MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Empty
MesazhTitulli: "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE"   "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Icon_minitimeSat Jun 20, 2009 11:49 pm

Shqiperia po perparon ndjeshem, drejt liberalizimit te plote te vizave. Keshtu e perktheu dje ministri i Jashtem, Lulezim Basha, mbledhjen e Keshillit te Ministrave te Jashtem te Bashkimit Evropian dy dite me pare, ku u diskutua mbi procesin e liberalizimit te vizave per vendet e Ballkanit. "Deklarata e djeshme e Keshillit te Ministrave te Bashkimit Evropian, rikonfirmon qartesisht dhe bindshem se Shqiperia po perparon me shpejtesi drejt objektivit madhor te qeverise Berisha: Heqjen e vizave per qytetaret shqiptare brenda 12 muajve", u shpreh Basha. Sipas tij, per shqiptaret anembane vendit dhe te afermit tane ne emigracion, qe mezi presin renien e murit te fundit ndares me Evropen, ky eshte nje lajm i shumepritur dhe nje enderr qe po behet realitet. Kjo bazuar ne deklaraten e ministrave te Jashtem te BE-se, te cilet i rekomanduan Komisionit Evropian heqjen e vizave per vendet e Ballkanit qe kane plotesuar kushtet ne kete fushe. Sipas ministrit Basha, Keshilli i Ministrave te Jashtem te Bashkimit Evropian hodhi nje hap madhor drejt permbylljes se procesit te heqjes se vizave, me vendet e Ballkanit Perendimor dhe permbushjes se deshires te qytetareve tane, per te levizur te lire dhe pa viza ne Evrope. Ministri theksoi se "Keshilli e pershendeti progresin e qarte te Shqiperise dhe vendeve te tjera te Ballkanit Perendimor, ne realizimin e standardeve te percaktuara ne udherrefyesit mbi liberalizimin e vizave dhe inkurajoi Komisionin Evropian qe te paraqese sa me pare nje propozim, me qellim qe ne rastin me te mire, deri nga fundi i vitit 2009, te realizohet nje regjim pa viza me ato vende qe do te kene plotesuar te gjitha standardet". Njeheresh Basha, eshte shprehur se Keshilli i BE pershendeti dhe perparimin e arritur deri me tani, ne lidhje me reformat e ndermarra. "Per kete arsye, Keshilli pershendeti perparimin e arritur deri tani dhe u beri thirrje vendeve ne rajon qe te pershpejtojne dhe zbatojne reformat per realizimin e shpejti te standardeve te nevojshme. Njekohesisht, ky eshte nje vleresim i reformave te jashtezakonshme te ndermarra nga qeveria shqiptare dhe nje inkurajim i madh per t'i pershpejtuar dhe zbatuar ato plotesisht", theksoi kreu i diplomacise shqiptare. "Eshte e turpshme, e papranueshme dhe do te marre pergjigjen e duhur spekulimi qe zoti Rama dhe mediat e kontrolluar prej tij, bejne me kete lajm kaq te shumepritur nga shqiptaret ane e mbane vendit dhe jashte ne emigracion", reagoi Basha. Vetem dy dite me pare, Keshilli i Ministrave te Bashkimit Evropian, shpalli perseri mbeshtetjen e tij per dialogun e liberalizimit te vizave me Shqiperine, Bosnje-Hercegovinen, Fyrom-in, Serbine dhe Malin e Zi, bazuar ne udherrefyesin qe permban referenca te qarta dhe realiste sipas vleresimit vend pas vendi. Sipas deklarates, vendet e interesuara duhet te fokusohen ne implementimin e plote te ketyre referencave. Keshilli u shpreh se mirepret raportet me vleresimet e perditesuara te prezantuara nga Komisioni Evropian ne progresin e dialogut te liberalizimit te vizave ne keto vende.

PS: Berisha deshtoi me vizat

PS akuzon qeverine se i la shqiptaret jashte BE, duke deshtuar ne liberalizimin e vizave. Spiropali deklaroi se kjo qeveri duhet ndeshkuar me vote ne 28 qershor, ndersa shtoi se qeveria socialiste do te liberalizoje vizat, qe ne vitin e pare te mandatit. Partia Socialiste ka deklaruar dje se qeveria Berisha, deshtoi me liberalizimin e vizave duke lene shqiptaret jashte Bashkimit Evropian. Sipas perfaqesueses se PS-se, Elisa Spiropali shqiptaret duhet te ndeshkojne me vote kete qeveri ne 28 qershor. "Berisha deshtoi me vizat dhe Bashkimi Evropian i vuri vizen Shqiperise per shkak te Berishes, qe na la jashte paketes se fundit te liberalizimit ku hyri dhe Serbia. Pas kesaj ne do ta kemi po aq te veshtire te hyjme ne Maqedoni, sa c'e kemi sot te shkojme ne Itali e Greqi. Ky deshtim i turpshem duhet denuar me vote", theksoi Spiropali, ndersa shtoi se qeveria socialiste do te liberalizoje vizat qe ne vitin e pare te mandatit.

Marr nga gazeta koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Alipasha
Antar i ri
Antar i ri
Alipasha

Numri i postimeve : 14
Join date : 20/06/2009

"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Empty
MesazhTitulli: Re: "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE"   "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Icon_minitimeFri Jun 26, 2009 6:12 pm

Une nuk jam ne korent te situates politike ne Shqiperi dhe me erdhi shume mire kur lexova ketu kete lajm, por thenia "... deri nga fundi i vitit 2009, te realizohet nje regjim pa viza me ato vende qe do te kene plotesuar te gjitha standardet", le shume per te deshiruar. Kush jane "... te gjitha standartet?".
Gjithmone para zgjedhjeve politikanet te ēdo krahu veprojne njelloj.
Me kane treguar se tani situata ne Shqiperi (per problemin e zgjedhjeve nuk eshte e mire). Shqiptaret nuk duhet te bejne lojen e politikaneve, por te mendojne per vehten e tyre.
Une shikoj, degjoj dhe ndjej se ne Itali ne drejtim te dokumentacionit te quajtur permesso di soggiorno apo carta di soggiorno per ne shqiptaret nuk ka ndonje perkujdesje, perkundrazi, keqdashje. Uroj me gjithe shpirt qe ta shikojme Shqiperine tone ne UE.
Pershendetje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Alipasha
Antar i ri
Antar i ri
Alipasha

Numri i postimeve : 14
Join date : 20/06/2009

"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Empty
MesazhTitulli: Brenda 12 muajve, pa viza ne BE   "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Icon_minitimeThu Jul 16, 2009 11:45 am

Me keqardhje lexova lajmin se Shqiperia nuk eshte ne liste per heqjen e vizave (eshte Maqedonia, Mali i Zi, Serbia). Ēfare thote tani ministri Basha per kete?
Si do te jete e ardhmja e Shqiperise?
Une kam mendimin se asnje qeveri, e djathte apo e majte, nuk ka punuar per Shqiperine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Empty
MesazhTitulli: "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE"   "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Icon_minitimeThu Jul 16, 2009 5:47 pm

Fatekeqesishte fati yne persa i perket udhetimit per ne Europ metet jetime, pasi edhe kete here shqiperia mbetet jashte listes se Jackues Barrot, pra ne nuk ishim te preferuarit e tije. Ketu vecohen vetem premtimet e qeveris dhe te zyrtareve te larte, ku sipas tyre ne se shpejti do udhetojem lirshem per ne europ..
Ndersa me shtetet fqinje nuk ndothe e njeta gje!"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Schengen-visaBashkimi Evropian thotė se planifikon t'u japė qytetarėve tė Serbisė, Malit tė Zi dhe Maqedonisė mundėsinė e udhėtimit pa viza nė vendet e BE-sė pjesėtare tė marrėveshjes Shengen duke filluar nga viti i ardhshėm.
Komisioneri i BE-sė pėr drejtėsinė, Jacques Barrot, tha duke njoftuar kėtė vendim tė BE-sė nė Bruksel se ky ishte njė hap historik nė marrėdhėniet me vendet e Ballkanit Perėndimor.
Ky vendim duhet tė ratifikohet nga 27 vendet anėtare tė BE-sė dhe Parlamenti Evropian.
Nė njė konferencė shtypi nė Bruksel, komisioneri i BE-sė pėr zgjerimin, Olli Rehn, shpjegoi se si ishte arritur ky vendim.
"Ēdo vend dhe pėrparimi i tyre ėshtė vlerėsuar duke u bazuar nė meritat e secilit prej tyre," tha zoti Rehn.
"Kemi kėnaqėsinė tė propozojmė qė t'u ofrohet udhėtim pa viza qytetarėve tė ish-Republikės jugosllave tė Maqedonisė, Malit tė Zi dhe Serbisė, me kusht qė dy vendet e fundit tė plotėsojnė nė kohė disa kushte qė mbeten ende tė hapura," tha zoti Rehn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Sponsored content
"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Empty
MesazhTitulli: Re: "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE"   "Brenda 12 muajve, pa viza ne BE" Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Brenda 12 muajve, pa viza ne BE"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog