MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shqiptarja qė do tė drejtojė parlamentin grek

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: Shqiptarja qė do tė drejtojė parlamentin grek   Wed May 06, 2009 11:22 amXhensila Fizi, bijė emigrantėsh nga Kuēova, ka dalė e para nė konkurrim dhe dotė drejtojė seancėn plenare tė Parlamentit Grek tė tė Rinjve
Njė shqiptare del e para ndėrmjet 100 konkurrentėve nga e gjithė Geqia, dhe fiton tė drejtėn tė drejtoje punime e Parlamentit Rinor Grek qė do tė mbahen nė Maj tė kėtij viti nė Athinė. 17 vjeēarja Xhensila Fizi, emigrante nga Kuēova nxėnėse e njė shkolle sportive nė Athinė, ka dale e parė nė konkurimin e tė rinjve dhe do tė drejtoje seancėn plenare si dhe do tė mbajė fjalėn pėrshėndetėse prej 15 minutash.


Diēka e rėndėsishme kjo pėr nivelin e kėtij aktiviteti. Nė konkurse tė tilla marin pjesė zakonisht nxėnės nga familje qė e kanė traditė politikėn nė Greqinė, pėr tė dhėnė idenė qė familja ka njė vazhdimėsi nė politikė. Ndaj edhe me shpalljen e rezultateve pati reagime tė forta. Askush nuk besonte qė njė nxėnėse nga Shqipėria tė ketė shkruar vetė dhe tė ketė ide kaq tė qarta pėr racizmin dhe mėnyrat e zhdukjes sė tijė nga shoqėria greke. Fleta me temėn e saj u rikontrollua edhe njė herė tjetėr, e u dėrgua pėr ekspertizė nė Universitetin e Selanikut. Por pėrfundimisht u dorėzuan pasi panė qė gjithēka ishte e shkruar nga vetė shqiptarja.

Xhensila erdhi nė Greqi sė bashku me familjen kur ishte 4 vjeē. Kanė kaluar 13 vjet qė atėherė dhe ajo gjatė kėtyre viteve jo vetėm qė ėshtė njė nxėnėse me rezultate tė shkėqyera nė mėsime por edhe njė basketbolliste shume e mirė. Edhe nė kėtė fushė ajo ka shkėqlyer.

Ėshtė mbajtėse e shumė medalje dhe kėtė vit fitoi medaljen si basketbollistja mė e mirė e Greqisė nė takimin e shkollave sportive greke.

Nė seancėn plenare tė Majit pėrpara deputetėve tė rinj por edhe deputetėve tė partive poltike greke, Xhensila do tė flasė pėr njė Ballkan tjetėr. Ashtu siē e mendon ajo, pa kufij e pa viza, qė njerėzit dhe idetė tė lėvizin lirisht. Dhe kjo pėr tė mirėn e tė gjithėve pasi sipas saj tė
gjithė duhet tė kemi shanse tė barabarta nė Ballkan, pavarėsisht se nga vijmė dhe ku jetojmė. Tė gjithė kanė tė drejtėn tė realizojnė atė ēka ėndėrrojnė aty ku jetojnė. Ky ėshtė Ballkani qė ėndėrron Xhesila. Shpreson qė ta dėgjojnė dhe ato ē’ka do thotė tė ndikojnė sadopak qė grekėt ta shikojnė me njė sy tjetėr. Jo si tė huaj, por si njė tė barabartė qė dėshiron dhe ėndėrron tė njėjtat gjėra si dhe ata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Shqiptarja qė do tė drejtojė parlamentin grek   Wed May 06, 2009 2:35 pm

Te shpresojme se kjo vajze nuk do te harroj identitetin dhe prejardhien e saj, por mbi se gjithash i uroje suksese te metejshme ne shkolliin e saj dhe te arrij majat me te larta.
Duhet ti shmanget euforizmit mitik te (qyteterimit grek) civilizimit ne vendin ku jeton
pasi duhet qe gjithkush te mbetet vetevetia e tij. Suksese....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: shqiptarja qe do te drejtoj parlamentin grem   Mon May 11, 2009 3:39 pm

gjith te mirat ledi jola jam dhe uroj te jesh mir dhe te na shkruash tema sa me te bukura dhe itersante .Vajzes i uroj gjith te mirat ne jet dhe suksese ne shkollen e saj dhe te jet krenare qe esht shqiptare si edhe ne si patriot te jemi krenar per vajzen qe arriti kaq lart personalisht e admiroj shum dhe uroj qe te gjith nxenes dhe stundentet ne greqi te arrin dicka te till qe te iki mendimi keq qe kan greket per ne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shqiptarja qė do tė drejtojė parlamentin grek   Tue May 12, 2009 1:36 pm

Pershendetje dhe nga ana ime Erjola, gjithashtu dhe une te uroj suksese ne shkolle dhe ne jete
Sigurisht qe jemi krenar me Xhensila Fizi-n e cila eshte nje nxenese
dhe nje basketbolliste e shkelqyer.Mendoj se eshte e veshtire te
pershkruash me fjale se si ndihemi ne shqipetaret kur mesojm per nje
lajm te till, me siguri ndjehemi krenar dhe na jep kurajo per te
vazhduar edhe ne sa me lart. Po e theksoj kete sepse dhe une studioj,
por ka dhe qindra shqipetare te tjere ketu ne Greqi qe studiojn ne
Universitetet Greke te cilet mund te ofrojne shume gjera,ashtu si per
Shqiperin por dhe ne shoqerin Greke ku ata jetojn ... Dua ta uroj dhe
une nga ana ime suksese ne shkolle dhe kudo ne jete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shqiptarja qė do tė drejtojė parlamentin grek   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shqiptarja qė do tė drejtojė parlamentin grek
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalimi i Fan S. Nolit mė 1924 nė Parlamentin Shqiptar pėr shoqėrinė shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create your own blog