MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pasioni femeror ndizet ne mendje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Pasioni femeror ndizet ne mendje Empty
MesazhTitulli: Pasioni femeror ndizet ne mendje   Pasioni femeror ndizet ne mendje Icon_minitimeFri Nov 14, 2008 1:13 am

Pasioni femeror ndizet ne mendje 12265410Koincidenca ėshtė e pazakontė: zbulimit rastėsor tė viteve ‘80 qė sildenafili (pilula qė nga tė gjithė njihet si viagra), i eksperimentuar si ilaē enėzgjerues, ishte efikas kundėr impotencės mashkullore, iu bashkėngjit edhe njė tjetėr zbulim po aq rastėsor sa i pari: flibanserina, njė molekulė qė i ėshtė bėrė sinteza nė Itali rreth dhjetė vjet mė parė dhe qė ėshtė eksperimentuar si antidepresiv, rezultoi efikas pėr tė penguar rėnien e dėshirės seksuale te femrat.

Sasia e pakėt, ose mungesa e dėshirės, e shoqėruar si me mangėsinė e mendimeve e fantazisė ashtu edhe me humbjen e pėrgjigjes sė disa stimujve nė fushėn erotike, ėshtė mė e pėrhapura mes ērregullimeve seksuale tė femrės.

Viagra e provuar te femrat nuk ka dhėnė rezultate: enėzgjerimi qė kalon nė organet gjenitale, duke nxitur ereksionin mashkullor, nuk ka shfaqur asnjė efektshmėri erotike tek ato tė femrave. Edhe flibanserina ėshtė pjesėrisht e pavlerė te femra, megjithatė molekula vepron nė nivelin cerebral me njė veprim, i cili ėshtė i ndėrlikuar dhe shumė pak i qartė nė kėto zona - sidomos hapėsira limbike - qė janė tė lidhura drejtpėrdrejt me dėshirėn, emocionet dhe kėnaqėsinė seksuale.

Te femra, dėshira seksuale i ka bazat e saj biologjike te dy hormone: direkte tek androgjenet dhe indirekte tek estrogjenet. Duhet ende pėr tė kuptuar se si flibanserina, qė nuk ėshtė njė hormon, lidhet mes androgjeneve dhe estrogjeneve pėr tė nxitur qendrėn e dėshirės seksuale. Ndėrkohė, shumė antidepresivė janė pak a shumė induktorė tė uljes sė epshit femėror (dhe mashkullor). Flibanserina konsiderohet si e ngjashme me njė antidepresiv dhe ndryshe nga ato qė tė vėnė nė gjumė ka efektin e kundėrt qė tė mban zgjuar.

Njė nga zbuluesit dhe eksperimentuesit e flibanserinės shpjegon: "Duket se kjo molekulė vepron mbi dy receptorė tė sistemit nervor qendror dhe rregullon edhe aktivitetin e dopaminės, njė tjetėr neurotransmetues cerebral, i cili, ashtu si serotonina, nxit qelizat nervore nė mėnyra tė ndryshme. Njė prej kėtyre mekanizmave ėshtė pikėrisht aktivizimi i qendrės cerebrale tė dėshirės seksuale".

Eksperimenti klinik i flibanserinės, qė ėshtė kryer tre vitet e fundit nė 220 qendra shėndetėsore, si nė Shtetet e Bashkuara ashtu edhe nė Evropė, ka arritur nė fazėn pėrfundimtare. Ky eksperiment ėshtė bazuar kryesisht te tri teste klinike: rritja e dėshirės seksuale, ulja e shqetėsimeve tė njė marrėdhėnieje qė lidhet me dėshirėn e pakėt seksuale dhe numri i aktiviteteve seksuale tė kėnaqshme. Pėr tė kryer eksperimentin kanė qenė tė gatshme 500 mijė femra.

"U kemi dhėnė flibanserinė vullnetareve tė reja nė moshė dhe atyre qė ishin para menopauzės", tregon pėrgjegjėsja kryesore e kėtij studimi dhe drejtoresha e qendrės sė endinokrinologjisė gjinekologjike nė Universitetin e Pavias.

"Edhe ne tani, si tė gjitha qendrat e tjera evropiane dhe amerikane ku ėshtė kryer eksperimenti, mund tė flasim pėr rezultate mjaft inkurajuese, sa mund tė parashikojmė se e ashtuquajtura pilula e dėshirės mund tė jetė nė dispozicion tė femrave nė njė kohė relativisht tė shkurtėr, pėr njė vit ose pak mė shumė", thekson specialistja.

"Por kujdes, flibanserina nuk duhet konsideruar njė afrodiziak dhe nuk duhet tė merret sa herė ėshtė e nevojshme, si pilulat e tjera kundėr impotencės pėr njeriun. Ndryshe nga tė tjerėt, ky ilaē duhet tė pėrdoret ēdo ditė nga femra dhe pėr njė periudhė kohe tė caktuar, nga tre nė gjashtė muaj. Kjo, sipas eksperiencės sonė. Nė fakt duhet pėrdorur deri sa fuqitė e rizgjimit tė dėshirės, sė bashku me kaskadėn e ndjeshmėrisė dhe ‘mirėseardhjen‘ e epshit, orgazmės, pėrmirėsimit tė marrėdhėnies me partnerin, tė konsolidohen".

Dhe nė fund shton: "Ajo qė mbetet mė pas pėr t‘u studiuar ėshtė nėse flibanserina mund tė jetė efikase pėr tė penguar uljen e dėshirės seksuale te femrat pas menopauzės".


Gazeta: Shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Pasioni femeror ndizet ne mendje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions