MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Drogat ne shkolla, tendence ne rritje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Empty
MesazhTitulli: Drogat ne shkolla, tendence ne rritje   Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Icon_minitimeFri May 15, 2009 4:34 pm

Drogat ne shkolla, tendence ne rritje A_492Rreth 20 per qind e gjimnazisteve ne mbare vendin perdorin droga te lehta, si ekstazi dhe kanabis ndersa 1 per qind droga te renda. Drejtori i ISHP, Alban Ylli, thekson se qe nga vitit 2005 ku u krye studimi ne te gjitha shkollat e mesme te vendit e deri me sot, keto shifra kane ndryshuar. "Nga viti ne vit, raportohen shifra te ndryshme te perdorimit te droges nga te rinjte, sidomos ata te gjimnazeve. Situata me problematike eshte ne Tirane, nderkohe qe edhe qytete te tjera te medha, nuk mbeten pas", ka pohuar drejtori i ISHP-se, Alban Ylli. Nga ana tjeter vete nxenesit pohojne perdorimin e hashashit, qysh ne vitet e para, sidomos gjate ekskursioneve jashte qytetit. Sipas drejtuesit te qendres per trajtimin me metadon, Genci Mucollari, shumica derrmuese e perdoruesve problematike te drogave e kane fillesen ne shkollat e mesme. Studimet tregojne se vendi yne ka te njejtat shifra me vendet e tjera Evropiane, por ndryshimi eshte se Shqiperia ka nje numer te vogel te popullsise, ne krahasim me vendet e tjera. "Te dhenat paraprake te anketimit, e vendosin Shqiperine nder vendet e para ku perdorues te lendeve narkotike jane kryesisht te rinjte. Ajo qe vihet re ne kete sondazh eshte se droga, e cila po perdoret me shume eshte kokaina", thuhet ne nje studim te kryer nga italianet nje vit me pare. Ndersa ISHP do te nise nje studim te ri per perdorimin e drogave ne shkollat e mesme, si dhe nje studim me te avancuar per shtrirjen e ketij fenomeni ne gjithe popullaten e gjere.


Marre nga: Koha Jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Empty
MesazhTitulli: droga ne shkolla nje tendence ne rritje   Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Icon_minitimeWed Jun 10, 2009 11:23 am

DROGA sa emer i keq nje ilac vdekjeprures dhe ato qe e shperndajn kriminela te vertet dhe te them te verteten ligji per kta tipa esht shum i but un mendoj se kta duhet te denohen me shum vite se ata qe vrasin nje njeri sepse kta te paret nuk vrasin nje por mijra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Empty
MesazhTitulli: droga nje tendenc ne rritje   Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Icon_minitimeWed Jun 10, 2009 11:30 am

dhe esht aq me keq kur shperndahet neper shkolla por ja ktu duket truri i ktyre krimineleve se gjejn rastin te femijet se ata nuk munden akoma ta din se cfar esht e sakt dhe cfar gabim dhe bjen shum kollaj viktima por ca te them me un me vjen shum keq prandaj duhet te meren masa te rrepta ne menyr qe mos te ndodhin gjera te tilla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Empty
MesazhTitulli: Drogat ne shkolla, tendence ne rritje   Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Icon_minitimeFri Jun 12, 2009 2:50 pm

Fatkeqesishte ne shqiperi rinia eshte infektuar prej shume lloje drogash, ne te shumten e rasteve "klientet" e droges, pra te rinjte, e fillojne ate per HOBI dhe per mendiemadhesi, ndersa informimi per demshmerin dhe vdekjen qe shkaktojne ato eshte inegzistues, duke u len fushe veprimi tregetareve te "vdekjes" drogerave te ndryshme te shijne sipas qejfit, duhet qyteterimi shqiptare te reagoje ashper para se te jete vone ndaj ketyre fenomeneve te keqia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
droga
VizitorDrogat ne shkolla, tendence ne rritje Empty
MesazhTitulli: pa lidhje fare kjo qe thoni ju   Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Icon_minitimeFri Apr 01, 2011 1:12 am

ne rradh te par jam perdorues i droges se lehte marjuhana e cila duhet te legalizohet.perdoruesi mund tju thot se cfar ndodh kur merr lenden narkotike qe e ka ber natyra dhe kta tjeret ska te drejte ta ilegalizojne.1 drroga shitet nga shteti sa do shteti hyn ne tiran po flas.sepse ka filluar kontrrolli i policis per futjen nga rrethet ne tiran te lendes narkotike marjuhana.
2.perdoruesit jan mese te kenaqur sepse ajo rigjeneron qelizat e trurit dhe permireson instiktet e e personave qe e perdorin kte lende.po flas gjithmon per marjuhanen ose canabis.
dhe fuck te madh shtetit qe nuk po e legalizon bam
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Empty
MesazhTitulli: Re: Drogat ne shkolla, tendence ne rritje   Drogat ne shkolla, tendence ne rritje Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Drogat ne shkolla, tendence ne rritje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions