MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
stilltoni
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 21
Join date : 02/05/2008
Location : Italy

MesazhTitulli: Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt   Tue May 06, 2008 1:17 am

Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt
Burimi: Vegjilenca Islame

Mėnyra mė e shpejtė qė tė dėshmojmė se kjo ėshtė plotėsisht e pavėrtetė, ėshtė qė tė cekim faktin se vetėm afro 15% deri nė 20% tė muslimanėve nė botė janė Arabė. Mė shumė ka muslimanė indianė sesa musliman Arabė, dhe mė shumė muslimanė indonezianė sesa muslimanė Indianė! Tė besohet se Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt, ėshtė njė mit qė ėshtė pėrhapur mga armiqtė e Islamit mė herėt nė histori. Ky supozim i gabuar me gjasė ėshtė i bazuar nė faktin se shumica e muslimanėve tė gjeneratės sė parė ishin Arabė. Mirėpo, mėsimet e Islamit dhe historia e pėrhapjes sė tij tregon se muslimanėt e hershėm bėnė pėrpjekje pėr ta pėrhapur porosinė e tyre tė sė Vėrtetės nėpėr tė gjithė popujt, racat dhe njerėzit. Pėr mė tepėr, duhet tė sqarohet se tė gjithė Arabėt s’janė muslimanė dhe tė gjithė muslimanėt s’janė Arabė. Arabi mund tė jetė musliman, i krishterė, ēifut, ateist – apo i ndonjė feje apo ideologjie tjetėr. Poashtu, shumė vende, tė cilat disa njerėz i konsiderojnė tė jenė “Arabe”, s’janė fare “Arabe” – siē ėshtė Turqia dhe Irani (Persia). Njerėzit qė jetojnė nė kėto vende flasin tjetėr gjuhė nga ajo Arabe si gjuhė tė tyren autoktone dhe janė prej njė trashėgimie tjetėr etnike nga Arabėt. Ėshtė mė rėndėsi tė kuptohet se prej fillimit tė misionit tė pejgamberit Muhamed, paqja qoftė mbi tė, pasuesit e tij erdhėn nga njė spektrum i gjerė individėsh – ishte Bilalli, robi Afrikan; Suhejbi, romako-bizantin; Ibn Seilem, rabi ēifut; dhe Selmani, persiani. Meqė e vėrteta fetare ėshtė e pėrjetshme dhe e pandryshueshme, dhe njerėzimi ėshtė njė vėllazėri universale, Islami na mėson se shpalljet e Zotit tė Gjithfuqishėm ndaj njerėzimit gjithmonė kanė qenė tė vazhdueshme, tė qarta dhe universale. E vėrteta e Islamit ėshtė menduar pėr tė gjithė njerėzit pa marrė parasysh racėn, nacionalitetin apo mjedisin gjuhėsor. Tė vėshtruarit nė botėn Islame, prej Nigerisė deri te Bosnja dhe prej Malajzisė deri te Afganistani, mjafton qė tė dėshmohet se Islami ėshtė porosi universale pėr tėrė njerėzimin – tė mos e pėrmendim faktin se njė numėr domethėnės i Evropianėve dhe Amerikanėve i tė gjitha racave dhe prejardhjeve etnike janė duke hyrė nė Islam.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt   Fri Aug 01, 2008 3:42 pm

Islami nuk eshte as feja e arabeve, as e indonezianeve, as e turqve, palestinezeve, afganeve etj...Islami eshte vetem feja e te zoteve te mendjes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt   Sat Aug 02, 2008 3:48 am

Islami eshte feja e atyre qe besojne ne te !besojn ne nje zot dhe ndjekin rrugen qe ai udhezon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 33

MesazhTitulli: Re: Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt   Mon Aug 04, 2008 2:44 pm

Islami eshte RRUGA DHE FEJA e gjith njerezimit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt   Mon Aug 04, 2008 4:00 pm

Islam do te thote paqe...eshte feja e Zbritur nga Allahu SWT ndermjet Prophetit Muahamed ( Paqa dhe Bekimi i allahut qofshin mbi Te). Eshte Fe per te gjithe njerezit pa dallim rrace gjinije etj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Keqkuptim: Islami ėshtė fe vetėm pėr Arabėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Komuniteti musliman-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog