MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO Empty
MesazhTitulli: Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO   Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO Icon_minitimeMon Jul 20, 2009 4:16 pm

Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO
» Dėrguar mė: 20/07/2009 - 14:49
Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO F16


Ende pa u shuar buja pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut, rrezikohet tė shėnohet incidenti i parė nė marrėdhėniet me organizatėn politiko-ushtarake. Shtabi i pėrgjithshėm i NATO-s ka vendosur qė Italia dhe Greqia do tė ruajnė hapėsirėn territoriale ajrore shqiptare. Avionė ushtarakė tė kėtyre dy vendeve janė ngarkuar si pėrgjegjės pėr ruajtjen e integritetit hapsinor tė Shqipėrisė. Lajmi bėhet i ditur nga ministria e Mbrojtjes e Italisė. Ndėrkohė, qeveria "Berisha" ka negociuar dhe miratuar njė marrėveshje me qeverinė turke qė patrullimi i qiellit shqiptar tė bėhet nga Flota Ajrore turke e pėrqėndruar nė bazėn e Izmirit.
VENDIMI I NATO-s
"NATO, me rastin e hyrjes sė Shqipėrisė nė Aleancė, i ka kėrkuar Italisė dhe Greqisė tė kontribuojė nė "Air Policing" (policimi ajror) duke ndihmuar partnerin e ri. Ky aktivitet konsiston nė patrullimin e avionėve tė cilėt kanė detyrė nė kohė paqeje tė mbikėqyrin dhe ruajnė integritetin e njė zone tė caktuar ajrore; kjo do tė thotė njė angazhim i plotė i mjeteve, njerėzve, procedurave dhe ndėrlidhjes", thuhet nė njoftimin "Aeronautikės Ushtarake" italiane. Sipas kėtij lajmėrimi tė publikuar nė ėėė.aeronautica.difesa.it patrullimi ka nisur qė nga data 16 korrik e kėtij viti. "Hapėsira ajrore shqiptare do tė ruhet nga pala italiane nga avionė tė tipit Eurofighter tė repartit "Stormo di Gioria del Colle" tė Barit tė cilėt do tė koordinojnė veprimet me avionėt gjuajtėr F-16 tė Forcave Ajrore tė Greqisė", thuhet nė njoftimin e ushtrisė italiane. Aktiviteti i mbikėqyrjes dhe ruajtjes sė hapėsirės ajrore tė Shqipėrisė ėshtė detyrė e "Combined Air Operations Center 5", njė njėsi e specializuar e NATO-s e cila do tė bashkėpunojė me komandėn operative tė Forcave Ajrore tė Italisė. Vetėm nė vitin 2008, Forcat Ajrore italine kanė kryer 12 "scramble" - ose fluturime emergjence pas alarmit pėr kapjen nė radar tė gjuajtėsve armiq. Nė pėrgjithėsi, kanė rezultuar raste tė ndėrhyrjes mbi avionė civile tė cilėt kanė kryer veprime qė nė gjuhėn e specializuar cilėsohen si "tė dyshimta", p.sh nuk ka patur kontakt radio, kanė devijuar nga plani i fluturimit ose kanė shkelur pa leje hapėsirėn ajrore tė Italisė. Ruajta e hapėsirės bėhet e mundur mbi tė gjitha nėpėrmjet radarėve tė fuqishėm. Nė rastin e Shqipėrisė, kjo detyrė u ėshtė besuar qendrės sė kontrollit tė grupit tė radarėve tė Otrantos. Ndėrkohė, duhet thėnė se Forcat Ajrore italiane ruajnė mė avionėt e tyre qė nga viti 2007 hapėsirėn ajrore tė Sllovenisė nė kuadėr tė "Air Policing". Ndėrkohė, njėsia e NATO-s "CAOC5" ėshtė pėrgjegjėse pėr ruajtjen e integritetit hapėsinor tė Hungarisė, Sllovenisė dhe Shqipėrisė. e.m

Mare nga gazeta Shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
 
Hapsira ajrore, plas sherri Shqiperi- NATO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | Computers and Internet | Computers | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions