MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Greqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Greqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt Empty
MesazhTitulli: Greqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt   Greqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt Icon_minitimeSat Jun 27, 2009 10:03 am

Greqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt
Parlamenti grek dyfishon kohėn e situatės provizore pėr personat pa dokumente. Gjobat rriten nga 20-50 mijė euroGreqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt Pict_20080109PHT17874Greqia i ashpėrson mė tej rregullat kundėr emigracionit klandestin nė vend. Parlamentarėt e vendit fqinj e cilėsojnė trafikimin e klandestinėve si njė krim tė dėnueshėm deri me 25 vjet heqje lirie. Ndėrsa pėr rastet e gjobave ndaj trafikantėve ato do tė variojnė nga 20 mijė euro deri nė 50 mijė euro. Shtrėngimi i rregullave pėr tė paligjshmit qė shkelin Greqinė vazhdon mė tej edhe me dyfishimin e kohėzgjatjes sė situatės provizore pėr personat pa dokumente.

Deputetėt e shumicės konservatore dhe tė partisė sė vogėl tė ekstremit tė djathtė Laos nė Parlamentin grek kanė votuar njė amendament nė kėtė drejtim tė mėrkurėn nė mbrėmje.

Teksti e kalon nga 3 nė 6 muaj mbajtjen e emigrantėve klandestinė pėrpara urdhrit pėr dėbimin e tyre. Ai mundėson zgjatjen e kėsaj mbajtjeje nė njė vit, nė raste vonesash pėr procedurat e dėbimit qė lidhen me probleme tė burokracisė nė vendet e origjinės sė emigrantit.

Trafiku i klandestinėve, deri tani njė shkelje qė mund tė rrezikonte njė maksimum prej pesė vjetėsh burg nė funksion tė numrit tė emigrantėve tė kaluar, kthehet nė njė krim qė mund tė dėnohet deri nė 25 vjet burg. Trafikantėt duhet tė paguajnė kėshtu njė gjobė prej 20 000 eurosh, qė do tė shkojė nė 50 000 euro nė rast pėrsėritje. Miratimi i kėtij teksti, i kritikuar nga e majta dhe OJQ-ja pėr mbrojtjen e emigrantėve, bėhet nė sfondin e forcimit tė ekstremit tė djathtė nė vend, qė mori 7 pėr qind tė votave gjatė zgjedhjeve tė fundit europiane. Ai u pėrfshi nė projektligjin, nė pritje tė miratimit zyrtar, qė ndalon mbajtjen e kapuēėve tė maskimit gjatė manifestimeve dhe i hartuar pas trazirave urbane tė shkaktuara dhjetorin e kaluar nga vdekja e njė adoleshenti prej njė polici nė Athinė. Qeveria greke njoftoi gjithashtu krijimin sė afėrmi tė qendrave mbajtėse tė klandestinėve, qė aktualisht lirohen dhe lihen nė natyrė pas ndalimit tė tyre.

Njė numėr shumė i madh emigrantėsh shqiptarė jetojnė e punojnė nė vendin fqinj, Greqi. Pjesa mė e madhe e tyre jetojnė me dokumentacion tė rregullt, pėr tė cilin paguajnė rregullisht autoritetet zyrtare. Ndėrkohė qė njė numėr i konsiderueshėm mbijetojnė nė kushtet e ilegalitetit.


Mare nga gazeta Shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
 
Greqia shtrėngon rregullat pėr klandestinėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions