MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mikromjete fluturuese

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Mikromjete fluturuese   Mon May 04, 2009 12:43 pm

Makineri tė vockla qė fluturojnė si insektet do tė jenė sė shpejti njė realitet.
Dy studiues te Oxford''''it bėnė disa flutura tė tipit Vanessa Atalanta tė fluturojnė nė njė tunel ere tė dizenjuar nė njė mėnyrė tė veēantė dhe pėrdorėn aparatė fotografikė tė shpejtėsisė sė lartė pėr tė shqyrtuar si kėto kafshė ēanin ajrin.

Figura: BBC

Ata thonė se rezultatet e eksperimteve tė tyre paraqesin njė hap tė madh pėrpara nė kuptimin e mekanikės sė fluturimit tė shkallės sė vogėl, dhe do tė jetė diēka e paēmueshme pėr inxhinierėt qė pėrpiqen tė ndėrtojnė "mikromjete fluturuese".
Pėrveē prodhuesve tė lodrave, njė interesim tė veēantė pėr kėtė projekt paraqet edhe ushtria. Dr. Adrian Thomas thotė se do tė jenė nė gjendje qė sė shpejti tė ndėrtojnė mjete fluturuese me shtrirje krahėsh prej 10 cm, qoftė tė kontrolluar pėrmes valėve tė radios apo edhe tė pavarur.

Dr Thomas ka shpenzuar 12 vjet duke studiuar aerodinamikėn e insekteve. Vetė tunelėt e erės qė u pėrdorėn nė eksperimentin me flutura morėn 3 vjet pėr tu ndėrtuar dhe akorduar mė sė miri.

Me ndihmėn e Dr Robert Srygley fluturat Vanessa Atalanta u mėsuan tė fluturojnė lirisht pėr tek apo prej luleve artificiale tė vendosura nė tunel. Bukėla tymi u frynė mbi krahėt e insekteve pėr tė parė se si bashkėvepronin me ajrin.
Turbullira e dukshme u kap nga aparatė tepėr tė shpejtė fotografikė digjitalė.

Shkencėtarėt thonė se pas rrahjes sė krahėve tė fluturave fshihen njė sėrė mekanizmash aerodinamikė. Ata shquajtėn 6 mėnyra tė ndryshme rrahje apo rrotullimi krahėsh qė pėrdornin fluturat pėr tė qėndruar nė ajėr. Ndryshimi midis tyre ėshtė sikur njė kalė qė vepron ndryshe kur ecėn si zakonisht, ecėn me trok apo ecėn me galop.

Shkencėtarėt zbuluan se insektet nė fjalė ishin nė gjendje tė fluturonin nė mėnyrė tepėr efikase duke shkaktuar turbullime tė vogla. Nė disa raste tė tjera, fluturat krijonin vetė shtjella me qėllim qė tė merrnin njė dorė pėr t''''u marrė lartėsi.

Vetėm pėrmes imitimit tė botės sė insekteve mund tė arrihet nė krijimin e mikromjeteve fluturuese. Inxhenierėt pranojnė se kanė akoma shumė pėr tė mėsuar nga bota e kafshėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Mikromjete fluturuese
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Astrologjia dhe numerologjia-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog