MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tema e shtypit tė ditės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Tema e shtypit tė ditės   Mon May 04, 2009 12:31 pm

Shqipėria rrėmben dy medalje bronzi
» Vendosur: 01/05/2009 - 06:21
•

Kolegji turk “Turgut Ozal” pėrfaqėsohet pėr herė tė dytė nė konkurse shkencore dhe rrėmben medaljen e bronztė nė SHBA dhe Azerbajxhan, i pėrfaqėsuar me Mario Pojani, Ergent Birbo dhe Enxhi Vrapi e Ivi Hysenaj (nxėnėsit e vitit tė dytė), pėrkatėsisht nė konkursin e inxhinierisė, energjisė dhe mjedisit dhe nė ISĖEEEP (International Sustainable Ėorld, energy, engineering, environment) 2009 dhe INEPO EUROASIA pėrkatėsisht nė SHBA(Huston) dhe Azerbajxhan(Baku) nė datat 15-20 maj Shqipėria ėshtė vlerėsuar maksimalisht. Projekti i prezantuar nė SHBA nga Mario Pojani dhe Ergent Birbo konsistonte nė gjetjen e njė shtuesi alternativ nė ndėrtimin e ndėrtesave. Ky shtuesi ėshtė pluhuri i guackės. Duke shtuar njė sasi tė caktuar pluhuri guacke dhe duke hequr po tė njėjtėn sasi ēimentoje ndėrtimi bėhet mė i fortė dhe gjithashtu mbron natyrėn duke ulur dhe koston. Projekti i prezantuar nė Azerbajxhan nga Enxhi Vrapi dhe Ivi Hysenaj konsiston nė vėrtetimin se ndotja e ajrit ėshtė mė e lartė pranė nivelit tė tokės dhe arrin nė pėrfundimin se fėmijėt janė grupmosha mė e prekur. Nga 600 projekte tė prezantuara, nxėnėsit shqiptarė arritėn tė triumfojnė, duke marrė medaljen. Analiza dhe realizimi i kėtyre projekteve u bė nga Instituti i Shkencave Natyrore dhe Universiteti Epoka. Projektet pjesėmarrėse u gjykuan nga 4 juri, qė dhanė vendimin pėrfundimtar dhe nga disa juri speciale pėr ēmime plotėsuese. Qėllimi i konkursit tė zhvilluar nė SHBA ishte: Arritja e njė tė ardhmeje tė sigurt e mė tė mirė pėr brezat e ardhshėm. Ndėrsa konkursi nė Azerbaxhan konsistonte nė problemin e ndotjes sė mjedisit dhe pėrfshirjen e brezit tė ri nė kėtė punė. Pjesėmarrja nė tė tilla konkurse prestigjioze, ėshtė njė arritje e rėndėsishme pėr formimin e nxėnėsve. Eshtė njė mėnyrė shumė e mirė qė ata tė mund tė marrin njė formim tė plotė nė fushėn e shkencės, tė pėrgatiten pėr projektet qė mund t’iu paraqiten nė tė ardhmen, por edhe pėr t’u njohur me kultura e vende tė reja dhe provuar njė eksperiencė tė pakrahasueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Tema e shtypit tė ditės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skėnder R. Hoxha: Poezia pėr fėmijė e Hasan Hasnait - tema e motive
» Kostaq Xoxa:Liria e shtypit, e pėrdhosur nė gojėn e Edvin Ramės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog