MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hapet vitamina? Sa pak tė efektshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Hapet vitamina? Sa pak tė efektshme   Wed Dec 03, 2008 7:16 pm

Miliona njerėz nė botė blejnė vitamina duke shpresuar se ato do tė ndihmojnė shėndetin e tyre.Por a ndihmojnė ato? Njė numėr studimesh kanė hedhur dyshim mbi efektshmėrinė e dozave tė larta tė vitaminave pėr tė parandaluar rrezikun e kancerit.Vitaminat C dhe E janė dy prej mė tė pėrdorėshmet. Ato gjenden nė fruta e perime dhe mendohet se mbrojnė qelizat dhe organet e trupit tė njeriut. Por njė studim i ri thotė se kėto vitamina janė tė paefektshme nė prandalimin e sėmundjeve kardio-vaskulare. Gjatė studimit, 14 mijė burrave iu dhanė doza tė larta vitaminash C dhe E. Tė gjithė ata ishin mjekė nga mosha mbi 50 vjeē e sipėr dhe nė rrezik tė ulėt pėr t’u prekur nga sėmundje tė zemrės. Studimi zgjati 10 vjet dhe nė pėrfundim u vu re se vitaminat C dhe E nuk luajtėn ndonjė rol nė parandalimin e sėmundjeve kardio-vaskulare. Shkencėtarėt mendojnė se pėr parandalimin e sėmundjeve tė tilla vlejnė kėshillat e tradicionale; dieta ushqimore, mospirje tė duhanit dhe ushtrime fizike.

Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Hapet vitamina? Sa pak tė efektshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com