MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Deklaratė mbi sjelljen e organeve shtetėrore tė IRJM

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Deklaratė mbi sjelljen e organeve shtetėrore tė IRJM   Wed May 06, 2009 4:55 pm.....Akoma edhe sot nė mėnyrė sistematike shqiptarė nga Shqipėria dhe Kosova qė udhėtojnė nė Maqedoni ndalohen dhe keqtrajtohen nga strukturat e kėtij shteti. Rasti mė i fundit ishte ai i ndalimit nga forcat e sigurisė maqedonase tė udhėheqėsit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti.....

RRJETI I ORGANIZATAVE SHQIPTARE (DEGA TIRANĖ)
DEKLARATĖ

Vazhdimisht shteti maqedonas jep prova se ėshtė njė shtet kundėrshqiptar. Tashmė qė nėpėrkėmbja e tė drejtave kushtetuese tė qytetarėve me kombėsi shqiptare (ndalimi i pėrdorimit tė gjuhės shqipe dhe tė flamurit kombėtar ndėr tės tjera) ėshtė bėrė diēka e zakontė, shteti maqedonas kėrkon tė fshijė apo tė pėrvetėsojė elementėt e kulturės dhe trashėgimisė shqiptare nė kėtė vend, sikurse e dėshmojnė planet pėr ndėrtimin e njė kishe ortodokse nė vendin ku ndodhej shtėpia e Nėnė Terezės.
Qytetarėt me kombėsi shqiptare tė I.R.J.M-sė nuk janė tė vetmit viktima tė politikės kundėrshqiptare tė kėtij shteti. Struktura tė kėtij shteti kanė treguar njė sjellje armiqėsore ndaj mbarė shqiptarėve nė Ballkan. Akoma shteti maqedonas nuk ka dhėnė llogari pėr shumė qytetarė tė Shqipėrisė qė janė vrarė nė kufirin midis dy vende nga ushtria maqedonase, pa asnjė shkak pėr kėtė masė tė skajshme. Gjithashtu tė gjithė e mbajnė mend trajtimin ēnjerėzor qė u bė refugjatėve tė luftės nga Kosova nė vitin 1999 nė kampet e Maqedonisė. Kjo nė kundėrshtim tė plotė me konventat ndėrkombėtare qė rregullojnė sjelljen e shteteve nė tė tilla raste dhe mbi tė gjitha nė kundėrshtim me dėshirėn e qytetarėve shqiptarė tė I.R.J.M-sė pėr tė ndihmuar vėllezėrit e tyre tė dėbuar me dhunė nga kriminelėt serbė.
Akoma edhe sot nė mėnyrė sistematike shqiptarė nga Shqipėria dhe Kosova qė udhėtojnė nė Maqedoni ndalohen dhe keqtrajtohen nga strukturat e kėtij shteti. Rasti mė i fundit ishte ai i ndalimit nga forcat e sigurisė maqedonase tė udhėheqėsit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti, nė kufirin midis Kosovės dhe I.R.J.M-sė, mė datė 5 maj 2009 dhe mbajtja e tij disa orė i arrestuar, gjoja pėr arsye sigurie. Kurti i cili do tė merrte pjesė nė njė festim tė organizatės Zgjohu! nė Shkup, ka udhėtuar vazhdimisht nė kėtė shtet pa lėnė kurrėė shkak qė tė justifikonte ndalimin e tij. Njė rast i ngjashėm ka ndodhur disa kohė mė parė edhe me kryetarin e Klubit Kombėtar, Lizandėr Saraēi, i cili po udhėtonte pėr njė vizitė private nė I.R.J.M, por u ndalua dhe u keqtrajtua nga policia kufitare maqedonase pa asnjė shkak, por vetėm se mbante veshur njė bluzė me flamurin shqiptar! Ndalimi dhe presioni i vazhdueshėm qė shteti maqedonas i bėn tė gjithė atyre qė ngrenė zėrin dhe kerkojnė tė ndėrgjegjėsojnė shqiptarėt pėr tė drejtat e tyre, tregon qartė se ata e kanė kuptuar se blerja me poste e politikanėve shqiptarė atje, nuk mjafton pėr t’i pėrgjumur shqiptarėt dhe se ata i tremben bashkėpunimit mbarėshqiptar.
Rrjetit tė Organizatave Shqiptare pėr kėtė sjellje armiqėsore tė strukturave shtetėrore ndaj shqiptarėve dhe bėjmė thirrje qė t’i jepet fund asaj. Ne marrim shkas nga ky rast qė t’u tėrheqim vėmendjen institucioneve tė Shqipėrisė qė, pėrtej retorikės pėr marrėdhėnie tė mira dypalėshe me I.R.J.M., tė respektojnė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė dhe tė mbrojnė interesat qytetarėve dhe tė bashkėkombasve tė tjerė qė janė dhunuar nė tė drejtat e tyre nga shteti maqedonas. Gjithashtu gjejmė rastin qė t’u bėjmė thirrje faktorėve politikė tė shqiptarėve nė I.R.J.M. qė tu japin fund grindjeve pėr poste dhe tė pėrqėndrohen pėr tė mbrojtur pa hezitim jo vetėm identitetin dhe interesat e tyre kombėtare, por edhe tė drejtat e tė gjithė shqiptarėve kur ato cenohen nga strukturat shtetėrore tė Maqedonisė.
Tiranė, 6 maj 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Deklaratė mbi sjelljen e organeve shtetėrore tė IRJM
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Berisha nė Kosovė marrėveshje ndėrshtetėrore
» Skėnder R. Hoxha: Kultura shpirtėrore e Dushkajės (IV)
» Skėnder R. Hoxha: Poezia pėr fėmijė e Hasan Hasnait - tema e motive
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs