MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Itali, takse per riperteritjen e lejes se qendrimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Itali, takse per riperteritjen e lejes se qendrimit   Mon May 18, 2009 1:26 am

Te gjithe emigrantet te cilet kerkojne te riperseritin lejen e qendrimit ne Itali duhet te paguajne nje takse. Sipas rregullave te vendosura nga shteti fqinje nevojitet pagesa e nje kontributi prej 80 deri ne 200 euro per te gjitha praktikat qe lidhen me leshimin ose riperteritjen e lejes se qendrimit, duhet paguar nje kontribut ekonomik. Por ne rast se ka emigrante te cilet nuk e paguajne ate, atehere gjobiten deri ne 10 fishin e kesaj takse te vendosur. "Per ato qe nuk e bejne kete pagese parashikohet arrestim deri ne nje vit dhe gjobe deri ne 2.000 euro" pohojne autoritetet italiane. Nderkohe per emigrantet ilegale ne shtetin fqinje parashikohen sanksione te larta. Keto parashikon "Paketa e Sigurise", e cila tashme eshte miratuar ne Senatin e shtetit fqinj. Ne te parashikohet, vec riatdhesimit, gjoba nga 5 mije deri ne 10 mije euro per emigrantet e paligjshem. Po keshtu, parashikohet mundesia e riatdhesimit, pa leshimin e miratimit nga ana e autoriteteve kompetente.

Leje qendrimi

Itali ka krijuar nje kanali informimi per te gjithe ata qe duan te qendrojne ne kete shtet, dhe kushdo mund te konsultohet drejtperdrejt on-line ne adresen zyrtare te policise. Ky eshte nje projekt i realizuar nga "Polizia di Stato", tashme ne dispozicion te publikut te gjere. Shtetasi i huaj, qe ka paraqitur kerkese per leshimin, riperteritjen apo dublikimin e lejes se qendrimit do te gjeje pergjigje ne eeb, thjesht duke u lidhur me sitin institucional te "Polizia di Stato" (eee.poliziadistato.it), cka do te mundesoje qasjen ne nje "banko data" informative, specifike. I interesuari perzgjedh nje gjuhe te njohur prej tij/saj (mes italishtes, anglishtes, spanjishtes, rusishtes dhe arabishtes) dhe kufizohet vetem me futjen ne hapesiren e kerkuar te kodit numerik te praktikes, nese kerkesa eshte paraqitur prane zyrave te kuestures, apo te letres rekomande, nese eshte paraqitur prane zyrave postare. Sherbimi do te jape informacione mbi rezultatin perfundimtar te praktikes: nese leja eshte e gatshme, do te tregohet institucioni ku duhet shkuar per terheqjen e saj, permes nje harte gjeografike, e cila mbulon te gjithe territorin kombetar.

Masat

Dokumentacioni i vene ne dispozicion nga Ministria e Punes ne vendin tone me ane te kesaj pakete te sigurise eshte vendosur taksa e riperteritjes se lejes se qendrimit nga 80 ne 200 euro, e gjithashtu edhe sinjalizimit te imigranteve te parregullt nga ana e personelit mjekesor dhe spitalor. Por ka "ngecur" neni qe parashikonte zgjatjen e ndalimit brenda Qendrave te Pritjes se Perkohshme deri ne 18 muaj, pavaresisht se Ministria e Brendshme tashme ka bere propozimin e saj ne seancen e votimit ne Dhomen e Deputeteve. Gjithashtu, paketa parashikon se nuk do te jete me e mundur te kerkosh vize hyrjeje, nese miratimi per hyrje me motive te ribashkimit familjar nuk leshohet 180 dite pas perpunimit te praktikes. "Keshtu davaritet edhe nje mundesi garancie e ushtrimit te se drejtes familjare, e parashikuar per t'iu kundervene burokracise se tejngadalshme", sqarojne ekspert tane. Me dekretin e ri per te ashtuquajturat "sherbime te transferimit te parave" emigrantet do te detyrohen te paraqesin lejen e qendrimit dhe kopjen e saj ta ruajne per dhjete vjet. Po keshtu, duhet t'ia komunikojne ekzekutimin e transaksionit autoriteteve kompetente ne rastin kur behet per nje subjekt qe nuk zoteron leje qendrimi.

koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Itali, takse per riperteritjen e lejes se qendrimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali
» Vargje tė thurura nga Donika Ēela. Itali. - LARG URREJTJES!
» Itali, procedurat e reja pėr bashkimin familjar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog