MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Empty
MesazhTitulli: Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran   Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Icon_minitimeWed Jun 04, 2008 1:52 am

Allahu nuk i do ata qė kalojnė kufijtė

“Dhe luftoni nė rrugėn e Allahut ata qė ju luftojnė ju, por mos i kaloni kufijtė. Vėrtet Allahu nuk i do ata qė i kalojnė kufijtė.”1
“O ju qė keni besuar! Mos i bėni tė paligjshme tajjibatet (tė mirat nga ushqimet, njerėzit, punėt e tyre, besimin e gjithēka tjetėr) tė cilat Allahu i ka bėrė tė ligjshme pėr ju dhe mos i kaloni kufijtė, se me tė vėrtetė Allahu nuk i do thyesit e ligjeve (ata qė kalojnė kufijtė e vendosur nga Allahu).”
“Lutjuni Zotit tuaj me pėrulje dhe nė vetveten tuaj. Vėrtet Ai nuk i do ata qė i kalojnė kufijtė.”

Allahu nuk i do ata qė bėjnė fesad (shkatėrrim)

“Dhe nga njerėzit ėshtė edhe ai, fjala e tė cilit mund tė tė kėnaq ty (O Muhammed) nė jetėn e kėsaj bote dhe i cili e lut Allahun tė dėshmojė pėr ēfarė ai ka nė zemėr, megjithatė ai ėshtė mė grindaveci nga kundėrshtarėt. Ndėrsa kur largohet prej teje (o Muhamed), pėrpjekja e tij nė tokė ėshtė tė bėjė fesad (dėme, shkatėrrime, djallėzi) nė tė dhe tė shkatėrrojė prodhimet dhe bagėtitė; e Allahu nuk e do fesadin (shkatėrrimin).”

Allahu nuk i do mosbesimtarėt dhe gjynahqarėt

“Allahu do tė shkatėrrojė ribanė (kamatėn) dhe do tė shtojė sadakanė (veprat bėmirėse, lėmoshėn). Dhe Allahu nuk i do aspak mosbesimtarėt dhe gjynahqarėt.”

Allahu nuk i do mohuesit

“Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe tė Dėrguarit (Muhamedit alejhi selam).” Por nė qoftė se ata shmangen, atėherė Allahu nuk i do mohuesit.”6

Allahu nuk i do zullumqarėt

“Dhe sa pėr ata qė besojnė (nė Njėsinė e Allahut) dhe qė punojnė mirėsi e drejtėsi, atyre Allahu do t’ua paguajė plotėsisht shpėrblimin. Dhe Allahu nuk i do zullimqarėt.”

Allahu nuk i do kryelartėt mbivlerėsues

“Adhuroni Allahun dhe mos i vini Atij shok nė adhurim, dhe u bėni mirėsi prindėrve, tė afėrmve, jetimėve, tė varfėrve qė lypin, fqinjit tė afėrt, fqinjit tė ardhur, shokut pranė, udhėtarit (qė takoni) dhe atyre (robėrve) qė i keni nėn pushtetin tuaj. Vėrtet Allahu nuk i do ata qė janė kryepėrpjetė e qė mburren.”

Allahu nuk i do tradhtarėt dhe vepėrulėtit

“Dhe mos sill prova nė mbrojtje tė atyre tė cilėt mashtrojnė vetveten. Sigurisht qė Allahu nuk do asnjė qė tradhėton dhe qė jepet pas punėve tė ulėta e tė dėnueshme.”

Allahu nuk i do publikuesit e sė keqes

“Allahu nuk do publikimin e sė keqes, pėrveē atij tė cilit i ėshtė bėrė padrejtėsi. Dhe Allahu ėshtė kurdoherė Gjithėdėgjues, i Gjithėditur.”

Allahu nuk i do ngatėrrestarėt

“Jehuditė thonė: “Dora e Allahut ėshtė e lidhur (e shtrėnguar, Ai nuk dhuron dhe nuk shpenzon nga begatitė e Tij). “Qofshin tė shtanguara duart e tyre dhe qofshin tė mallkuar ata, pėr ēfarė u nxorri goja! Pėrkundrazi, tė dy Duart e Tij janė gjerėsisht tė shtrira. Ai shpenzon nga begatitė e Tij ashtu siē do Ai. Nė tė vėrtetė, Shpallja Hyjnore e cila tė ka zbritur ty nga Allahu, shton te shumica e tyre kokėfortėsi mosnėnshtrimi dhe mosbesimi. Ne kemi futur ndėrmjet tyre armiqėsi dhe urrejtje deri nė Ditėn e Ringjalljes. Ēdo herė qė ata ndezin zjarrin e luftės, Allahu ua shuajti atė, ndėrsa ata gjithnjė pėrpiqen tė bėjnė djallėzi nė tokė. Dhe Allahu nuk i do ngatėrrestarėt.”

Allahu nuk i do shpėrdoruesit

“Dhe Ai ėshtė i Cili sjell prodhime nga kopshtet e rrethuar dhe tė parrethuar (tė kultivuar dhe tė pakultivuar) dhe nė palmat e hurmave dhe prodhime tė tjera tė llojllojshme me forma e shije tė larmishme; ullinj dhe shegė qė ngjasojnė (si bimė), por tė largėt (nė shije). Hani nga frutat e tyre kur t’i nxjerrin, por paguani atė qė ju takon prej tyre (zekatin sipas urdhrit tė Allahut nė masė tė ndryshme) ditėn e tė vjelave, por mos jini dorėshpuar. Vėrtet Allahu nuk i do shpėrdoruesit.”

Allahu nuk i do tradhtarėt

‘’Nė qoftė se ti (o Muhamed) ke frikė nga tradhtia e ēfarėdo populli, ktheju prapa (marrėveshjen) atyre qė tė jeni tė barabartė (qė tė mos ketė mė marrėveshje mes teje dhe atyre). Vėrtet qė Allahu nuk i do tradhėtarėt.”

Allahu nuk i do kryeneēėt arrogantė

‘’Ilahu (Zoti) juaj ėshtė Njė Zot (Allahu veē tė Cilit nuk ka tė drejtė, nuk meriton e nuk duhet tė adhurohet asgjė e askush tjetėr). Sa pėr ata qė nuk besojnė nė botėn e pastajme, zemrat e tyre nuk dinė e nuk pranojnė (besimin nė Njėsinė e Allahut) duke qenė edhe tepėr kryelartė e arrogantė. Me tė vėrtetė qė Allahu di ēfarė ata fshehin e ēfarė shfaqin. Sigurisht qė Ai nuk i do kryeneēėt e arrogantėt.”

Allahu nuk i do ata qė ngazėllehen

“Vėrtet qė Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
1.2.2008 ishte nga populli i Musait, por ai u suall me kryeneēėsi ndaj tyre. Dhe Ne i dhamė atij gjithė thesaret e begatitė, aq sa ēelėsat ishin njė peshė e madhe pėr t’u mbajtur pėr njė grup tė madh burrash tė fortė. Kur populli i tij i tha atij: “Mos u ngazėlle (me mosmirėnjohje ndaj mirėsisė sė Allahut). Vėrtet qė Allahu nuk i do ata qė ngazėllehen.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Empty
MesazhTitulli: ata qe allahu nuk i do ne kuran   Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Icon_minitimeWed Jun 03, 2009 4:52 pm

kuran esht nje liber i shejnt per myslimanismin dhe normal qe permban gjera te shejnta esht e veshtir te japesh pergjigje ne nje tem kaq delikate sa kjo .Per mendimin tim allahu domethen ZOTI ose ndryshe si mund te quhet ne gjuha te ndryshme esht nje dhe nuk perjashton asnjerin te gjith njerezit pavaresisht besimeve fetare qe ka cdo kush fet jan nje shpikje e njeriut .Zoti nuk do shpirt te keq dhe i urren genjeshtrat mashtrimet dhe te gjitha ato qe shkaterrojn harmonin qe ai krijoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Empty
MesazhTitulli: Re: Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran   Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Icon_minitimeWed Jul 28, 2010 12:17 pm

Me poshte po ju dergoj pergjigjen e nje personi qe vinte nga familje muslimane.
Ndermjet te tjerash ai shkruan:

Miqesija eshte nje gje e mire kur mbeshtetet ne raporte te drejta te besnikerise dhe sinqeritetit.
Miqesia e kesaj bote i ngjan loteve te nje prostitute,premtimeve te nje njeriu politik,patriotizmit fallco,eshte gjithmon nje dukje e jashtme dhe zhgenjyese.
I shkruajta te gjitha keto qe te jap te kuptosh se kush jane vlerat ne cilat eshte e bazuar jeta ime.
Bertold Breht ,duke shkruar per Hajnrih Mann thote: ....Ai nuk i kthente shpinen popullit gjerman,por shtypesve te popullit gjerman.Ai s'gjeti asgjekund nje atdhe te dyte,atdhe ne kuptimin e vendit ku mund te luftosh me mire per njerezimin.................
E konsideroj nje fat te madh qe Zoti me hapi syte per te pare te verteten e Tij.Vije nga nje familje qe e kishte traditen musulmane ,por ne fakt ishte ateiste,ndersa ime shoqe vinte nga nje familje praktikante musulmane ,xhaxhai i saj ishte hoxhe.
Te gjithe ne familjen time jemi konvertuar ne kristian,pas nje mrekullie qe ndodhi ne familjen time.
Jam i laureuar ne shkencat ekzakte,te gjithe ne familjen time,por te gjithe ashtu si Pali,apostulli i Jezus Krishtit ,ne letren drjtuar Filipianve Kapitulli 3,rrjeshti
7 Por gjerat qe me ishin fitim,i konsiderova ,per shkak te Krishtit,humbje.
8 Dhe me te vertete i konsideroj te gjitha keto nje humbje ne krahasim me vleren e larte te njohjes se Jezus Krishtit,Zotit tim,per shkak te te cilit i humba te gjitha keto dhe i konsideroj si pleh,qe une te fitoj Krishtin,
9 dhe qe te gjendem ne te ,duke pasur jo drejtesine time qe eshte nga ligji,por ate qe eshte nga besimi ne Krishtin:
drejtesia qe eshte nga Perendia,me ane te besimit,
10 qe te njoh ate dhe fuqine e ringjalljes se tij dhe pjesmarrjen ne mundimet e tij,duke u bere vete i ngjashem me te ne vdekjen e tij,
11 qe ne ndonje menyre te mund t'ia arrij ringjalljes prej se vdekurish.
Gjithe kulturen e botes,gjithe kulturen fituar nga studimi i librave te te gjitha fushave,gjithēka kam bere ne kete bote e konsideroj xero ne krahasim me njohjen e Krishtit.
Do te te shkruaj per dy gjera para se te prezantoj ate qe do te jete miku yt qe s'ka per te tradhtuar kurre,s'ka per te te braktisur kurre dhe qe ka per te qene gjithmon para teje kur rreziku vjen nga para,ka per te qene gjithmon prapa teje kur rreziku vjen nga pas,ka per te qene gjithmmon krahe teje kur rreziku vjen nga krahet dhe ka per te te marre ne krahe kur toka djeg nga poshte.
Une kam nje fare moshe nuk jam i ri siē mendon dhe kam provuar shume gjera ne jete,siē ēdo njeri ,nuk jam duke u mburrur,kam pasur nje mik qe per 35 vjete e kam konsideruar me te shtrenjte se vellain,kam vetem nje vella prej gjaku,sapo u be me pozite ne vitet e para te demokracise,te parin qe pushoi nga puna, ke thua pushoi?
mua,qe njihesha si nje intelektual me kompetence dhe ndershmeri.Perse? Sepse ashtu e donte politika qe ai deshironte te ndiqte.I gjithe qyteti e denoi veprimin e tij,dhe per ta perligjur filloi qe te fliste kunder meje.
Disa vite me vone njoha Jezus Krishtin,pas nje mrekullie sherimi ne familjen time,dhe e di se ēfare me kerkoi Jezusi te beje ? Fale mikun tend me tha, e di qe te ka bere keq,por edhe ti ne gjithe keto vite Mua me ke bere akoma me keq,me ke share,mohuar ,ke qene armiku i im,per mos te permend dhe te gjitha gjerat e tjera,lakmite,ligesite,smirat,mashtrimet,shpifjet mburrjet,i pabindur ndaj prinderve etj. e te tjera. Gjeja me veshtire per mua,u justifikova,u perpoqa ta bind,por Ai me tha : ti me lutesh ēdo dite dhe me thua m'i fale mekatet ashtu si dhe une i fale mekataret e mi, Pra fale mikun tend dhe ketu fillon miqesija jone e perjetshme,Une do te jem miku yt deri ne fund te botes.
Sepse miku im,jane fjalet e mija,siē eshte shkruar " Nuk ka asnjeri te drejte,as edhe nje.
Nuk ka asnjeri qe te kuptoj,nuk ka asnjeri qe te kerkoj Perendine.
Te gjithe kane dale nga udha e tij,qe te gjithe jane bere te padobishem,nuk ka asnje qe te beje te miren,as edhe nje.
Gryka e tyre eshte nje varr i hapur,me gjuhet e tyre kane thurur mashtrime,ka helm gjarperinjsh ne buzen e tyre,
goja e tyre eshte plot mallkim dhe hidhesi;
kembet e tyre jane te shpejta per te derdhur gjak;
ne udhet e tyre ka rrenim dhe gjeme,
dhe nuk e kane njohur udhen e paqes;
nuk ka ndruajtje te Perendise para syve te tyre."
Dhe ne dime nje gje " Se te gjitha gjerat bashkepunojne per te mire per ata qe e duan Perendine,per ata qe jane te thirrur sipas qellimit te Tij.Cfare te themi,pra,per keto gjera?
Ne qofte se Perendia eshte me ne ,kush mund te jete kunder nesh? Kush do te na ndaje nga dashuria e Krishtit?
Pikellimi,a ngushtica,a perndjekja,a uria,a te zhveshurit,a rreziku a shpata ?
Por ne te gjitha keto gjera ne jemi me shume se fitimtare per hire te atij qe na deshi.
Sepse jam i bindur se as vdekja,as jeta, as engjejt,as pushteti,as fuqia dhe as gjerat e tashme as gjerat e ardhshme,as lartesite,as thellesite as ndonje tjeter krijese,nuk do te mund te na ndaje nga dashuria e Perendise qe eshte ne Jezus Krishtin,Zotin tone.
Kam shume gjera per te thene,por besoj se me kuptove.Nuk jane studimet,nuk jane shkollat nuk jane kurset,nuk jane universitet ato qe te japin dashurine e Perendise,vetem njeri, Jezus Krishti eshte Ai qe mund te japi gjithēka sipas vullnetit te tij sepse Ati ka lene gjithēka ne doren e tij.
Ne ungjillin e Gjonit, Kapitulli 14 rrjeshti
6 Jezusi i tha " Une jam udha,e verteta dhe jeta; askush nuk vjen tek Ati perveēse nepermjet meje."
Keshtu miku im une,te tjeret,te gjithe kerkojne rruge te ndryshme per t'u kthyer tek Perendia, por s'ka rruge te tjera ,vetem Jezusi mund te te ēoje tek Perendia.
Blaise Pascal,fizikanti i famshem ,ka thene :
"Ne zemren e ēdo njeriu ka nje boshllek qe ka formen e Zotit dhe qe vetem Zoti mund ta mbush nepermjet birit te tij Jezus Krisht "
Te uroj me gjithe zemer,qe ate boshllek qe eshte dhe ne zemren tende Zoti nepermjet Jezus Krishtit ta mbush,qe edhe ti ashtu si shume besimtare te tjere te thuash:
Sepse edhe ne dikur ishim te pamend,rebel,endacake,rober te lakmive te ndryshme dhe qejfeve,duke jetuar ne ligesi dhe ne smire,te urryer dhe duke urryer njeri tjetrin.
Por kur u shfaq miresia e Perendise,Shpetimtarit tone,dhe dashuria e tij per njerezit, Ai na shpetoi jo me ane te veprave te drejta qe ne beme,por sipas meshires se tij,me ane te larjes se rilindjes dhe te riperteritjes se Frymes se Shenjte,te cilen e derdhi me mbushelli mbi ne,me ane te Jezus Krishtit,shpetimtarit tone,qe ne te shfajesuar me ane te hirit te tij,te behemi trashegimtare te jetes se perjetshme,sipas shpreses qe kemi.
Kjo fjale eshte e sigurte,dhe dua qe ti te pohosh me force keto gjera,qe ata qe kane besuar ne Perendine te kujdesen per te kryer vepra te mira.Keto gjera jane te mira dhe te dobishme per njerezit.
Te pershendes me gjithe zemer dhe Zoti t'i hapte syte per te kuptuar keto te verteta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Empty
MesazhTitulli: Re: Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran   Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ata qė Allahu nuk i do nė Kuran
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Komuniteti musliman-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions