MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēudia e IBM: Ja Web-i qė do tė flasė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Ēudia e IBM: Ja Web-i qė do tė flasė   Sat Dec 20, 2008 1:08 am

IBM po pėrgatitet pėr njė tjetėr ēudi teknologjike. Shumė shpejt, pėrdoruesit e kompjuterėve dhe internetit, do tė kenė mundėsinė e njė “Spoken Web” (Web-i qė flet). Me kėtė teknologji, njerėzit do tė kenė mundėsinė e marrjes sė informacionit me zė, pas zėrit qė pėrcillet nga aparati telefonik. Nė kėtė mėnyrė, po bėhen pėrgatitjet qė njerėzit nė vend tė kompjuterit, me anė tė telefonit celularė tė kenė mundėsinė e gjetjes sė informacionit tė kėrkuar.

Pas futjes nė funksion tė kėtij Spoken Web, njerėzit do tė kenė mundėsinė qė kur pėrdorin makinė, nėpėrmjet telefonit tė orientohen pėr nė adresėn qė do tė shkojnė. Po ashtu, mund tė bėjnė rezervime nė restorante tė caktuara dhe mėsojė mbi vėrejtjet qė mund tė ketė ndaj tyre.

Pėr ata qė janė tė dhėnė pas kuzhinės, do tė mund tė gjejnė receta gatimi nga mė tė ndryshmet, duke kontrolluar kėshtu edhe nxehtėsinė e furrės, kohėn se sa duhet tė qėndroja tava nė tė etj.

Njė tjetėr gjė interesante, ėshtė qė kur ata tė dalin nga puna, pėr tė mos humbur kohė nėpėr markete pėr blerjen e sendeve tė nevojshme, do tė kenė mundėsinė e porositjes para se tė shkojnė atje.

E teksa shikojmė gjithė kėto zhvillime nė fushėn e teknologjisė, vlen tė pėrmendet gjithashtu qė vetėm 17 pėr qind e popullsisė botėrore pėrdorin internet. Rreth 83 pėr qind e saj, jetojnė nė kushte tė varfra.


Nga: Start
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Ēudia e IBM: Ja Web-i qė do tė flasė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs