MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht

Shko poshtė 
AutoriMesazh
eno
Antar i ri
Antar i ri
eno

Numri i postimeve : 1
Join date : 05/12/2008

Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht Empty
MesazhTitulli: Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht   Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 8:21 pm

Per te ndertuar rrjetin kompjuterash duhen keto pajisje pervec kompjuterave te pajisur me karta rrjeti :

Switch varet me sa porta e doni nga numri i komjuterave nese keni shume duhen 2
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht 10040725

Duhet te ndertosh kabullin e rrjeti per cdo kompjuter ja dhe si duhet bere koka e rrjetit "

Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht Cisco082908_A
Jane te njejte si per serverin dhe per klientet
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht 15%20FT.%20Cat5e%20RJ45%20Straight%20Through%20Network%20Cable

Pasi jane ndertuar sakt dhe jane lidhur kompjuterat me switch-in duhen vendosur IP :ne
ne desktop ose ne control panel kliko [shadow=red,left][glow=red,2,300]MY NETWORK PLACES[/glow][/shadow]
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht My_Network_Places
Ne te djatht kliko View network connections
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht Createxp1-2
Duhet tu shfaqet afersisht kjo pamje varet nga sa karta rrjeti keni dhe sa lidhje me internetin
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht Wxp_e03
Te LOCAL AREA CONNECTION kliko me te djathtin e mausit dhe kliko te [glow=red,2,300]PROPERTIES[/glow] do tu shfaqet kjo pamje :
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht Winlacpropgen_1
Do te klikoni dy here te [glow=red,2,300]INTERNET PROTOCOL (TCP/IP)[/glow]
Ku do te vendosni IP si ne figur te serveri :
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht BluetoothNetwork,Properties,TCPIP,Properties
192.168.0.1 IP adress :
Te [glow=red,2,300]Default gateway[/glow] : 192.168.0.1 dhe klikoni Ok
Te njejten procedur do te ndiqni dhe te kompjuterat e tjere ne rrjet por te
IP adress do te vendosni te kompjuteri 1 192.168.0.2 dhe default gateway do te vendosni te te gjithe kompjuterat
192.168.0.1
te kompjuteri 2 do te rrisni me nje shifren e fundit 192.168.0.3 e keshtu me radh
Te gjithe komjutereat duhet te jene te lidhur ne rrjet nqs. nuk jane bere gabime dhe tani mund te beni share dokumetanve
ne rrjet dhe mund te printoni nga rrjeti te tere vetem me nje printer :
Mund te vendosni dhe nje program te serveri per te kontrolluar sallen per tu bere administrator :
Shpresoj te jem shprehur sa me qarte . Shikim te kendshem

Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht World-in-your-hand
[move]WORLD IN YOUR HAND[/move]


TE ME FALIN PREFESIONIST PER NDONJE GABIM SE UNE NUK KAM MBARUAR AS
ELEKTRONIK E AS INFORMATIK POR JAM PER FINANCE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ndertimi i nje rrjeti komjuterash te thjesht
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Free forum | Computers and Internet | Computers | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions