MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Studimi, njė proteinė qė ngadalėson plakjen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Studimi, njė proteinė qė ngadalėson plakjen   Fri Dec 12, 2008 1:56 pm

Njė proteinė qė duket se ėshtė e aftė tė zgjasė vitet e rinisė, duke vonuar procesin e plakjes. Bėhet fjalė pėr njė molekulė qė shton gjenet aktive dhe qelizat e reja, tė cilat me kalimin e viteve pakėsohen dhe ne nisim e plakemi.Studimi qė mund tu hyjė nė punė njerėzve ėshtė eksperimentuar tek minjtė dhe ėshtė realizuar nga David Sinclair nė “Harvard Medical School” nė Boston. Ai ka vėnė nė punė njė molekulė tė quajtur “sirt1”, dhe minjtė qė janė injektuar me tė kanė mbetur tė rinj pėr njė kohė mė tė gjatė. Sipas revistės “Cell”, qė ka publikuar kėrkimin proteina sirt1 ka pėr detyrė tė mbajė tė re ADN dhe tė kontrollojė qė tė jenė aktivė vetėm gjenet e rinisė, ato gjene qė normalisht duhet tė jenė nė ‘punė’ nė organet e ndryshme dhe tė funksionojnė mirė.

Kjo proteinė ėshtė njė njohje e vjetėr e ekspertėve qė merren me plakjen. Ata kanė zbuluar se funksioni i sirt1 ėshtė i dyfishtė: mban nė normė tė mirė gjenet duke pasur parasysh funksionon e tyrė nė organizėm dhe ndez ‘semaforin jeshil’ pėr ato gjene qė duhet tė jėnė aktivė dhe ‘semoforin e kuq’ pėr pjesėn tjetėr qė duhet tė rrinė nė ‘heshtje’. Proteina bėn edhe riparime tė ndryshme tė ADN qė ndodhin si pasojė e kalimit tė viteve. Grupi i shkencėtarėve ka parė se aktiviteti i proteinės tek minjtė ėshtė i menjėhershėm dhe varet edhe nga sasia qė injektohet, pasi pakujdesia mund tė bėjė edhe efektin e kundėrt. Ata shpresojnė qė e gjithė kjo, njė ditė tė shndėrrohen nė produkt farmaceutik, nė mėnyrė qė tė gjėjė pėrdorim tek njerėzit.Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Studimi, njė proteinė qė ngadalėson plakjen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog