MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Martesa i reziston tradhetise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Martesa i reziston tradhetise Empty
MesazhTitulli: Martesa i reziston tradhetise   Martesa i reziston tradhetise Icon_minitimeTue Jul 07, 2009 2:47 pm

Martesa i reziston tradhetise 1246357340-martesa-i-rreziston-tradhetis
Shumica e studiuesve amerikane kane dhene te njejten pergjigje, 70 % e cifteve i mbijetojne tradhetise dhe shembujt nuk mungojne. Nga njerezit e famshem arstiste, politikane dhe biznezmene te fuqishem e deri te njerezit e thjeshte. [/td][/tr]
[tr][td]Martesa eshte gjithmone me e forte se sa tradhetia. Nga Hillary dhe Bill Clinton e deri tek rasti i fundit me guvernatorin e Karolines se Jugut Mark Sanford falja per hir te kurores triumfon mbi tradhetine.


Aktorja e famshme Sarah Jessica Parker nje vit me pare perjetoi tradhetine e burrit te saj me nje 25 vjecare te panjohur. Parker e zgjidhi krizen me perkujdesjen ndaj dy binjakeve te lindur nga tradhetia e burrit te saj me te panjohuren.

Rastet jane te pafund, Jovanotti fali Francesken e tij me nje autokritike dhe vazhdon ende t’i kushtoje kenge, Viktoria Beckham ka falur David ne shume raste (ose te pakten ka bere te padituren),
Mike Bongiorno dhe Daniela Zuccoli etj.Perse reziston martesa?

“Eshte shume e brishte si bashkim por shume e forte si institucion. Te gjithe kemi nevoje per nje ritual qe te kodifikoje jeten tone te perditeshme”- thote sociologia Chiara Saraceno

Nepermjet marteses te dyja palet ndertojne nje identitet te plote dhe te heqesh dore nga martesa do te thote te heqesh dore nga nje pjese e identitetit tend, dicka qe eshte shume e dhimbshme.Top Channel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Martesa i reziston tradhetise Empty
MesazhTitulli: Martesa i reziston tradhetise   Martesa i reziston tradhetise Icon_minitimeWed Jul 08, 2009 9:53 am

Ndoshta ne Amerik njerezit mund te jene me liberal ne disa aspekte delikate, ndersa ne Evrop dhe aqe me keq ne Ballkan, jane me ndryshe gjerat: zore se mund te egzistonte nje martes mbas nje tronditje tradhetie...
Mendoje se per ballaknasit ka te beje shume mentaliteti dhe tradita te cilat nuk i lejojne te liberalizohen ne shume drejtime, jo vetem ne martes por edhe persa i perket bashkejetese dhe lire se lidhjeve te te rinjeve, pra te dashurohen lirishte pa caqe intrigash te dominuara nga feja, zona e banimit, kombesia e tje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Martesa i reziston tradhetise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions