MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjeagjeza dhe kuriozitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Gjeagjeza dhe kuriozitete   Sat May 02, 2009 5:35 pm

Luanesha gjuan ne me shume se 90% te rasteve ndersa luani preferon te flere ose te clodhet.
Elefanti eshte I vetmi mamifer qe nuk mund te kerceje.
Mamiferi me I madh I tokes, balena e bardhe, ne lindje peshon 50 ton, ndersa gjate jetes se saj mund te arije deri 150 ton
Me ndihmen e gjuhes se vete, jashtezakonisht te gjate dhe elastike, afersisht 55 cm, xhirafa mund te pastroje veshet e vet.
Gjate kohes se luftes se dyte Boterore, bomba e pare e hedhur nga Aleatet , mbi Berlin, vrau te vetmin elefant te kopshtit zoologjik.
Nje lope gjate gjithe jetes se saj jep 200.000 gota qumesht
Albatroset mund te flene nderkohe qe fluturojne me shpejtesi prej 40 km/ore
Duhen 40 minuta per te ziere nje veze struci
109 specie zogjsh (90% te te gjitha specieve te kafsheve) jane shpallur si specie ne zhdukje.
Te ushqyera me disa ngjyra te caktuara, pulat mund te bejne veze te ngjyrosura
Nje kanarine ka mesatarisht 2.200 pende
Ne bote ekzistojne me shume pula se njerez
Gagarima e roses nuk ben jehone, dhe ky eshte nje fakt qe as kerkuesit nuk dine ta shpjegojne
E gjithe struktura kockore e pellumbit peshon me pak se pendet e tij
Afersisht 1 milion qenj ne Amerike jane percaktuar si trashegimtaret paresor ne testamentet e pronareve te tyre
Macet mund te prodhojne 100 lloj tingujsh nderkohe qe qenjte vetem 10
Cdo vit afersisht 10 000 amerikane lendohen duke provuar pozicione te cuditshme gjate aktit seksual
Seksi eshte qetesuesi me I sigurt, dhe eshte 10 here me I forte se Valiumi
Puthja franceze parandalon formimin e karieve
Ne shek. XIX japonezet I lyenin dhembet me te zeze per tu dukur me terheqese
Njerezit jane te vetmet qenie qe bejne seks duke qendruar balle per balle.
Ekzistojne 5 here me shume faqe internet me permbajtje pornografike se faqe te zakonshme
Orgazma e nje derri mund te zgjase deri ne gjysem ore. Fatekeqesisht e kemi prejardhjen nga majmuni.
Hena largohet nga Toka 3 cm cdo vit. Graviteti ne Hene eshte 6 here me I vogel se ai ne Toke. P.sh nese peshon 42 kg ne Tok ne Hene do te peshoje 7 kg
Kometa Haley kthehet njeher ne 76 vjet
Shpejtesia me e madhe e eres e arritur mbi toke ka qene 513 km/ore ne Oklahoma ne Maj te vitit 1999.
Temperatura me e ulet e rregjistruar ne Toke ka qene -83 grade Celsius e rregjistruar ne Vorstok ne Atraktide ne 21 Korrik 1983.
Vendi me I thate ne rruzull eshte Arika ne Kili. Densiteti I rreshjeve eshte prej 0.76 mk ne vit. Me kete ritem do te duhej nje shekull te mbushej nje gote caji
Lulja me aromatike eshte Kaktusi Amerikan. Aroma e tij ndihet nga nje distance prej 1 km
Ne ujrat e Oqeanit Paqesor jeton peshku Mixima I cili ka kater zemra me funksione te ndara; njera per pjesen e siperme te trupit, dhe te tjerat per organet dixhestive, muskuj dhe bisht. Mund te jetoje per shume muaj pa ushqim dhe mbrohet duke leshuar substanca “tymuese” ku dhe fshihet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Gjeagjeza dhe kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a free blog