI NJEREZ, KUR SHKOJM KE DOGANA E GREKUT PO PRAP RRIME SI NJEREZ DHE SA KALOJM KE DOGANA E SHQIPERISE MENJEHERE BEHEMI NJEREZ TE TJER, NUK JEMI ME ATA NJEREZ QE KEMI QEN PAK MIN ME PARE ME KULTUR ETJ, PSE????
KULTUREN QE KEMI MARE JASHT SHTETIT TONE DIME TA PERDORIM E JO TA ZBATOJME.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Fri Nov 14, 2008 10:18 pm

Ke shume te Drejt Jorgen kjo qe thua ti qendron . Sepse shume shqiptare kur shkojne ne shqiperi u duket vetja superior kundrejt atyre qe jetojn aty , keshtu qe nevend qe qe te hapin kulturen qe kane marr kerkojn te vene ne dukje superioritetin .kjo eshte diēka qe te gjith ne qe vijme nga jashte duhet te evitojme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
gloria

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

MesazhTitulli: per Jurgenin   Sat Nov 15, 2008 2:58 pm


Jurgen e di cdo te thuash me ato fjale une nuk ndodhem ne greqi po diku tjeter. Te kuptoj shume mire. Ne fillim kur vjen per here te pare ne nje shtet te huaj ndihesh vete si i huaj dhe kur i degjon te tjeret nuk i merr vesh se c“thone. Sipas mendimit tim kur je i ri une vete e re jam duhet ti shfrytezosh mundesite e reja qe ti afron jeta ne ate vend ku je edhe pse nuk eshte e lehte sepse per ty po ashtu edhe per shume te tjere qe jetojne dhe punojne jashte vendit dhe qe jane ende te rinj qofshin vajza ose djem e dini mire se po te kthehemi perfundimisht nuk do te kemi kurre me mundesi qe ta ndertojme te ardhmen tone ne shq.Mua me vjen keq qe ne te rinjte emigrojme ne vend qe te rrime ne vendin tone dhe ta ndertojme te ardhmen tone aty.Dua te te jap nje keshille: shume te rinj punojne ndertim me ose pa dokumenta, lodhen,vuajne,ligeshtohen dhe mendojne shume per jeten qe kishin ne shq, kur ishin te vegjel dhe bridhnin pas karrocave, se atehere nuk kishte shume makina sic ka sot.Ama durojne.Dhe ti jo vetem ti por te gjithe ata qe ndodhen jashte vendit DURONI.
Edhe une vete duhet te duroj se atyne lushje nuk ka me vend per mua.
Mos u ligeshto se je larg.Gjithe te mirat. Ju pershendes.Ne dashte Perendia ne do te kthehemi prape aty.
CIAO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
grace
Antar i ri
Antar i ri
grace

Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sat Nov 15, 2008 3:38 pm

Pershendetje,
Me vjen shume keq qe ndiheni kaq poshte moralisht per largimin nga Shqiperi, eshte mese e vertete qe asnje nuk do te jete larg njerezve te dashur, por ky eshte realiteti i hidhur shqiptar, shume mund te mendojne qe eshte zgjidhje por jo, eshte e vetmja menyre nese kerkon nje te ardhme per veten. Shqiptaret kane patur shume raste per te rregulluar ate shtet por mania per lek e pushtet ka qene me e madhe dhe pasojat e tyre i heq rinia shqiptare brenda dhe jashte kufijve te Shqiperise. Te mendosh vetem gjerat jetike si mjekesia, arsimi te cilat jane shnderuar ne biznese apo ankande, sherbimin me te mire e mer ai qe paguan me shume,
Ndaj dhe ne jashte kufijve vertet per ate qe do te ece perpara mundesite jane te pafundme por eshte malli per njerezit e zemres qe te gerryen permbrenda.
Un kam nje vajze te vogel dhe kur mendoj qe ajo nuk do ta kete gjyshen e vet ta perkedhele e ta llastoj perdite, me duket sikur jam duke i mohuar dashurine e gjyshes per te, por ne te tilla kushte jetojme, gjithmone perpiqemi per me mire ndaj duhet ti nenshtrohemi fatit.

Perqafime te ngrohta nga larg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sat Mar 07, 2009 2:06 pm

Rinia e sotme preferon te largohet nga shqiperia se atje nuk ju degjohet mendimi ose nuk ka vend per ta. Si thoni é i drejt ky mendim? Arrow

Perseri pershendetje me pak vones por sic thot populli me mire vone sesa kurr...... Very Happy
Rinia e sotme. Ne radhe te pare duhet te nisemi qe ne piken ku ajo ndodhet sot?
Pra ne c'gjendje ajo ndodhet dhe se si ajo ka arritur ne kte pike delikate pasi eshte ne nje faze evolimi te cilen e ben te jete e c'rregullt dhe e pa qendrueshme, e ben te nderroje mendje ne c'do premtim optimist qe i ofrohet dhe e ben po aqe pesimiste ne c'do problem qe ndesh!
Pra endrrat e rinis vine ne rang te dyte kur duhej me c'do kushte te ishin gjeja me parsore.....
Fatekeqesishte ne shqiperi nuk gjen mbeshtetjen e duhur rinija sot dhe kjo eshte shume gje e keqe pasi e shtyne ate te shikoje gjetke dhe large duke mos patur deshiren e qendrimit dhe ti ofroje vendit. Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
gloria

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sat Mar 07, 2009 10:30 pm

Smile Pak a shume po. Mendo edhe ku ta ndertojne te ardhmen ata, nqs nuk i ndihmon njeri?
Ka qe ia dalin, ka qe nuk ia dalin. Me mire te vendosin vete se cfare do te vendosin per te ardhmen e tyre.
Te gjithe kemi nevoje per ndihme. Edhe rinia e sotme, me shume se kurre. Me e mira eshte kur te rinjte gjejne mbeshtetje, sesa mosperfillje nga njerezit qe kane perreth.
Do ia dalin apo jo, kjo varet prej tyre dhe kushteve qe ata jetojne.
Une u uroj te miren te gjithe te rinjve dhe suksese ne jete.
ciao lol! lol! lol! lol! lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Sun May 17, 2009 11:04 pm

Nuk po e kuptoj per cfare ndihme kemi nevoje??? Neve jemi pikerisht brezi qe me shume ne hitorine e njerezimit e ben bukur rolin e viktimes dhe fillon e qahet: "Jo ne nuk kemi kete e nuk kemi ate, jemi ne shqiperi, nuk ndihemi mire ne shqiperi, jemi jasht shtetit, nuk ndihemi mire jasht shtetit etj..."
Mblidheni more veten dhe mjaf u qate... Cfare ndihme do gloria? Po niko per cfare kulture e ka fjalen? Per cilen kulture niko? Pse ata qe jetojne ne shqiperi jane atoma ne periudhene uba-ubave? Rri more i qet, se edhe atje kultura mbizoteron... Pse aty ku je nuk ka njerez arrogant e ju duket vetja sikur kane kapur qellin me dore?
O, sh e lodhur me duket vetja me keto te qarat e perditshme...
Mjaft, kjo mjafton!!!
Duajeni atdhene si shqiponja folene!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   Mon May 18, 2009 12:41 am

Ajo qe doja te thosha eshte se vendi jon ka nevoj per zhvillim , dhe per kete duhet te jemi ne te rinjet qe duhet te reagojme te paret . Dhe nese do marrim realitetin jemi akoma shume mbrapa ne krahasim me vendet e tjera megjithse po bejme hapa te medha kundrejt zhvillimit ekonomik e kulturor .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: zeri i te rinjve   Wed May 27, 2009 3:23 pm

sigurisht qe shqiperija ka ber shum ndryshime por ama akoma dhe shum shum nga problemet qe ka pasur ekzistojn akoma ne shqiperi mungojn dy gjerat me kryesore per perparim UJI DHE DRITAT dhe me sa duket politikanet shqiptar i kan harruar dhe perqenroen me shum ne gjera te pa vler .Sa per zerin e te rinjve nuk behet fjsl ku ekziston rinija ne shqiperi jan larguar te gjith dhe kjo esht nje gje shum e dhimbshme pastaj me nje arsim te ulet si munden te rinjt te arrijn te krijon nje mendim sa me te fort dhe ti turren politikaneve dhe cdo gje qe esht shkatrruse per shqiprin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: zeri i te rinjve   Wed Jun 03, 2009 4:37 pm

shqiperi pa shqiptar nuk ekziston .me te vertet ne shqiperi rinija mungon por kjo tregon se ata kerkojn dicka me teper nga jeta qe ne shqiperi nuk munt ta gjejn ata kerkojn te rregullojn jeten tyre kjo nuk do te thot se duhet ta harrojn shqiperin dhe mos te rikthehen ata duhet te bertasin dhe te kerkojn te drejtat e tyre duhet te mundohen te ngrejn arsimin e shqiperis se diturija do tu jap fuqi per te arritur lart e me lart duke shprehur opinionet dhe vrejtjet tyre pa frik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Zéri i te rinjeve   Thu Jun 04, 2009 2:44 pm

shqiperi pa shqiptar nuk ekziston.

Kjo eshte nje nga theniet me te preferuara te miat, dua te ndalem pak ketu, persa i perket shqiperis, rinis dhe vete popullit ton, dihet qe kemi nje imazh teper te skalitur karshi vetevetes dhe nje krenari dalluese nga cilido kombe tjeter, mundohemi me c'do mundesi te shafqim ate ane te moralit ku jo pa merit ne dallohemi si kombe, plus se gjithash ate qe historikishte kemi treguar dhe jo pa merite mbajme stemen e argjende per BESNIKERI..
Rinia shqiptare u godit shume rende nga tranzicioni, i cili qe shkaterrues per te, por kjo nuk e ndali vrullin dhe deshiren e rinis shqiptare per te perparuar e per tu
kthyer ne "identitet" pasi pauza e mos njohjes te se kaluares dhe trazicioni i fali rinis nje gjendie c'regulluese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zéri i te rinjeve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zéri i te rinjeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog