MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tradita te Krishtlindjeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 28
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Tradita te Krishtlindjeve   Tue Jun 03, 2008 4:20 pm

Ne prezencen e lindjes, qe cdo vit e prezantojme ndermjet Betlemit,gjithcka eshte simbologji: stalla perfaqeson varferine.
Giuseppe (Xhuzepe) eshte intelekti;Maria i ulet Zotit duke pranuar vullnetin.
Kau perfaqeson parimin gjeneral (eshte simboli i fertilitetit dhe pjellorise ne Egjipt),forca seksuale.
Gomari perkundrazi perfaqeson personalitetin,natyren inferiore te njeriut.

Domethenia e prezences ne stalle e kaut dhe e gomarit eshte ne te vertet shume e thelle; duke fryre mbi Femijen Jesus ata e ngrohnin me fryme.
Fryma eshte jete,keshtu pra e fryra e gomarit dhe e kaut na kujton frymen ndihmese me te cilen Zoti i ka dhene shpirtin njeriut te pare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Tradita te Krishtlindjeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Komuniteti katolik-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create your own blog