MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 BE: Shqiperia progres ne permbushjen e kushteve te heqjes se vizave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

BE: Shqiperia progres ne permbushjen e kushteve te heqjes se vizave Empty
MesazhTitulli: BE: Shqiperia progres ne permbushjen e kushteve te heqjes se vizave   BE: Shqiperia progres ne permbushjen e kushteve te heqjes se vizave Icon_minitimeTue May 26, 2009 5:33 pm

Shqiperia ka arritur te permbushe nje pjese te madhe te kushteve te vendosura nga Bashkimi Europian per heqjen e regjimit te vizave me vendet e bllokut 27 anetaresh.

Keshtu e nis raportin per heqjen e vizave me vendet e ballkanit perendimor Komisioni Europian. Raporti vlereson se pari dokumentet e rinj te identifikimit, te cilat permbushin standartet e kerkuara nga Bashkimi Europian. Por ndalet tek problemi i pajisjes se qytetareve me pasaportat biometrike, pasi nje numer i vogel qytetaresh ka aplikuar per marrjen e tyre dhe nje numer i paket eshte pajisur me to.

Ne raport theksohen arritje te tilla si: krijimin e regjistrit te ri elektronik civil, progresi ne kontrollin e kufinjve, ne luften kunder emigracionit klandestin, krimit e korrupsionit.

Nje vleresim tjeter drejtuar Shqiperise ne rrugen e saj drejt heqjes se vizave me BE eshte ai i sigurimit te kufijve, azilit dhe migrimit per te cilat theksohet nje progres i prekshem.

Komisioni vlereson se shqiperia ka bere te mundur hartimin dhe implementimin e ligjeve te standarteve te larta europiane lidhur me keto ceshtje. Progres eshte bere gjithashtu edhe ne trajnimin e forcave te rendit, nje zhvillim i dukshem krahasuar me nje vit me pare.

Persa i perket sistemit te azilit, raporti thekson se ky sistem eshte ne funksion te plote dhe ne perputhje me standartet e vendeve te bllokut 27 anetaresh.

Progres i dukshem thekson raporti eshte hyrja ne fuqi e ligjit per te huajt, ku vleresohet bashkepunimi i qeverise shqiptare me vendet e Bashkimit Europian.

Persa i takon luftes ndaj krimit te organizuar, korrupsionit dhe trafikimit te qenieve njerezore, Shqiperia ka arritur nje progres ne saje te strategjive dhe planveprimeve te qeverise. Po keshtu hapa perpara jane shenuar edhe ne fushat e rendit publik e sigurise.

Ky raport per progresin e vendeve te Ballkanit drejt heqjes se regjimit te vizave, te diskutohet sot mes vendeve anetare te BE.

Pritet qe KE te rekomandoje po sot, vendet qe nga qershori do te perfshihen ne listen e bardhe Shengen, nje vendim ky qe do te duhet te marre aprovimin ne fillim nga Parlamenti Europian e me vone nga Keshilli.

Koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
BE: Shqiperia progres ne permbushjen e kushteve te heqjes se vizave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblog.com