MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Empty
MesazhTitulli: Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO   Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Icon_minitimeSat Apr 04, 2009 9:35 pm

Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO 20090410Kreret e shtetit shqiptar, lene vendin per te qene te gjithe te pranishem ne Samitin e Aleances se Atlantikut te Veriut (NATO), ku Shqiperia dhe Kroacia behen sot zyrtarisht, anetare te kesaj aleance. Pa marre parasysh rregullat e protokollit te shtetit, ku te pakten nje nga kreret e vendit, duhet te jete ne Shqiperi, Presidenti Bamir Topi, kryeministri Sali Berisha dhe kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, u nisen dje ne Strasburg. Asnje prej tyre, nuk mund te mungonte ne evenimentin me te madh te anetaresimit te Shqiperise ne NATO. Keshtu funksionaret e tjeter te larte, ministri i Puneve te Jashtme Lulezim Basha, ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa, kryetaret e grupeve parlamentare te PD e PS, perkatesisht Astrit Patozi dhe Valentina Leskaj, drejtues te tjere te larte te institucioneve shteterore shqiptare por dhe deputete te tjere te Kuvendit, u nisen dje per te marre pjese ne Samit. Diten e sotme, e cila do te shenohet ne histori, per anetaresimin e Shqiperise ne NATO, do te kene nderin te mbajne fjalen ne mbledhjen e Keshillit te Atlantikut te Veriut, Presidenti Bamir Topi dhe kryeministri Sali Berisha. Fjala e tyre pershendetese, do te jete jo vetem per anetaresimin e Shqiperise ne NATO, dhe mirenjohja per te gjitha vendet anetare te kesaj Aleance per mbeshtetjen qe i kane dhene Shqiperise, por dhe per 60- vjetorin e krijimit te kesaj aleance. Nje koincidence kjo qe perkon me daten e shenuar te anetaresimit ne kete Aleance dhe te vendit tone. Ne fjalimin qe do te mbaje ne kete Keshill, Presidenti Topi, do te rikonfirmoje besnikerine dhe pergjegjshmerine e Shqiperise dhe popullit shqiptar, ndaj besimit qe iu dha duke qene tashme pjese e NATO-s. Kreu i shtetit, do te ritheksoje vetedijen dhe ndergjegjesimin tone kombetar per te gjitha sfidat dhe detyrimet qe rrjedhin nga fakti i te qenit anetar me te drejta te plota ne Aleancen me te madhe dhe te rendesishme te paqes dhe te sigurise ne bote. Diten e djeshme Presidenti Topi, mori pjese dhe ne darken e punes se organizuar me kreret e shteteve, pasi takimit ceremonial te rastit me Presidentin francez, Sarkozi dhe kancelaren gjermane, Merkel si pale mikpritese. Ai bisedoi me personalitete te larta te politikes boterore, krere shtetesh, si dhe te tjere drejtues te larte te organizmave nderkombetare. Prej me shume se dy javesh, kryefjala e forcave politike por dhe krereve te shtetit, eshte anetaresimi i Shqiperise ne NATO. Eveniment ky, qe do te kurorezohet diten e sotme, kur me ne fund, Shqiperia do te jete pjese e NATO-s. Por pavaresisht kesaj arritjeje, pozita dhe opozita ne Kuvend, nuk kane lene menjane debatet mbi meriten e ketij anetaresimi. Jo me larg se dy dite me pare, ne seancen e se enjtes, mazhoranca akuzoi opoziten se eshte xheloze, qe anetaresimi, u be fale reformave te qeverise. Ndersa opozita beri thirrje per te lene menjane deklarata te tilla, se kane qene pjese e ketij procesi.

Pershendetja

Presidenti Bamir Topi, do te mbaje sot fjalen ne Keshillin e Atlantikut te Veriut. Kreu i shtetit do te ritheksoje vetedijen dhe ndergjegjesimin e vendit tone, per sfidat dhe detyrimet qe i dalin, si anetare me te drejta te plota.

MArre nga gazeta koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Empty
MesazhTitulli: Nato Nato Nato   Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Icon_minitimeMon Apr 06, 2009 12:43 pm

Urime ne rradh te pare shqiperis, por nuk e di se si mund ti konceptojne gjerat ata te qeveris se di qe sipas legjislacionit dhe kushtetutes se shqiperis, duhet qe kur mungojne per arsye dipllomatike jashte kufijve shqipter Kryeministri dhe Presidenti i vendit nuk lejohet qe kryetaria e parrlamentit te braktis postin e saj, pra duhet medoemos qe njeri prej tre te siper permendurve te mbetet ne postin e tij.!?
Nuk thot kot populli. U be deti kos dhe oooburrani te marrim te gjithe nga nje lug dhe te shkojme te hame.....

lol! lol! lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
KLEA

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO   Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Icon_minitimeMon Apr 06, 2009 9:21 pm

Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Nato10
New York, 5 prill.- Shtypi dhe mediat elektronike nė Amerikė, pastaj shqiptaro-amerikanėt dhe ligjvėnės mbėshtetės tė lirisė dhe paqes nė rajonin e Ballkanit, e kanė mbėshtetur hyrjen e Shqipėrisė nė strukturat ushtarake perėndimore duke e vlerėsuar kėtė si njė garanci tjetėr pėr paqen dhe njė hap mė afėr drejt Bashkimit Evropian.Me hyrjen nė kėtė strukturė perėndimore shqiptarėt jo vetėm qė do tė jenė pėrfitues tė sigurisė dhe paqes, por prej tash edhe kontribuues tė drejtpėrdrejt tė paqes rajonale dhe botėrore.Hyrjen e Shqipėrisė e ka pėrshėndetur edhe kongresisti Eliot Engel, njėri ndėr mbėshtetėsit mė tė fuqishėm tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės nė Kongresin Amerikan, por edhe i integrimeve shqiptare nė strukturat euro-atlantike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.ambra.forumattivo.com
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
gloria

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO   Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Icon_minitimeTue Apr 07, 2009 11:45 am

Dhe cmendoni ju eshte mire, qe te shkosh ne front gjalle dhe te vish i vdekur me arkivol ne shtepine tende.
Nuk eshte edhe aq mire si mendoni ju. Shihni se cfare ndodhi me te rinjte amerikane, angleze...
te rinj iken ne lufte plot jete, u kthyen kufoma. Question
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO   Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shqiperia, sot zyrtarisht ne NATO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions