MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Matura, nėn pėrgjim mėsuesit dhe nxėnėsit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Matura, nėn pėrgjim mėsuesit dhe nxėnėsit   Thu May 14, 2009 11:39 am

Tė gjithė maturantėve dhe mėsuesve tė lėndėve tė provimeve tė maturės shtetėrore do t‘u pėrgjohen telefonat. Ky ėshtė vendimi mė i fundit i Drejtorisė Rajonale tė Arsimit, qė do tė prekė shkollat e mesme publike dhe jopublike tė Rrethit tė Fierit. Ka qenė Zyra juridike e DRA-sė sė Fierit ajo qė ka shpėrndarė njė formular nė tė gjitha shkollat publike dhe jopublike tė rrethit. Shpėrndarja e formularit ka nisur qysh javėn e kaluar, ndėrkohė qė procesi duhet tė pėrfundojė dy ditėt e para tė kėsaj jave, tė hėnėn dhe tė martėn. Burime zyrtare tė drejtorive tė shkollave publike dhe jopublike kanė pohuar pėr gazetėn "Shqip" se njė urdhėr i shoqėruar me njė formular ka mbėrritur nė drejtoritė e shkollave tė enjten e kaluar. "Na ėshtė kėrkuar tė deklarohen numrat e telefonit tė tė gjithė maturantėve, si dhe tė tė gjithė mėsuesve qė japin lėndėt e provimeve tė maturės. Pėrveē numrit personal tė tyre, na ėshtė kėrkuar edhe numri fiks qė mėsuesit ose nxėnėsit kanė nė shtėpi. Justifikimi zyrtar qė na ka ardhur prej drejtorisė arsimore pėr kėtė proces ka qenė pėrgjimi i telefonit qė do t‘u bėhet mėsuesve dhe nxėnėsve gjatė zhvillimit tė provimeve tė maturės". Kėshtu ka treguar pėr gazetėn Lindita Sila, drejtoreshė nė njė prej shkollave jopublike tė Fierit.

Mėsuesit, tė cilėve do t‘u pėrgjohen telefonat, janė ata qė japin lėndėn e letėrsisė dhe tė matematikės. E ndėrsa maturantėt janė shprehur tė lehtėsuar se e kanė gjetur zgjidhjen e prekjes sė privatėsisė, duke vėnė nė dispozicion tė kėtij procesi numra telefoni qė nuk funksionojnė, apo numra telefoni qė i kanė siguruar nė tregun e zi, reagim mė i ashpėr ka ardhur prej mėsuesve tė lėndėve tė maturės. "Pėrderisa rregulli ėshtė qė gjatė zhvillimit tė provimeve ne nuk do tė mbajmė tė hapur telefonat celularė, apo nuk do tė hyjmė nė provim me aparat telefoni nė ēantė, pse duhet tė deklarojmė numrat tanė? Ky ėshtė cenim i privatėsisė, qė bėhet nė emėr tė shtetit", ka thėnė Elida Gjermeni, mėsuese matematike nė njė nga shkollat publike tė rrethit. Konfirmohet se mėsuesit janė mbėshtetur dhe nga drejtoritė e shkollave. Ndėrkohė ata kanė hartuar njė peticion drejtuar drejtorisė sė arsimit dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. E ndėrsa shumė prej shkollave tė Fierit e kanė neglizhuar procesin nė fjalė dhe e kanė kundėrshtuar nė mėnyrė kategorike, zyrtarisht nė drejtorinė rajonale tė arsimit tė Fierit thonė se ėshtė zyra juridike ajo qė po merret me procesin nė fjalė. Po ashtu, nė institucionin mė tė lartė arsimor tė pohojnė se urdhri dhe formulari i lėshuar pėr tė gjitha shkollat e Rrethit tė Fierit ka qenė si rezultat i zbatimit tė njė urdhri tė mbėrritur nga Ministria e Arsimit dhe Shkencave. Vitin e kaluar, gjatė provimeve tė maturės shtetėrore ėshtė aplikuar pėr herė tė parė pėrgjimi i telefonave tė nxėnėsve dhe mėsuesve dhe tė dhėnat tregojnė se nga Fieri nuk u kap asnjė mėsues apo nxėnės qė tė ketė pėrdorur telefonin personal gjatė kryerjes sė provimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Matura, nėn pėrgjim mėsuesit dhe nxėnėsit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nehat Jahiu: Profesioni i mėsuesit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog