MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Empty
MesazhTitulli: Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn   Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Icon_minitimeSun Oct 17, 2010 5:42 pm

Qytetarėt e Beratit kanė dėnuar ashpėr deklaratėn e Mitropolitit Ignat tė bėrė pak ditė mė parė nė Pejė, pėr gjendjen e krijuar nė Kosovė pėr shkėputjen e saj nga Serbia. Deklarata e tij u zbardh fillimisht nė mediat serbe e mė pas u pasqyrua edhe nė ato shqiptare. Duke e konsideruar si njė deklaratė absurde, qytetarėt i referohen historisė duke thėnė se Kosova ėshtė njė territor tėrėsisht shqiptar dhe i banuar nga shqiptarėt nė shekuj dhe se njė deklaratė e tillė ėshtė e pavend pėr njė pėrfaqėsues fetar si Ignati.

Pavarėsisht pėrpjekjeve pėr tė shkėputur njė konfirmim ose jo tė asaj qė Mitropoliti ka thėnė nė ceremoninė e fronėzimit tė Peshkopit Irinej si patriark i Kishės Ortodokse tė Serbisė ai ka kundėrshtuar tė komunikojė me median, raporton BalkanWeb.

“Tani po e shoh kėtė gjendje nė Kosovė. Po ndihem i shqetėsuar. Ne ortodoksėt shqiptarė, kemi ushqyer ndjenja tė pėrbashkėta me popullin dhe kishėn serbe gjatė bombardimit, ja edhe tani kėtu nė Kosovė. Por nė tė njėjtėn kohė ndiej njė gėzim dhe kėnaqėsi tė madhe kėtu nė Patrikanė dhe nė Kosovė. Kjo e mirė ėshtė pėr serbėt dhe Kishėn e tyre, e di dhe po e ndiej Jerusalemin tuaj”, ka qenė pėrshėndetja e Mitropolitit tė Beratit Ignati nė ceremoninė e organizuar nė Pejė, duke e quajtur Kosovėn si Jeruzalemin e Serbisė.


Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn (u39u)Mitropolitit%20Ignat%20berat%20324651
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Empty
MesazhTitulli: Re: Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn   Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Icon_minitimeTue Oct 19, 2010 12:03 pm

Kjo s'ka te beje fare me problematiken shqiptare!
Postoje ne faqen perkatese!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Empty
MesazhTitulli: Re: Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn   Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Icon_minitimeTue Oct 19, 2010 5:49 pm

mos te dogji dicka....!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Empty
MesazhTitulli: Re: Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn   Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Icon_minitimeThu Oct 21, 2010 10:45 am

POLITIKA E SHQIPTARĖVE NĖ MAQEDONINĖ ANTISHQIPTARE
Engjėll KOLIQI


Garlate (Lecco), 13 maj 2009
Nė vitet e fundit, jemi dėshmitarė tė shumė lėvizjeve politike, nė hapsirat ballkanike, qė shkaktuar nga faktori njeri, shpesh edhe janė pėrgjakur. Pikėrisht pėr shkak tė rrymave shumė t’ashpra dhe agresive, politiko-nacionaliste, hapsirat ballkanike nė shekujt dhe vitet e fundit kanė qenė arenė e shumė luftėrave. N’ato hapsira janė hapur shumė varre pėr njerėzit e pafajshėm, tė vrarė n’ato luftėra. Pothuajse tė gjitha luftėrat e shekujve dhe viteve tė fundit, nė kėto hapsira, ishin tė drejtuara kundėr kombit tonė. Falė gabimeve fatale tė politikės dhe diplomacisė ndėrkombėtare tė kohės, Shqipėria u nda dhe iu dha pjesė-pjesė shteteve pėrrreth (Serbisė, Greqisė, Maqedonisė e Malit tė Zi). Kėshtu mbi dy tė tretat e kombit shqiptar mbetėn jashtė trojeve, qė zyrtarisht i takonin shtetit shqiptar. Dhe, pėr ēudi, ēdo orvatje bashkimi nga ana jonė, me poltikėn dhe diplomacinė ndėrkombėtare kualifikohej si lėvizje nacionaliste, bile duke na akuzuar se kėshtu po punojmė “pėr formimin e Shqipėrisė sė Madhe”, qė nė tė vėrtetė ishte Shqipėria Etnike, ose thėnė shkurt e qartė: Shqipėria Normale.

E gjithė kjo amulli politike u shkaktua me angazhimin e pėrhershėm tė klasave partiake-shtetėrore nė kryeqytetet e vendeve pėrrreth qė kishin pushtuar trojet tona. Falė kėtyre lojėrave tė fėlliqta politike, me t’u mbyllur Lufta e Dytė Botėrore, qarqet sllavo-ortodokse tė lidhura nė mullarin komunist, njohėn njė komb tė ti dhe njė shtet tė ri – atė tė Maqedonisė, ku si kryeqytet caktuan Shkupin – qytetin me mė sė shumti shqiptarė nė botė e njė kohė edhe kryeqytet i Vilajetit tė Kosovės. Era e rrezikut t’asaj loje politiko-diplomatike qė e luajtėn qarqet sllavo-komuniste mbi gjashtėdhjetė vite mė parė, po ndihet edhe sot. E zhytur nė tė njėjtat lojėra, Greqia e sotme (poashtu shoviniste) po e bllokon Maqedoninė nė integrimet ndėrkombėtare – siē thuhet – pėr shkak tė emrit tė saj. Grekėt pretendojnė qė Aleksandri i Madh ishte i tyre e ai nė tė vėrtetė ishte i yni – ilir. Me emrin e tij ai vend (Maqedonia) e mba emrin dhe qeveria e Shkupit pretendon t’ia ngris njė pėrmendore nė qendėr tė kryeqytetit. Duke pasur parasysh rolin e madh tė figurės sė Nėnės Tereze nė botė dhe identifikimin e drejtė te saj kombėtar – shqiptar, sllavomaqedonasit duan t’ia shkatėrrojnė shtėpinė e lindjes nė Shkup dhe aty ta ndėrtojnė njė katedralė ortodokse. Kėso planesh dijnė dhe mund tė bėjnė vetėm sllavo-komunistėt e tėrbuar, qė duan gjithmonė tė rrojnė mbi shpatullat e tė tjerėve. Jo siē shprehen ata, por grekėt kanė plotėsisht tė drejtė qė e pengojnė integrimin ndėrkombėtar tė shtetit me emrin Maqedoni.

Po shqiptarėt n’atė shtet, qė pėrbėjnė mė shumė se gjysmėn e popullsisė, ēka po bėjnė dhe ēfarė politike po udhėheqin?! Nė kėtė pyetje po pėrgjigjem vetė, me gjuhėn qė e meriton politika e shqiptarėve atje. Ata pėr qėllime karrieriste personale, po ua bėjnė vetėm okej dhe peqej sllavo-maqedonasve, duke ua lėpirė kėmbėt dhe... Pėrfaqėsimin nė parlamentin e kėtij shteti e bėjnė sipas “kėshillave tė vėllezėrve maqedonas”, aq sa ata duan dhe u lejojnė, por kurrsesi sipas numrit tė popullsisė, respektivisht tė zgjedhėsve. Mjafton qė ata personalisht tė jenė deputetė e ministra, pėr kombin s’ka rėndėsi. Nė zgjedhjet e fundit, po tė votonin tė gjithė shqiptarėt pėr njė kandidat tė pėrbashkėt, presidenti i Maqedonisė do tė zgjidhej shqiptar, por ata dualėn me disa kandidatė dhe ishte shumė e qartė qė do tė humbnin qė tė gjithė. Disa shkojnė aq larg saqė thonė se ashtu ishin marrė vesh dhe ēdo marrėveshje duhet respektuar. E ne i pyesim ata: - Ku ėshtė Marrėveshja e Ohrit dhe sa po zbatohet. Dhe po ua konfirmojmė: kusht i domosdoshėm pėr plotėsimin e interesave personale ėshtė plotėsimi i mirėfilltė i interesit kombėtar.

Duke i parė tė gjitha kėto, patriotėt shqiptarė nė fillim tė kėtij shekulli zhvilluan njė luftė ēėirimtare. Duke parė se po e marrin krejt Maqedoninė sllavo-maqedonasit dhe bashkėsia ndėrkombėtare luajtėn njė tjetėr lojė tė fėlliqtė politike pėr t’u shpėtuar kombi fals sllavo-maqedonas, u organizua e ashtuquajtura Konferenca e Ohrit dhe u arrit njė marrėveshje pėr ndaljen e luftimeve dhe pėr ndėrtimin e njė shteti atje, me tė drejta tė plota tė tė gjitha nacionaliteteve. Shqiptarėt (pėrfaqėsues tė politikės) i thanė po. Lufta u ndal.

E tani atje po ndėrtohet njė shtet sllavo-maqedonas, duke i shtypur tė drejtat e tė tjerėve e sidomos ato tė shqiptarėve, qė nga dita nė ditė janė aktorė tė pavlefshėm tė kompromiseve politike atje. Marrėveshja e Ohrit kurrė nuk u realizua praktikisht e qarqe tė ndryshme shqiptare (herė PDSH e herė BDI) vazhdojnė t’i ējerrin kolltuqet e pushtetmbajtėsve tė shtetit tė kriminelėve sllavo-maqedonas.
fluturoo

I gjetur nėn trysninė e drejtė politike tė SHBA-ve ai shtet u detyrua ta njohė Republikėn e Kosovės, mirėpo siē dijnė vetėm sllavo-ortodoksėt kokmunistė, kurrė nuk u lidhėn marrėdhėnie diplomatike, me emėrim ambasadorėsht e me hapje ambasadash. Dje, me rastin e inaugurimit tė presidentir tė ri maqedonas, nė Shkup nuk u ftua i vetmi president republike i njė vendi fqinj – Dr Fatmir Sejdiu. Nuk u ftua nga presioni serbian, sepse vėllai i madh nga Beogradi (Boris Tadiqi) nuk do tė mund tė jetė aty bashkė me Presidentin e Republikės sė Kosovės. Dhe shqiptarėt shkuan aty e festuan me “vėllezėrit” sllavė. Bile shkoi edhe Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė - Bamir Topi. Ai edhepse nuk u ul nė tavolinėn e kafesė me Tadiqin, edhepse kritikoi haptas presidentin sllavo-maqedonas pėr mungesėn e Presidentit tė Kosovės, gaboi rėndė me pjesėmarrjen a tij aty. Ai duhej tė thoshte: - “Ju falemnderit, por nuk mund tė vij aty ku nuk u ftua vėllai im”!

Derisa ne tė veprojmė me kėso politika nėnshtrimi me fqinjtė e me ndėrkombėtarėt, do tė na ndodhin ēdo ditė gjėra tė pėrēudshme, ruana Zot deri nė copėtimin e shkapėrderdhjen e mėtejshme tė trojeve tona etnike. E fajet kuptohet kush i ka – liderėt e qarqeve dhe partive politike shqiptare, qė po duan tė bėjnė njė karrierė personale politike, mbi kurrizin e kėrrusur tė kombit. Le tė dihet njėherepėrgjithmonė kush janė tradhtarėt. Le t’u thuhet atyre haptas se nuk mund tė pėrgjigjen as tė flasin nė emėr tė shqiptarėve as tė shqiptarizmės. Rroftė Shqipėria Etnike! Rroftė Kombi Shqiptar! Zoti i bekoftė mbarė shqiptarėt nė Shqipėrinė Etnike!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Empty
MesazhTitulli: Re: Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn   Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mitropoliti i Beratit nuk komenton deklaratėn pėr Kosovėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions