MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mjekėt i rikthejnė fytyrėn, njė mrekulli pas 22 orėsh operim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Mjekėt i rikthejnė fytyrėn, njė mrekulli pas 22 orėsh operim   Thu May 07, 2009 11:04 amE qėllon burri me pistoletė, bėn transplantim fytyre. Ėshtė transplantimi mė i kompletuar qė ėshtė bėrė deri tani nė botė. Janė dashur plot 22 orė nė sallėn e operacionit.
Fotot dhe historia e Connie Culp, kanė qenė dje nė gjithė gazetat e botės. Kur pesė vjet mė parė buri i saj i qėlloi me pistoletė nė fytyrė, Connie Culp, njė grua nga Ohio, shpėtoi nga vdekja, por jo nga shpėrfytyrimi. 80% e fytyrės sė saj "shpėrtheu", duke lėnė njė vrimė atje ku mė parė ishin hunda, qiellzat, mollėzat dhe njė sy. Pas 30 operacioneve dhe rifitimit tė ngadaltė tė disa funksioneve, 46-vjeēarja mbijetoi e gjymtuar, pa arritur tė shijonte ushqimet, tė merrte frymė nė mėnyrė natyrale, tė ndjente parfumet dhe tė shihte dy fėmijėt e saj.
E mbyllur nė shtėpi, pėr faktin se njerėzit kishin frikė nga pamja e saj monstruoze, kalonte ditė tė tėra, derisa 5 muaj mė parė mori fytyrėn e njė gruaje tė vdekur dhe arriti njė rekord: transplantimin e parė komplet tė fytyrės qė ėshtė bėrė ndonjėherė nga mjekėsia.
Operacioni, qė u mbyll nė dhjetorin e kaluar, u krye nga njė ekip prej 11 kirurgėsh nė klinikėn Cleveland Clinic, nė Ohio dhe ka zgjatur plot 22 orė, ndėrsa kostoja ka qenė 300 mijė dollarė. Kirurgėt kanė rivendosur kocka, muskuj, nerva, kapilarė gjaku dhe lėkurė pėr 80% tė fytyrės sė saj, pėrveē qepallave, ballit, buzės sė poshtme dhe mjekrės.
"Ėshtė transplantimi mė i kompletuar qė ėshtė arritur tė bėhet deri tani, - ka komentuar Maria Siemionow, shefja e skuadrės sė kirurgėve, - dhe jemi shumė tė kėnaqur sepse menduam qė kjo lodhje e jona mund tė ndryshonte tėrėsisht jetėn e Connie. Ka qenė gjithnjė njė grua e fortė dhe pozitive, por nuk arrinte tė jetonte normalisht, sepse njerėzit e largonin. Tani nuk do tė jetė perfekte, apo e lezetshme, por tė paktėn do tė mundė tė marrė frymė pa tub, do tė mundė tė qeshė dhe ka arritur tė realizojė dėshirėn mė tė madhe: tė mos fyhet nė rrugė, tė vėzhgohet dhe tė mos trembė tė tjerėt".
Connie, e cila me shumė vėshtirėsi ka arritur tė flasė, ka falėnderuar familjen e dhurueses dhe me njė batutė u ka bėrė komplimente mjekėve qė "i kanė rikthyer hundėn e saj", gjėnė qė kishte mė shumė merak.
Burri i Culp, pasi i qėlloi gruas, tentoi tė vetėvritej, por nuk ia arriti qėllimit. U dėnua me 7 vjet burg dhe me sa duket Connie e ka falur dhe pret ta takojė menjėherė sapo ai tė pėrfundojė kryerjen e dėnimit.
Rreziqet dhe sukseset e teknikės sė re - Transplantimet e fytyrave janė ende nė faza eksperimentale dhe tė dyshimta, pasi kanė shumė rreziqe tė mėvonshme dhe nuk sigurojnė pėrmirėsim tė aspektit tė pacientit. Transplantimi i parė nė botė, nė fytyrė, ėshtė kryer nė 2005-ėn, nė Amiens, nė Francė, tek njė 36-vjeēare, Isabelle Dinoire, e cila ishte shpėrfytyruar nga kafshimet e qenit tė saj. Asaj iu ribėnė hunda dhe goja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: mjeket i rikthjen fytyren ,nje mrekulli pas 22 oresh   Thu May 07, 2009 12:51 pm

esht me te vertet nje mrekulli qe i ka sjell ksaj gruaje buzqeshje dhe e ka mbushur me plot shpese per jeten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: mjeket i rikthejn fytyren nje mrekulli pas 22 oresh operim   Thu May 07, 2009 12:59 pm

22 ore jan me te vertet shum por para nje jete te njeriut shumezoen me zero keta i admiroj shum keta mjeke qe ja dolen mban nje operacjonit kaq te veshtir jan me te vertet te zotit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Mjekėt i rikthejnė fytyrėn, njė mrekulli pas 22 orėsh operim   Thu May 07, 2009 2:43 pm


  • esht me te vertet nje mrekulli qe i ka sjell ksaj gruaje buzqeshje dhe e ka mbushur me plot shpese per jeten

Vertet ashtu eshte, sic e pershkrove Erjola, ke te drejte keta doktor bene ta pamundurn te mundur, duke i dhuruar buzeqeshien dhe falur jete kesaj femre.
Sepse edhe ajo gezon te drejta te plota si gjith kush tjeter ne k'te bote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mjekėt i rikthejnė fytyrėn, njė mrekulli pas 22 orėsh operim   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mjekėt i rikthejnė fytyrėn, njė mrekulli pas 22 orėsh operim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gazmend Islami:Debati Buzhala-Molliqaj nxjerrė fytyrėn e spiunit?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs