MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik Empty
MesazhTitulli: Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik   Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik Icon_minitimeTue Jun 02, 2009 12:13 am

Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik

Njė avion francez me 228 vetė nė bord dhe qė udhėtonte nga Brazili nė Francė ėshtė zhdukur mbi Atlantik si rezultat i njė rrufeje, thonė autoritete tė Air France.

Airbus dėrgoi njė mesazh automatik nė orėn 0214, sipas orės sė Grenuiēit, katėr orė pasi u largua nga Rio De Zhaneiro.
Ai ishte mbi oqean kur u zhduk, duke vėshtirėsuar kėrkimet nga avionė tė tjerė francezė dhe brazilianė.
Air France ka ngritur njė Qendėr pėr Krizėn pėr tė afėrmit e udhėtarėve.
Njė ministėr francez i tha radios France Info se avioni ishte zhdukur si nga radarėt ushtarakė, ashtu dhe ata civilė dhe se aktualisht do t'i kishte mbaruar karburanti.
Ministri francez pėrgjegjės pėr transportin, Jean Louis Borloo, pėrjashtoi mundėsinė e rrėmbimit tė avionit si shkak tė humbjes sė avionit.
Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik --fl447
Avioni AF 447 u largua nga Rio nė orėn 19 sipas orės lokale, tė dielėn. Ai kishte nė bord 216 pasagjerė dhe 12 ekuipazh, midis tyre 3 pilotė.
Midis pasagjerėve kishte njė tė sapolindur, shtatė fėmijė, 82 gra dhe 126 burra.
Detajet e kombėsive tė pasagjerėve nuk janė liruar menjėherė, por besohet se njė numėr italianėsh dhe britanikėsh ishin midis francezėve dhe brazilianėve.
Kėrkim i gjatė
Airbus 330-200 pritej tė arrinte nė Paris nė orėn 1110 sipas orės lokale.
Thuhet se ai u zhduk rreth 300 km nė verilindje tė qytetit brazilian tė Natal-it.
Zėdhėnėsi i forcės ajrore braziliane, kolonel Henry Munhoz tha pėr TV brazilian se avioni nuk ishte kapur nga radarėt nė Ishujt e Cape Verde dhe konfirmoi se forcat ajrore braziliane ishin nisur nga Fernando de Noronha pėr tė kėrkuar pėr avionin.Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik --PLANE%20APa
Zoti Borloo tha se avionit duhet t'i kishte mbaruar karburanti.
"Do tė jetė njė histori e gjatė dhe e dhimbshme," tha Douglas Ferreira Machando, personi qė drejton hetimin.
"Kutia e zezė do tė jetė nė fund tė detit".
Njė zėdhėnėse e Air France tha se nuk kishte patur kontakt me avionin pėr njė periudhė tė gjatė kohe.
Qendra e krizės
Njė nga punonjėsit e Air France i tha AFP-sė se njerėzit qė po pritnin nė aeroport pėr tė afėrmit do tė qėndronin nė njė zonė tė veēantė tė aeroportit Charles de Gaulle.
"Dua tė them se ēdo person nė Air France ėshtė tepėr i tronditur dhe ndan dhimbjen e tė afėrmve tė pasagjerėve. Ne do tė bėjmė ēfarė ėshtė e mundur pėr t'i ndihmuar ata," premtoi zoti Gourgeon.Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik Xxxsarkozy
Presidenti francez, Nicolas Sarkozy shprehu shqetėsim tė thellė dhe i bėri thirrje autoriteteve pėrkatėse tė bnin ē'ėshtė e mundur pėr tė gjetur avionin, tha zyra e tij.
Ky ėshtė incidenti i parė i madh nė hapėsirėn ajrore braziliane qė kur njė avion i linjės Tam u rrėzua nė San Paolo nė korrik tė 2007 duke vrarė 199 vetė.
Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik +plane

Shefi ekzekutiv i Air France Pierre Henri Gourgeon foli me gazetarė nė selinė e linjave ajrore, nė Paris,nė aeroportin Charles de Gaulle

Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik +plane.650.3
Tė afėrmit dhe miqtė e pasagjerėve tė fluturimit Air France AF447 mbėrrijė nė qendrėn e krizės nė aeroportin Charles de Gaulle pranė ParisitAeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik Xxxpl_


Mare nga Bota sot online.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik Empty
MesazhTitulli: aeroplani francez zhduket mbi oqeanin atlantik   Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik Icon_minitimeWed Jun 03, 2009 9:41 am

kjo esht nje gje shum e llaftarshme per zotin dhe nje gje e pa pritur sepse aeroplani nuk kishte ndo nje problem por nga nje rrufe u shkaktuan te gjitha ca te them me me vjen me te vertet shum keq dhe ngushellimet e mia nga zemra ca ti besh vdekjes nuk mund ti shmsnget as nje njeri ne shum gjera ka arritur njeriu tja dal mban por vdekjes jo PERSHENDETJE NGA ERJIOLA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Aeroplani francez zhduket mbi Oqeanin Atlantik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions