MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali Empty
MesazhTitulli: Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali   Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 12:01 pm

Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali
» Vendosur: 04/06/2009 - 08:22

•

ALMA MILE

Njė titull dhe njė ēmim mirėnjohjeje pėr shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Eshtė Universiteti i Palermos nė Itali qė i dorėzon shkrimtarit shqiptar, titullin doktor “Honoris causa”, ndėrsa komuniteti arbėresh nė vendin fqinj, i dorėzon njė ēmim qė mban emrin “Besa”. Sipas portalit arbėresh “Jemi”, mėsohet se sė pari do tė zhvillohet ceremonia pėr dhėnien e titullit “Honoris Causa”, ditėn e mėrkurė, nė 10 qershor nė Palazzo Steri, nė Universitetin e Palermos. Po atė ditė, nė teatro “Golden” do tė zhvillohet ceremonia e dorėzimit tė ēmimit “Besa”, i cili ndahet pėr herė tė parė nga komuniteti arbėresh qė jeton nė Itali prej mė shumė se 500 vjetėsh, duke ruajtur me kujdes gjuhėn arbėreshe, kostumet e traditat. Ēmimi “Besa” do t’i ndahet ēdo vit “njė personaliteti tė shquar nė fushėn e vet (artistike, ekonomike, letrare, shkencore, etj) pėr kontributin nė fushėn studimore, apo nė imazhin e minoritetit arbėresh nė Itali”. Juria, e cila vendosi pėr fituesin e kėtij edicioni, pėrbėhet nga figura tė njohura tė botės akademike, apo edhe fushave tė tjera nė Itali, me prejardhje arbėreshe, si Elio Cardinale, president i Fakultetit tė Mjekėsisė (UNIPA), Giuseppe Cangialosi, Matteo Mandalą, albanolog, Francesco Altimari, albanolog, Mario Giacomarra, sociolog, Giorgio Petta, gazetar (“LA SICILIA”), Pietro Manali, drejtori i Shoqėrisė “Besa”. Kėtė vit pjesė e jurisė ėshtė edhe poeti Visar Zhiti, atashe kulturor i Ambasadės shqiptare nė Itali. Nė kėtė edicion tė parė tė ndarjes sė kėtij ēmimi, juria ka vendosur qė ai t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, si mė tė madhit shkrimtar bashkėkohor shqiptar, disa herė kandidat pėr ēmimin “Nobel” pėr letėrsinė. Ēmimi konsiston nė dorėzimin e njė brezi tė argjendtė, qė ėshtė edhe njė nga elementėt mė tė bukur tė veshjes tradicionale arbėreshe dhe njė pergamenė me motivacionin sipas njė thėnieje tė vetė Kadaresė, tė pėrkthyer nė italisht, me kėtė rast, nga shkrimtari arbėresh Giuseppe Schirņ Di Maggio. Pas dorėzimit tė trofeut, ėshtė menduar njė aktivitet muzikor, i titulluar “Martesa”, me pjesėmarrjen e artistėve tė njohur italianė, me njė program tė pasur me muzikė e kėngė nga repertori arbėresh.

Kadare, kandidat pėr “Kult”

Ceremonia e dorėzimit tė titullit “Honoris Causa” dhe ēmimit “Besa” pėr shkrimtarin Ismail Kadare, do tė zhvillohet nė datėn 10 qershor, nė Palermo. Nė tė njėjtėn ditė, nė Tiranė, zhvillohet njė tjetėr ceremoni e madhe, ndarja e ēmimeve “Kult”. Nė kėtė mbrėmje “Gala” do tė ndahen 10 trofe, pėr artistėt mė tė mirė tė vitit, nė fushėn e muzikės, aktrimit, arteve pamore, por edhe letėrsisė. Nė katėr kandidatėt pėr ēmimin “Kult 2009”, ėshtė edhe shkrimtari Ismail Kadare, me romanin e tij tė fundit, tė botuar nė Shqipėri, “Darka e gabuar”. Nė kategorinė e librit artistik, konkurrojnė gjithashtu shkrimtari Ben Blushi me romanin “Tė jetosh nė ishull”, gazetari Fatos Baxhaku me “Gur” dhe Lindita Ahmeti me vėllimin poetik “Lulja Alba”.
Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali Ismail_Kadare

Mare nga gazeta Panorama.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali Empty
MesazhTitulli: Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali   Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali Icon_minitimeSat Jun 06, 2009 3:39 pm

Kadare, gjenia e leteratures shqiptare moderne: jo kot e gjithe bote mbeti duke e dekoruar dhe ngritur ne skajet me te latrta.

Edhe me nje nobel tani z.Kadare.

Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali 206415main_nobel1_HI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Ismail Kadare merr titullin “Honoris Causa” nė Itali
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Kultura :: Letersia-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions