MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit   Thu May 14, 2009 11:22 am

Njė anije e shek. tė III ose IV pas Krishtit ėshtė gjetur dje nga ekipi i kėsaj ekspedite, nė ujėrat e Jonit, nė veri tė Sarandės.
Zbulimin spaktakolar e ka bėrė njė ekspeditė shqiptaro-amerikane e arkeologjisė nėnujore.
Reliti arkeologjik ėshtė i ruajtur mjaft mirė dhe ėshtė i pėrbėrė nga amfora tė mėdha, qė mendohen se vijnė nga Afrika Veriore. Ky relit arkeologjik mendohet nga arkeologėt se ėshtė ndoshta nga mė tė bukurit dhe nga mė tė ruajturit tė gjetur ndonjėherė nė ujėrat e Mesdheut. Mbas gėrmimeve qė do tė bėhen nė tė ardhmen nė kėtė relit, mendohet se tė dhėnat e fituara do tė sjellin tė reja mbi kuptimin e kontakteve tė banorėve tė Ilirisė sė Jugut me kulturat e Mesdheut.
Ky zbulim ėshtė i shtati nė listėn e zbulimeve tė rėndėsishme tė kryera nga kjo ekspeditė e pėrbashkėt, e cila ka filluar 3 vite mė parė, si bashkėpunim i fondacionit amerikan "RPM Nautical Foundation" dhe degės sė Arkeologjisė Navale tė Institutit tė Arkeologjisė Shqiptare. Dy drejtuesit, Dr. Jeff Royal, nga pala amerikane dhe Dr. Adrian Anastasi, nga pala shqiptare, thonė se "kjo ekspeditė po kryen gjithashtu matje tė hollėsishme tė fundit tė detit, duke kryer pėr herė tė parė hartat e pasurive nėnujore tė detit shqiptar, dhe duke dhėnė mundėsinė e identifikimit tė kėsaj pasurie arkeologjike".
Teknologjia multibeam dhe pėrdorimi i robotėve nė thellėsi tė mėdha qė kjo ekspeditė po pėrdor, e radhit atė nė njė prej tri ekspeditave mė tė rėndėsishme nė Mesdhe, sipas ekspertėve tė huaj tė Arkeologjisė Navale.
Media amerikane i ka kushtuar dje hapėsirė kėsaj ekspedite, pasi zbulimet nė Shqipėri, hapin njė kapitull tė ri nė fushėn e zbulimeve tė arkeologjisė nėnujore.
Kėrkime tė ngjashme do tė kryhen edhe nė ujėrat e Malit tė Zi. Pėr herė tė parė do ketė njė bashkėpunim tė tillė specialistėve tė arkeologjisė navale, pėr tė kėrkuar thellėsitė e bregdetit iliro-dalmat.

Marr nga gazeta shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit   Thu May 14, 2009 2:53 pm

Shume interesante ky zbulim i kryer nga ekspedita shqiptaro-amerikane, pra duket qarte qe ujrat e JONIT meshehin nen vete pasuri te pacmueshme me vlera kolosale e teper me interes, persa i perket amforeve te gjetuara dhe pse ato nuk jane ilire, perseri c'mojne dhe na siellin fakte historike persa i perket tregetis se kryer asakohe nga populli ILLIR. Pra faktojne egzistencen dhe potencialin e bregetareve illir ne lashtesi duke thyer tezat e hidhura!? Dhe te pa qendrueshme kundrejte autoktonis se ketij populli kaq te lashte.
Vitet e fundit arkeologet shqitare kane kryer nje numer te konsiderueshem ekspeditash ne bashkpunim me homologet e tyre ne mbare europen e me gjere, para disa kohesh edhe ne gerrmimet e kryera ne BYLIS sollen ne drite shume gjera me interes, duke pasuruar thesarin e lashtesis me teper e ndihmuar arkeologet shqiptare e te huaj ne kuptimin sa me te mire te botes ILLYRE....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Artemis
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 4
Join date : 15/05/2009

MesazhTitulli: Re: Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit   Fri May 15, 2009 2:34 pm

I besoni ketyre te dhenave nese jane te sakta apo sjane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit   Fri May 15, 2009 3:28 pm

Po Artemis.
Eshte mese e sakte si lajme dhe si zbulim arkeologjik.
Ka shume vite qe ekipe arkeologesh shqiptare ne bashkpunim me homologe te tyre te specializuar ngta vende te ndrysheme te botes, po eksplorojne ne det per zbulime te ketilla, nuk eshte hera e pare qe zbulohen amfore dhe sende te tjera te lashtesis ne detin jone.
Zbulimi i kesaj anije te hereshme ngjalli nje interes te madh per vet faktin se eshte i nje rendesie te vecante, si historike ashtu edhe kulturoshoqerore, per shumellojshmerine e amforeve dhe te gjitha sendet e tjera te gjetura ne bordin e saj, qe verteton se illiret e atehershem nuk ishin vetem "pirate" sic mund ti ket pagezuar dikush por ishin njerez me nje kultur te kultivuar e te zhvilluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulohet nė detin Jon njė anije e shekullit III para Krishtit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zef Mulaj: Ditari i shekullit tim
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dėshmitari qė pa skenėn e vrasjes sė ish-ministrit
» Engjėll Koliqi: MREKULLIA E SHEKULLIT - IL MIRACOLO DEL SECOLO

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog